Uzunoğlu: Kurtuluşumuz üretimde

Uzunoğlu: Kurtuluşumuz üretimde

Uzunoğlu: Kurtuluşumuz üretimde
13 Şubat 2018 - 16:21

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, Türkiye’nin borç alan ülke olmaktan çıkıp, üretimde söz sahibi olması gerektiğini belirterek, “Ekonomik kurtuluşumuz üretimde. Bunun için yüksek teknolojiye sahip, katma değeri yüksek ürünler üretmeli, dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız” dedi.

Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Akademi (Management Business Academy-MBA) programı kapsamında Adana’ya gelen Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, dernek binasında akademi öğrencileriyle buluştu. “Ekonomiyi Anlamak” konulu derste, ekonomiyi tarihsel süreç içerisinde anlatan Prof. Dr. Uzunoğlu,  bazı Avrupa ülkelerinde ekonomik kazanımların paylaşılmasıyla refah düzeyinin arttığını ifade etti. Uzunoğlu, “Üretimle elde edilen zenginliğin eşit paylaşılmaması krizi doğuruyor. Zenginliği paylaşırken sorun yaşamazsınız. Bir şekilde anlaşırsınız, ama, az bir şeyi paylaşırken kavga çıkar. Kavga olmaması için de az olan şeyi artırmak, ihtiyacımız olanı üretmek ve paylaşmak gerekir” diye konuştu.

 

Yaşamda sağlık, refah düzeyi yüksek ekonomi ve kaliteli yönetimin insanların beklentileri arasında önemli tuttuğuna işaret eden Uzunoğlu, şunları söyledi: “İnsanlara bu 3 şeyi sağlayın hiçbir problem kalmaz. Bazı Avrupa ülkelerine bakın. Sistemi çok iyi kurmuşlar. Siyaset kamu düzeninin dışında kalmış. Hakim olan kamu düzeni. Borç önemli bir kavramdır ve asla iyi bir şey değildir. Borç alan emir alır. Sizin ne yapmanız gerektiği konusunda çizgi çizerler. Türkiye’nin dış borcu var. Türkiye’deki bankalardan kullanılan kredi miktarı da çok yüksek. Kendi bankalarımızdan kullandığımız kredilerin yüzde 33’ü yabancı para cinsinden, yüzde 67’si de TL cinsinden kullandırılmış krediler. Kredi kullanmakta sorun yok, tabi ki kullanacağız. Ancak, bu kredilerin kullanıcılar tarafından doğru yatırıma yönlendirilmesi gerekir. Eğer borç almışsanız bunu ödemek için üretim, Ar-Ge yapmanız, teknolojinizi iyileştirmeniz, katma değerinizi, karlılığınızı yükseltecek ürünler üretmeniz ve bu ürünleri satmanız lazım ki borcunuzu ödeyesiniz.”