“Vatandaşa bir dokunuyoruz bin ah işitiyoruz”

İYİ Parti Adana Milletvekili M.Metanet Çulhaoğlu, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun hiç iç açıcı olmadığını belirterek, “Türkiye yönetilemiyor” dedi

“Vatandaşa bir dokunuyoruz bin ah işitiyoruz”

İYİ Parti Adana Milletvekili M.Metanet Çulhaoğlu, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun hiç iç açıcı olmadığını belirterek, “Türkiye yönetilemiyor” dedi

“Vatandaşa bir dokunuyoruz bin ah işitiyoruz”
29 Mart 2021 - 10:28


 
Haydar ŞENGÜL
 
ADANA(GÜNAYDIN)-
İYİ Parti Adana Milletvekili M.Metanet Çulhaoğlu, gazetemizi ziyaret etti. Yayın kurulumuzla Türkiye gündemini konuşan Milletvekili Çulhaoğlu, Türkiye’yi il il, ilçe ilçe gezdiklerini söyledi. Türkiye’nin durumunun içler acısı olduğunu ifade eden Milletvekili Çulhaoğlu, “Vatandaşa bir dokunuyoruz bin ah işitiyoruz” dedi. Ülkenin gündemini İYİ Parti’nin belirlediğini ifade eden Milletvekili Çulhaoğlu, “Türkiye bir insanın iki dudağı arasına sıkıştırılamayacak kadar büyük bir ülkedir” diyerek, “Önümüze ilk sandık konduğunda vatandaş bunlara ‘dur’, bize de ‘buyurun’ diyecek. Hedefimiz iktidar olmak” şeklinde konuştu.
“DEĞİŞİM ŞART”
28 Mart Pazar günü Adana’ya üst düzey yöneticileri ile çıkarma yapan ve bugün de ilçe ilçe gezerek vatandaşarın, esnafların, sivil toplum kuruluşlarının sorunlarını yerinde dinleyip açılışlar yapan İYİ Parti’nin Adana Milletvekili M.Metanet Çulhaoğlu, Türkiye’nin iyi yönetilemediğini, artık bir değişimin şart olduğunu söyledi.
“BU SİSTEMİN TÜRKİYE’YE UYMAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİK”
AK Parti’nin, Referandumda,“Türk tipi başkanlık sistemi öyle bir başkanlık sistemi olacak ki parlamento, ekonomi güçlenecek, milli gelir 28 bin dolar olacak, refah seviyesi daha yüksek olacak gibi bir sürü güzel şeyler olacak” dediğini hatırlatan Milletvekili Çulhaoğlu, o zaman henüz İYİ Parti’nin kurulmadığını, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Türkiye’yi gezdiklerini gittikleri her yerde bu sistemin Türkiye’ye uymayacağını, tek adam sistemini getireceğini, parlementonun devre dışı kalacağını söylediklerini ve bu sözlerinde haklı çıktıklarını belirtti. Çulhaoğlu,  şunları söyledi:
“HERŞEYİN ALTÜST OLDUĞUNU VATANDAŞ GÖRÜYOR”
“Türkiye, bir insanın iki dudağı arasına sıkıştırılamayacak kadar büyük bir ülkedir demiştik. O zaman demek ki iyi anlatamamışız. Vatandaş referandumda bu sistemin gelmesi yönünde oy kullandı. Demokrasiye inananlar olarak saygı duyduk. Partimizi kurduk. Bizim insanımızın bir şeyi vardır, söylersin ‘ya acaba’ der. Ama onu yaşar görürse de o zaman derki ‘haklıymış’. Şimdi bizim o zaman anlattıklarımıza ‘ya acaba’ dediler. Ama, şimdi 3 yıldır sistem uygulanıyor. Bu sistemin uygulandığı dönemde her şeyin altüst olduğunu vatandaş görüyor. Yani ekonomiye bakıyor alt üst. Hani refah seviyesi yükselecekti, 28 bin dolar olacaktı kişi başına? Geldiğimiz noktada 8 binlerin de altına düştük. Doları 4 küsürle aldılar dolar geldi 8 liraya. Bununla nasıl ekonomiyi düzeltecekler?. Vatandaş şimdi bizim dediğimiz noktaya geldi, bize ‘haklıymışsınız’ demeye başladı.”
“BORÇ 2 KATIN ÜZERİNE ÇIKTI”
“Düşünün Dünya’nın bütün gelişmiş ülkelerinde insanlar parayı harcayacak yer bulamyor” diyen Milletvekili Çulhaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sıfır faizle bankaya paralarını koyuyorlar, banka parasını muhafaza ettiği için prim alıyor. Böyle bir zamanda biz para bulamıyoruz. Yüzde 19 faizlerle millete para veriyoruz. Ekonominin geldiği nokta bu. ‘Faiz lobisi faiz lobisi’ dediler. Bütçeye kendiler koydular. Baktık 180 milyar lira sadece faiz gideri, bakıyorsun iç dış borçlara. Aldıkları 2002 dönemine bakıyorsun, şimdiye bakıyorsun borç 2 katın üzerine çıkmış. “
“ARTIK GÜVEN KAYBI VAR”
Milletvekili Çulhaoğlu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti kongresinde, vatandaşın yastık altındaki parasını ekonomiye kazandırmasını istemesini de eleştirerek, “Bunu söyleyen insanın daha 1.5 yıl önce ‘dolarınızı bozdurun’ çağrısı hala hatıralardan silinmedi. Artık güven kaybı var.  Vatandaş artık Türkiye’nin yönetilemediğini görüyor. Dolayısıyla bir değişimin de şart olduğunu görüyor” dedi.
“BİR DOKUNUYORUZ BİN AH İŞİTİYORUZ”
Vatandaşların İYİ Parti ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in samimiyetine inandığını ve güvendiğini belirten Çulhaoğlu, Türkiye’yi karış karış gezdiklerini söyledi. Gittikleri her yerde vatandaşa bir dokunduklarını bin ah işittiklerini ifade eden Çulhaoğlu, “Dolayısıyla vatandaşa dokunmadan vatandaş artık konuşmaya başladı. Eskiden vatandaş susuyordu, vatandaş korkuyordu. Artık bıçak kemiğe dayanmış. Vatandaş ‘bundan sonra kaybedecek bir şeyim yok’ diyerek korkuyu üzerinden atmış. Gittiğimiz her yerde insanlar sıkıntılarını anlatabilme hürriyetine de sahip olmuşlar, onu görüyoruz. Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma baktığımızda hiç iç açıcı olmadığını hepimiz biliyoruz, görüyoruz” dedi.
“BOZULAN SİSTEMİ DÜZELTMEK İSTİYORUZ”
İYİ Parti olarak yola çıkış amaçlarının bozulan sistemi düzeltmek olduğunu ifade eden Çulhaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
“Beton ekonomisi ile bu ülkenin bir yere varamayacağını, dolayısı ile beton ekonomisi devam ettiği sürece işsizliğin hat safhaya geleceğini söyledik. Ama, dinletemedik. Türkiye’nin kurtuluşunun üretim tesislerinin çoğaltılamasında olduğunun bilincine varamadılar hala. Bizim İYİ Parti olarak iyi bir kadromuz var. Bizim hedefimiz İYİ Parti olarak iktidar olmak, Türkiye’yi düzeltmek. Bunun için de harıl harıl çalışılıyoruz. Yarın iktidar olduğumuzda neyi nasıl yapacağımızı hepsini güzel bir şekilde hazırlıyoruz. Hazırlıklı bir şekilde iktidara talip olalım diyoruz, o yönde çalışmalarımızı yapıyoruz.”
“ŞAHSİ GÖRÜŞÜM ERKEN SEÇİM OLMAZ”
Eken seçim tartışmalarıyla ilgili de görüşlerini açıklayan Çulhaoğlu, şahsi görüşü olarak erken seçim olmayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti kongresi sonrası parti teşkilatlarına ve milletvekillerine “Sahaya inin” çağrısında bulunması ile ilgili görüşlerini de şöyle belirtti:
“KORKU İMPARATORLUĞU BİTTİ ARTIK”
“Sahaya inin der tabi. Şunun için diyor; Sahaya indikleri zaman ne olacağını oradaki teşkilatları, yöneticileri, milletvekilleri görüyor. Milletin feryadını, figanını dinlemek için ineceklerse buyursunlar insinler. Ama inemiyorlar. Maalesef, artık millet korkuyu attı üzerinden. Korku imparatorluğu bitti artık. Bıçak kemiğe dayandı. Vatandaşın kaybedecek bir şeyi kalmadı. Vatandaş artık rahat rahat konuşur hale geldi. Yaptıkları kamuoyu yoklamalarında hızla geriye gittiklerini görüyorlar. Dolayısıyla bu süreci nasıl durdururuz telaşı içindeler.”
“MİLLET İTTİFAKI YERLİ YERİNDE DURUYOR”
Milletvekili Çulhaoğlu, Millet İttifakı ile ilgili tartışmalara da açıklık getirdi. “Millet İttifakı yerli yerinde duruyor” diyen Çulhaoğlu, “Bizim ittifakımız koalisyon değil. Bizim ki bir seçim ittifakı. İlkeler bazında bir araya geliyoruz. Ne diyoruz, İYİ Parti olarak güçlendirilmiş parlementer sistemi savunuyoruz. Tekrar tesis edilmesi gerektiğini söylüyoruz. CHP, DP, SP de bunu söylüyor. DEVA Partisi de bunu söylüyor. 8-10 tane parti bunu söylüyor” dedi.
“ÜLKENİN GÜNDEMİNİ BİZ TAYİN EDİYORUZ”
İYİ Parti ile Türkiye’de bir çok şeyin değiştiğine dikkat çeken Çulhaoğlu, artık ülkenin gündemini İYİ Parti’nin tayin ettiğini söyledi. Çulhaoğlu, “Daha önce tahterevalli siyaseti vardı, onu bozduk. Dolayısı ile bunlar hani güreşci, tabir caizse, iki tane güreşçi güreşe çıkar birisi devamlı minderden kaçmak ister, arkaya dolanmak ister. Şimdi biz buna müsaade etmiyoruz. Bunlar minderden kaçıyorlar. Ne yapıyorlar, bakıyorlar ekonomi bozuk, tarımda sıkıntı var, onlara değinmek istemiyorlar. Biz de kollarından tutuyoruz ‘gelin gündem o değil. Vatandaşın gündemi, emeklinin gündemi bu. Memurun gündemi, çiftçinin gündemi bu’ diyoruz. Dolayısı ile gündemi onların istediği yere bırakmıyoruz. Gerçek vatandaşın gündemini ortaya koyuyoruz”diye konuştu.
“VATANDAŞ BUNLARA 'DUR' BİZE 'BUYURUN' DİYECEK"
Genel Başkanları Meral Akşener’in 1.5 yıldır tüm Türkiye’yi il il, ilçe ilçe gezdiğini belirten Milletvekili Çulhaoğlu, şunları söyledi:
“Bizim başkanlık divanı, milletvekilleri de il il ilçe ilçe geziyor. Bütün muhalefet partileri şimdi Türkiye’yi gezmeye başladı. Öncülük yapıyoruz muhalefet olarak. Bir mücadele verilecekse bu mücadelenin bu şekilde verilmesi gerektiğini vatandaşa gidilmesi gerektiğini seçim olmadan da vatandaşın derdinin dinlenmesi gerektiğini ortaya koyuyoruz. Bu da vatandaşın hoşuna gidiyor. Mesela, grup toplantılarında herkesimden bir insana milletin kürsüsünde söz veriyoruz. Öğretmene, kahveci esnafı başkanına, sivil toplum örgütü başkanlarına. Her kesimden insan orayı kullanabiliyor, derdini anlatabiliyor. Başka türlü derdini duyuramıyor, dinletemiyor. Biz iktidara talip olan muhalefet olarak yapmamız gereken olan her şeyi yapıyoruz. İnşallah bu çalışmanın neticesinde ilk sandık konduğunda vatandaş bunlara ‘dur’ diyecek, bize de ‘buyurun’ diyecek. Biz buna inanıyoruz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum