Ülkemizde 12 milyon çalışan çocuk var

Ülkemizde 12 milyon çalışan çocuk var

Ülkemizde 12 milyon çalışan çocuk var
12 Haziran 2018 - 17:09

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ülkemizde 12 milyon çalışan çocuk olduğunu, çocuk emeği sömürüsünde ciddi patlamalar yaşandığını ifade etti.

Baro Başkanı Küçük, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen çocuk işçi sorununu çok yönlü olarak ele alınması gerektiğini vurgulayan Küçük, çocuk işçilerin en çok tarım, sanayi, ticaret ve hizmet alanlarınla çalıştırıldığını söyledi. Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının da göç halinde olması nedeniyle eğitimlerinin kesintiye uğradığını, sanayi alanında ise sağlıksız koşullarda, insan sağlığını tehdit eden birçok kimyasal maddeye maruz kaldıklarını, sokaklarda kağıt mendil, su ve peçete sattıklarını, merdiven altı diye tabir edilen izbe yerlerde emeklerinin sömürüldüğünü, ölümle yüz yüze kaldıklarını ifade etti.

Küçük, şunları söyledi:

"Eğitim hakkı kısıtlanarak, ya da tamamen elinden alınarak çalıştırılan çocuklar sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın ortak sorunudur. ILO verilerine göre; üçte ikisi Asya'da olmak üzere yaklaşık 264 milyon çocuk çok kötü koşullarda çalıştırılmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde yaşları 5 ila 14 arasında bulunan 264 milyon çocuk işçinin 120 milyonu tam gün çalışmaktadır.”

Çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı olarak çalıştırıldığına dikkat çeken Küçük, "Mesleki eğitim alan stajyerler ile çıraklık eğitimi alanlar resmi olarak çocuk işçi sayılmamaktadırlar. Sokakta çalışan çocukların sadece ekonomik anlamda istismarının söz konusu olmadığı farklı istismarlara da açık olduğu görülmektedir. Devlet sosyal devlet olma özelliğini ortaya koymalı ve toplumun geleceği olan çocuklarımızı korumalıdır. "

Küçük, Suriye'de yaşanan savaş nedeniyle Türkiye'nin göç alan bir duruma geldiğini, bu durumun da çocuk işçiliği anlamında ülkede durumu içler acısı bir hale getirdiğini de belirtti. Çocuk işçiliği ile mücadelenin ancak bilimsel, demokratik ve çağdaş zorunlu eğitim sistemi ile mümkün olacağını söyledi.