‘Ülkemiz Biri Bizi Gözetliyor Proğramı gibi’

Baro Başkanı Küçük, Çağ Üniversitesi’nde ‘İnsan Hakları’ panelinde sunum yaptı, ülkemizin insan hakları karnesinin kötü olduğunu söyledi

‘Ülkemiz Biri Bizi Gözetliyor Proğramı gibi’

Baro Başkanı Küçük, Çağ Üniversitesi’nde ‘İnsan Hakları’ panelinde sunum yaptı, ülkemizin insan hakları karnesinin kötü olduğunu söyledi

‘Ülkemiz Biri Bizi Gözetliyor Proğramı gibi’
12 Aralık 2019 - 08:16

Çağ Üniversitesi Uluslararası Hukuk Kulübü tarafından ‘Baro Başkanları Toplanıyor’ sloganıyla yapılan panellerin beşincisi  “İnsan Hakları’ konusunda yapıldı. Adana Baro Başkanı Veli Küçük, yaptığı sunumda, ülkemizin insan hakları karnesinin kötü olduğunu söyledi.
Çağ Üniversitesi Prof. Dr. İlhan Yücel Konferans Salonundaki panele öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Moderatörlüğünü Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Ertekin’in üstlendiği panele konuşmacı olarak katılan Adana Baro Başkanı Veli Küçük, “Türkiye’nin İnsan Hakları Karnesi”,  Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, “İnsan Hakları İhlallerinde Türkiye’de Yargı Sorunu” ve Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “İnsan Haklarında Avukatların Rolü ve Düşman Hukuku” hakkında sunumlar yaptı.
 
 
“KHK’LARIN OLUMSUZ YANLARINI HALA YAŞIYORUZ”
 
Baro Başkanı Veli Küçük konuşmasına insan haklarında yaşanan olumsuzlukları istatistiki verilerle aktardı.
“Kanun Hükmünde Kararnamelerin olumsuz yanlarını bugün hala ülkemizde gerek yargı camiamızda gerek kamu düzeninde yaşıyoruz.” diye sözlerine başlayan Baro Başkanı Küçük, “Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun hazırlamış olduğu bir rapor var. Bu raporda 2019 yılı Ocak - Kasım ayları arasında 12 Bin 465 hak ihlali yaşandığını ifade ediyor. Adalet Bakanlığının resmi verilerine göre; Toplantı, gösteri ve yürüyüş insanların en doğal, en temel haklarındandır, ancak 2019 yılında 8 Bin 728 kişi hakkında soruşturma açılmış, bunlardan 4 bin 837 kişi hakkında ceza davası açılmıştır. Yani kaynağını Anayasa’dan alan, Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nin en temel unsurları arasında yer alan haklardan bahsediyoruz. Yine en temel haklardan bir tanesi yaşam hakkı, vücut bütünlüğünün korunması hakkı. Bunu kim sağlayacak? Bununla ilgili en üst düzey yapı devlettir. Bu hakla ilgili en çok eleştirilen kurumda haliyle devlettir. “
 
“KADINA ŞİDDETTE SAYI KORKUNÇ”
 
Baro Başkanı Küçük, son dönemde kadına karşı şiddet ve cinayet vakalarının yoğunlaşmasına dikkat çekerek, “2019 yılının  11 ayında en az 430 kadın erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti, en az 46 kadın tecavüze, 204 kadın tacize uğradı, 556 kadın da şiddete maruz kaldı. Bunlar tabiî ki resmi mercilere ulaşan sayılar. Ancak şiddete uğrayan kadın sayısı 10 binlerle ifade edilmektedir” dedi.
 
“İNSAN HAKLARI KARNEMİZ KÖTÜ”
 
Baro Başkanı  Küçük,  basın ve sosyal medya üzerinde hak ihlallerine de değinerek görüşlerini paylaştı:
“Basın özgürlüğü noktasında, dünya basın özgürlüğü endeksine göre; 180 ülke arasında yapılan incelemede Türkiye 157. Sırada. Çok değil 2002 yılında 99. Sıradaymışız. O dönemdeki sıramız bile iyi değildi ama şu an ki sıramız tam bir facia. 2019 yılı Kasım ayı itibariyle cezaevinde olan gazeteci sayısı 139. Yani bu sayılar Türkiye’nin insan hakları karnesinin ne kadar kötü olduğun ortaya koyan verileridir.”
 
“İŞ CİNAYETLERİNDE 1606 KİŞİDEN 1’İ SENDİKALIYDI”
 
Baro Başkanı Küçük, çalışma özgürlüğünün de temel insan haklarından birisi olduğunu belirterek, “2019 yılının 11 ayında 1606 işçi iş cinayetlerinde yaşamını kaybederken sadece 1 tanesi sendikalıydı. Örgütlenme hakkının sendikal hakların ülkemizde ne kadar olumsuz durumda olduğunu ortaya koyan veriler bunlar. Çalışma özgürlüğü, işçi sağlığı yaşama geçmediği gibi, bunları sağlayabilecek dinamikleri oluşturması için düşünülen ve dünyada Avrupa’da gelişmiş ülkelerde çok değer verilen sendikal faaliyetlerin ülkemizde artık sahada olmadığını görüyoruz. “ diye konuştu.
 
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar vakalarının arttığına değinen Baro Başkanı Küçük, şunları söyledi:
“2002-2018 yılları arasında 4 bin 481 işçi intihar etmiş.  Çok vahim sayılardan bahsediyoruz. Mültecilerle ilgili durumda aynı. Mülteci ve sığınmacı hakları dediğimiz zaman onlarda en temel insan haklarından birisi ve yaşadığımız coğrafyada Suriye’deki iç savaşla birlikte aslında tüm ülkelerinde en temel sorunu halini alan bir konudan bahsediyoruz. Resmi verilere göre 3 Milyon 687 Bin 244 kişi Türkiye’de. Bu sayının çok daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz. Kişilerin haklarını koruyabilme konusunda bir çabamız var mı ne yazık ki yok. “
 
 “BBG EVİ GİBİ”
 
İnsanların artık sosyal medya paylaşımlarının izlenir hale geldiğini vurgulayan Baro Başkanı Küçük, “2002 ile 2019 yılları arasında ki sosyal medya paylaşımlarından kaynaklı çok fazla dava artışları var. ‘Biri Bizi Gözetliyor’ programı gibi ülkemiz. İnsanlar artık sosyal medyadan da düşüncelerini açıklamaya korkar, çekinir hale geldi”dedi.
Sunumların ardından panelin soru-cevap kısmına geçildi. Panelin son bölümünde Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Ertekin tarafından panelistlere katılımlarından ve değerli sunumlarından ötürü teşekkür plaketi takdim edildi. Prof. Dr. Yücel Ertekin, ayrıca baro başkanlarına son yazdığı “Akdeniz Senfonisi” adlı kitabını da hediye etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum