Virüsü de sömürüyü de dayanışmayla yeneceğiz

Virüsü de sömürüyü de dayanışmayla yeneceğiz

Virüsü de sömürüyü de dayanışmayla yeneceğiz
30 Nisan 2020 - 16:17

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, daha eşitlikçi, daha adil, sosyal güvenlik politikalarının önem kazandığı, gelir dağılımındaki eşitsizliğin giderildiği, doğaya saygılı, insanca yaşam düzenin egemen olduğu bir dünya ve Türkiye’nin kurulması artık kaçınılmaz olduğunu belirterek “Virüsü de sömürüyü de dayanışmayla yeneceğiz” dedi.
Sümer 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Türkiye’deki ve dünyadaki işçilerin bayramını kutlayan Sümer, özellikle Türkiye’de son yıllarda işçiler aleyhine birçok gelişmenin yaşandığını belirtti.
İçinden geçilen salgın döneminin çalışma hayatını da olumsuz etkilediğine dikkat çeken Sümer mesajında şöyle dedi: “Covid 19 salgınından önce Türkiye’de işsizlik rekor üzerine rekor kırıyordu. Asgari ücretle çalışan milyonlarca kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyordu. Sendikasızlaşma, kayıt dışı istihdam bir türlü önlenemiyordu. Salgınla birlikte bu tablo çok daha kötüleşti. Milyonlarca kişi daha işsiz kaldı. İşsiz kalmayan emekçiler de salgın tehdidi altında çalışmaya devam ediyor. Sendikaların verilerine göre çalışmak zorunda kalan işçiler arasında pozitif vaka oranı Türkiye ortalamasının 3 katı. Bunun için zorunlu ve acil işler dışında çalışma hayatının salgın bitene kadar durdurulması gerekmektedir. Sınırsız bir sömürüye dayanan, çalışanların yaşam standartlarının her geçen gün geriye gittiği bir düzenin artık soruna gelinmiştir. Daha eşitlikçi, daha adil, sosyal politikalarının önem kazandığı, gelir dağılımındaki eşitsizliğin giderildiği, doğaya saygılı, insancadüzenin egemen olduğu bir dünya ve Türkiye’nin kurulması artık kaçınılmazdır."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum