'Kadına yönelik şiddetle ilgili seferberlik ilan edilmeli'

Şeyda AYDEMİR
ADANA(GÜNAYDIN)Adana Barosu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Adana Baro Başkanı Gökayaz, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, insanın yaşama hakkını korumayı dahi başaramadığımızı söyledi.Eski Adana Adliyesi Taş Binası önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Adana Baro Başkanı Semih Gökayaz, savaşların devam ettiği dünya düzeninde insan haklarının ihlal edilmemesinin mümkün olmadığından söz edilemeyeceğini söyledi.  İnsanın yaşam hakkını korumayı dahi başaramadığımızı ifade eden Gökayaz, “Yaşam hakkından daha diğer haklara geçemedik. Onları konuşamıyoruz” dedi. Mültecilerin Ege Denizi’nde büyük trajedi yaşadığını, tüm dünyanın buna yıllarca seyirci kaldığını belirten Gökayaz, kadınlara yapılan şiddeti de önleyemediğimizi ifade ederek, “Kadına yönelik şiddetle ilgili ülkemizde derhal seferberlik ilan edilmesi gerekir. Artık bu konuda daha hassas olmamız lazım” diye konuştu.

Adana Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Av.İlhan Öngür de yaptığı açıklamada, bugün günümüzde İnsan Hakları Evrensel Beyanamesi’nde yer alan hak ve özgürlüklere dayalı uluslar arası bir düzenin hala kurulamadığını söyledi. İnsanların ırkından, renginden, cinsiyetinden, cinsel yöneliminden, dilinden, din ve mezhebinden, inancından, etnik kimliğinden, siyasi-vicdani ve felsefi kanaatinden bağımsız olarak, insan olmaktan gelen hakları ve dokunulmazlıklarına  dünya çapında yeterli koruma bulamadığını belirten Öngör şunları dedi:
“Maalesef günümüzde Birleşmiş Milletler Örgütü de, var oluş gerekçesiyle çelişir biçimde, hak ihlallerinin başlıca sebebi olan savaşları ve iç savaşları önlemede/sonlandırmada, mülteci krizlerine müdahalede, küresel çapta doğal ve kültürel mirasın korunmasında, yoksullukla ve adaletsizlikle mücadelede, başta kadınlara yönelik olmak üzere her türlü ayrımcılığı sonlandırmada yeterince etkin olamamaktadır. Adana Barosu olarak insanlığın ortak değeri olan adaleti, eşitliği, özgürlüğü, barışı ve en başta insan onuru için mücadele etmeye devam edeceğiz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum