Vali Yardımcısının 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi

Annesi ve kardeşini miras yüzünden tabancayla öldüren vali yardımcısı hakkında dava açıldı

Vali Yardımcısının 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi

Annesi ve kardeşini miras yüzünden tabancayla öldüren vali yardımcısı hakkında dava açıldı

Vali Yardımcısının 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi
20 Kasım 2020 - 11:00

NEŞET KARADAĞ-ÖZEL
ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana'da, miras paylaşımı nedeniyle avukat kardeşini apartmanın merdivenlerinde, annesini ise banyoda tabancayla öldürdüğü iddia edilen Hatay Vali Yardımcısı Tolga Polat hakkında ‘Annesini ve kardeşini kasten öldürmek’ suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle dava açıldı.
 
Kurtuluş Mahallesi 64004 Sokaktaki Selahattin Şahin Apartmanı’nda 11 Ağustos’ta avukat olan kardeşi Altuğ Polat (41)  ile annesi Afiyet İkbal Polat’ı (66) tabancayla öldürdükten sonra intihar etmek isterken babası Şeref Polat tarafından vazgeçirilen ve eve gelen polislere teslim olup tutuklanan Hatay Vali Yardımcısı Tolga Polat (45) hakkındaki soruşturma tamamlandı. Soruşturmayı yapan Cumhuriyet Başsavcı Vekili Atilla Rahimi,  sanık Hatay Vali Yardımcısı Polat hakkında ‘Annesini ve kardeşini kasten öldürmek’ suçundan iddianame hazırladı. Başsavcı Vekili, Polat’ın 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Baba Şeref Polat hakkında ise ek kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi.
Adana 14.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame yapılan incelemenin ardından kabul edildi.

‘PİŞMANIM’
 
İddianamede, otopsi tutanakları ile Adana 8.Sulh Hukuk Mahkemesi’nde öldürülen avukat Altuğ Polat tarafından babası Şeref Polat hakkında açtığı vasilik davası dosyasındaki belgelere yer verilirken, kardeşi ile annesini öldüren Hatay Vali Yardımcısı Tolga Polat ile olayın tek görgü tanığı babası Şeref Polat’ın ifadeleri de yer aldı. Savunmasında, annesi ve kardeşini öldürdüğü için pişman olduğunu belirten Vali Yardımcısı Polat, 2020 yılının Mart ayında avukat olan kardeşi Altuğ’un babasının vesayetini almak için dava açtığını, babasına da, ‘Vesayetini bana vermezsen sana bakmayız bu evden defolup gidersin’ dediğini babasından öğrendiğini söyledi. Bunun üzerine babasını kendi evine götürdüğünü, ardından da vesayet davasını görüşmek için annesinin evine gittiğini belirten Polat, “Aramızda tartıştık, ancak darp olayı olmadı. Sonra ben evden ayrıldım. Kardeşimin açtığı dava sonrası babamın mal varlığına tedbir konuldu. Babam ihtiyacı için bile bankadan para çekemez hale geldi. 3 ay boyunca babama ben baktım. Babam Haziran ayında parka gittiğinde annemle karşılaşmış, annem babamı eve dönmeye ikna etmiş. Babam, kardeşimin kendisini dövdüğünü bana söyledi” dedi.
‘KONUŞMAK İÇİN GELDİM’
12 Ağustos’taki duruşma öncesi 11 Ağustos’ta Adana’ya geldiğini babasını arayarak haber verdiğini, halasının kızı Özlem’i de arayıp kardeşi Altuğ ile biraraya gelip dava konusunu konuşmak istediğini söylediğini savunmasında belirten Polat, “Özlem, kardeşim Altuğ’un benimle görüşmek istemediğini söyledi. Özlem ile konuşmak için biraraya geldik. Bir süre sohbet ettikten sonra anne ve babamın oturduğu apartmanın önüne kadar yürüdük. Özlem apartmana girdi, ben de evime doğru yürümeye başladım” dedi.
Bu sırada 8 ay önce kendisine ait olan ve satışını yaptığı annesi ve babasının oturduğu apartmandaki evin tadilat durumuna bakmak için geri döndüğünü, evi kontrol ettikten sonra evin dışına çıktıktan sonra asansörün 3.katta durduğunu gördüğünü ifade eden Polat, kardeşini ve annesini nasıl öldürdüğünü de şöyle anlattı:
'KANIM BEYNİME SIÇRADI'
“Kardeşim Altuğ 3.katta oturuyordu. Merdivenlerden 3.kata çıkınca kardeşimle karşılaştım. Altuğ bana, ‘Sen hırsızsın, babamın malını çalıyorsun, dolandırıcısın, adam değilsin, seni süründüreceğim, seni savcılığa vereceğim, hatta evini sattığın arkadaşını da savcılığa vereceğim sizler şerefsizsiniz’ dedi. Ağır hakaret ve küfürleri duyunca kanım beynime sıçradı. Ne yaptığımı bilmez bir halde belimdeki tabancayı çıkartıp Altuğ’a 2-3 metreden rastgele ateş ettim. Nasıl ateş ettiğimi hatırlamıyorum. Altuğ yaralanıp yere düştü. Altuğ’u orada bırakıp asansöre binip 6.kata çıktım.  Elimde silahla kapıyı çaldım. Kapıyı babam açtı. ‘Annem nerede?’ diye sordum. Babam ‘Annen yok’ dedi. Babama inanmadım, evin içinde annemi aramaya başladım. Banyoya baktığımda kapının kilitli olduğunu gördüm.  Annemin içeride olduğunu anlayıp kapıyı açması için bağırdım. Annem çığlıklar atarak bir şeyler söylüyordu.  Ne söylediğini hatırlamıyorum. Tekme atarak banyonun kapısını kırmaya çalıştım. Babam beni engellemeye çalıştı. Kapının kırılan kısmından içeriye doğru rastgele ateş ettim.  Kaç defa ateş ettiğimi hatırlamıyorum. Kapının kırık kısmından içeri baktığımda annem yaralı halde yerde yatıyordu. “
'İNTİHAR ETMEK İSTEDİM'
Daha sonra mutfak kısmına gittiğini belirten Polat, “Babam da arkamdan geliyordu. Silahı şakağıma dayayıp intihar etmek istedim. Babam intihar etmememi söyleyerek elimdeki tabancayı aldı” dedi.
'MİRAS YÜZÜNDEN YAPMADIM'
Kardeşi ve annesini öldürmesinin nedeninin miras olmadığını savunmasında belirten Vali Yardımcısı Polat, “Bu olay kardeşimin ve annemin babamı darpetmeleri ve bana olan davranışlarından dolayı ani bir kızgınlıkla kardeşimin beni tahrik etmesi sonucu yaşanmıştır. Kardeşim Altuğ’un ağır itham ve hakaretleri sonucu kendimi kaybettim. Annemi, kardeşimin ölümüne neden olduğu düşüncesiyle vurdum. Pişmanım” dedi.
'ALTUĞ BENİ 3 KEZ DÖVDÜ'
Baba Şeref Polat ise iddianamede yer alan ifadesinde,  2 oğlunun birbirleri ile geçinemediğini söyledi.  Olaydan 4 ay önce oğlu Altuğ’un kendisi hakkında vasilik davası açtığını belirten baba Polat, “Ben bana vasi atanmasını istemedim. Akıl sağlığım yerinde. Bankadaki parama tedbir konuldu. Altuğ 3 kez beni dövdü.  Eşim beni kurtardı. Olaydan 15 gün önce Altuğ ve Tolga bu yüzden tartıştılar” dedi. Olay günü avukat oğlu Altuğ’un ‘yürüyüşe gidiyorum’ diyerek evden çıktığını anlatan Polat, bir süre sonra da oğlu Tolga’nın eve geldiğini söyledi.  Tolga’nın eve gelir gelmez ‘Annem nerede?’ dediğini ifadesinde belirten Polat, “Eşim evde olduğu halde bilmediğimi söyledim.  Bana ‘Ben aşağıda merdivenlerde Altuğ’u vurdum’ diyerek belinden tabanca çıkardı.  Banyoya gidip kapıyı açmaya çalıştı.  Kapıyı açamayınca içeri doğru 3 el ateş etti. Eşimin banyoya girdiğini görmedim. Tolga daha sonra mutfağa gidip tabancasını doldur boşalt yapıp  intihar edeceğini söyledi. Kendisine intihar etmemesini söyledim.  Ani bir hamleyle elindeki tabancayı aldım.  Daha sonra polisler geldi” dedi.
‘ÖLDÜRMEK İÇİN HATAY’DAN ADANA’YA GELDİ’
Başsavcı Vekili Rahimi, hazırladığı iddianamenin değerlendirme bölümünde, sanık Tolga Polat ile kardeşi Altuğ ve annesi Afiyet İkbal arasında babası Şeref Polat’a ait mal varlığının yönetilmesi ve bu mal varlığının kime ait olacağı hususunda olaydan önce anlaşmazlık ve husumet olduğunu belirtti. Bu anlaşmazlık kapsamında Şeref Polat’ın veyaset altına alınması için Altuğ Polat tarafından dava açıldığını, bu dava sürerken taraflar arasındaki husumetin arttığını belirten Başsavcı Vekili Rahimi, “Tolga Polat, açılan dava ile babasına ait mal varlığının kendilerine devredileceğini düşünen kardeşini ve annesini öldürmek için olay günü Hatay’dan Adana’ya geldiğini…, eylemini gerçekleştirmek için kardeşi ve annesinin oturduğu apartmana gitiğini, kardeşi Altuğ’u merdivenlerde beklediğini, asansörden indiğini gördüğü kardeşine tabancasıyla birden çok kez ateş ederek öldürdüğünü, daha sonra apartmanın altıncı katına çıkarak kendisini banyoya kilitleyen annesi Afiyet İkbal’i kırdığı banyo kapısının kırık bölümünden ateş ederek öldürdüğünü” kaydetti.
Kardeşi ve annesini miras yüzünden öldürdüğü iddia edilen Hatay Vali Yardımcısı Tolga Polat’ın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Selçuk TUĞAN
    3 ay önce
    Bir ebeveynin çocuklarına yapacağı en büyük kötülük, onlara bol miktarda para ve malvarlığı bırakmasıdır.