'Turunçgil ihracatımız 6 milyar liraya ulaştı'

Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Akdeniz Meyve Sineği Ulusal Eylem Planı toplantısında yaptığı konuşmada, 13. etap başvurularında Adana bölgesinden gelen yaş meyve sebze konulu projelerin tümünü desteklediklerini söyledi.

'Turunçgil ihracatımız 6 milyar liraya ulaştı'

Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Akdeniz Meyve Sineği Ulusal Eylem Planı toplantısında yaptığı konuşmada, 13. etap başvurularında Adana bölgesinden gelen yaş meyve sebze konulu projelerin tümünü desteklediklerini söyledi.

'Turunçgil ihracatımız 6 milyar liraya ulaştı'
26 Şubat 2020 - 08:28

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türkiye'nin turunçgil ihracatının 6 milyar liraya ulaştığını belirterek, "Bakanlığımız Kırsal Kalkınma Ekonomik Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, 13. etap başvurularında Adana bölgesinden gelen yaş meyve sebze konulu projelerin tümünü destekledik. Ayrıca yaş meyve sebze depolama paketleme yatırımı yapmak isteyenlere desteğimiz devam edecektir" dedi. 
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri ve Ulusal Turunçgil Konseyi işbirliğinde düzenlenen 2. Turunçgil Forumu, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in katılımı ile Adana'da gerçekleştirildi.
 
"PAZARLAMA STRATEJİSİ ÇOK ÖNEMLİ"
 
Toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanlığı olarak tarımsal araştırma enstitülerinin bir çok yeni turunçgil çeşitleri elde ettiğini belirterek, "Akdeniz Meyve Sineği (AMS) Eylem Planımız dahilinde Bakanlığımız yerel yönetimler, STK, odalar ve tüm paydaşlarla birlikte çalışacağız. Üretimle birlikte iyi bir pazarlama stratejisi de çok önemlidir. Turunçgil ihracatımız 6 milyar liralara ulaşmış bulunmaktadır. İhracatta devamlılık için pazar çeşitliliğini arttırmamız gerekiyor ve bunun için ne gerekiyorsa Bakanlık olarak yapmaya hazırız" diye konuştu.
Metin, AMS ile mücadelede bütün bu ifade ettiklerinin yanında mücadelenin sürdürülebilirliğin de çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Bu canlılığı, dinamizmi hep birlikte devam ettireceğiz. AKİB sektör temsilcileri çok deneyimli. Adana oda başkanlarımız da aynı şekilde. Bugün burada başta AKİB temsilcileri ve tüm katılımcılarımıza çok teşekkür ediyorum. Bakanlık olarak burada bulunmaktan onur duyuyoruz. Bakan Yardımcısı olarak, konunun koordinasyonunu sağlamaktan memnuniyetimi dile getirerek, katılımcılara teşekkür eder, forumun ülkemize ve bölgemize hayırlı olmasını dilerim" ifadesini kullandı.
İki oturum halinde gerçekleştirilen toplantının ilk oturumunda "Akdeniz Meyve Sineği Ulusal Eylem Planı", ikinci oturumunda ise "İlaç Ruhsatlandırma, Teknik Talimatların Düzenlenmesi ve Yasaklı İlaçlar" konuları görüşüldü.
 
KAVAK: BAKANLIK HER
ZAMAN YANIMIZDA OLDU

 
Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak toplantıda yaptığı konuşmada, 2. Turunçgil Forumu toplantısına katılımından dolayı Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in nezdinde Bakanlığa teşekkür ederek, "Akdeniz meyve sineği ile mücadelede Tarım ve Orman Bakanlığımız, çalışmalarımızda hep yanımızda bulunarak, desteklerini esirgemedi ve büyük katkılar sundular" dedi.
Toplantıya Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in yanı sıra Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Yunus Bayram ile Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Murat Şahin, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, AKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Gürkan Yaşar, Adana Hatay ve Mersin Oda Başkanları, çeşitli İl ve İlçe Müdürlükleri idareci ve teknik personeli, Ziraat Odaları, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve özel sektör temsilcileri katıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum