Uçar: Yanlış yapan hesabını verir

Seyhan Belediyesi'nin MHP'li Meclis Üyesi Şehmus Uçar, belediyede yapılan ihaleler konusunda istemelerine rağmen kendilerine bilgi verilmemesine sert tepki gösterdi

Uçar: Yanlış yapan hesabını verir

Seyhan Belediyesi'nin MHP'li Meclis Üyesi Şehmus Uçar, belediyede yapılan ihaleler konusunda istemelerine rağmen kendilerine bilgi verilmemesine sert tepki gösterdi

Uçar: Yanlış yapan hesabını verir
05 Şubat 2020 - 08:42

HAYDAR ŞENGÜL
 
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Seyhan Belediyesi'nin MHP'li Meclis Üyesi Şehmus Uçar, bugüne kadar bazı ihaleler konusunda detaylı bilgi istemesine rağmen kendisine bilgi verilmediğini belirterek, 'Yanlış yapan bunun hesabını mutlaka verir." dedi.
Uçar, "4982 sayılı kişinin bilgi edinme kanunu maddesine istinaden ve Seyhan Belediye Meclis olarak Gölcük Telekomünikasyon Limitet Şirketi, Galalı inşaat Limitet Şirketi, Tamtek Teknoloji İnşaat Limitet Şirketi isimli firmaların 1 Nisan 2014 – 30 Mart 2019 tarihleri arasında Seyhan Belediyesinden 21F  ye göre doğrudan teminlerle almış oldukları ihaleleri adetlerini kestikleri faturaların toplam adetlerini yapılan ödemeler ve belediyeden kaç lira alacaklarına dair detaylı bilgi istememe rağmen hâlâ bilgi verilmedi." dedi.
 
'YA O YAZILARA UYUN YA DA
O YAZILARI DERHAL TOPLATIN'

 
Belediye meclis üyelerinin halkı temsil ettiğini ve sorulan soruların da halk adına sorulduğunu belirten Uçar, “Sorularımıza şu ana kadar herhangi bir açıklama gelmediği gibi Seyhan Belediye Başkan yardımcısı av. Rukiye Cinkılıç tarafından vermiş olduğum dilekçelere istinaden 'Şahsınıza ait olmayan belediyemize ait iş ve işlemlerle ilgili olarak bilgi belge verilmesinin mümkün olmadığı sadece 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 260  maddesinde belirtilen şekilde bilgi edinebileceği hususunda bilgilerinize' diye gönderilen bir dilekçe elimize ulaştı. Bunu yazan bir de avukat ve başkan yardımcısı. Bizler bu belediyenin meclis üyeleriyiz. Halkı temsilen burada olduğumuza göre yapılan her işin ve verilen tekliflerin işi kimin yaptığına kadar istediğimiz her türlü bilgi ve belgenin verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde burada temiz ve şeffaf bir yönetim olduğunu söyleyemeyiz. Başkanın meclis duvarlarına yazdırdığı  yazıların hiçbir anlamı yok. Ya o yazılara uyun ya da o yazıları derhal toplatın." diye konuştu.
 
'BELEDİYE ADINA ÇIKAN GAZETE
İLE KİME PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR'

 
Seyhan Belediye Meclis Üyesi  Şehmus Uçar meclis toplantısında belediye adına çıkan gazetenin kime ya da kimlere peşkeş çekildiğini sordu.
Uçar, "Kimse belediyeyi zarar uğratamaz bu kişi babamın oğlu dahi olsa bunun hesabını vermeli. Doğrudan teminle verilen işin mahiyeti  33x28 cm ebadında 60 gram kitap kağıdına 16 tam sayfa renkli sayfa çalışması yükleniciye olmak üzere 50bin adet tabldot gazete basım hizmeti işi 19DT 640588 doğrudan temin numaralı ve 1,20 lira toplamda KDV hariç 60 bin lira teklif veren Yiğit Grafik Tasarım Yayıncılık Matbaacılık Reklamcılık Kağıtçılık Şirketi Seyhan Belediyesi destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından hizmet alımı gerçekleştiriliyor. Ama ne hikmetse bizim araştırmalarımız neticesinde bu işin çok daha ucuza yapılabileceği ve aldığımız tekliflerle belediyenin sadece bu küçük işten bile ne kadar zarar edildiğini gösteriyor. Family reklam matbaacılık 22 bin liraya basmayı taahhüt ediyor. Ayyıldız Form matbaacılık 23 bin liraya, Meta matbaacılık 19 bin liraya, Srp reklamcılık 20 bin liraya, Repropark matbaası 26 bin liraya, Anka matbaacılık 25 bin liraya teklif veriyor. Bizler meclis üyeleri olarak yapılan harcamalar ile ilgili bilgi isterken hiçbir cevap verilmiyor. Meclis üyeleri olarak bilgi edinme hakkımızı kullanırken sorduğumuz hiçbir soruya cevap alamazken  sebebi bu mu, diye düşünüyoruz. Biz istediğimize istediğimiz fiyata veririz buna da kimse karışamaz mı demek istiyorsunuz?" diye sordu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum