Yağlı karaciğer hastalığına dikkat

Yağlı karaciğer hastalığına dikkat

Yağlı karaciğer hastalığına dikkat
27 Şubat 2020 - 16:19

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Akkız, yılda 1 milyon kişide karaciğer kanseri türü olan ‘hepatosellüler karsinom’un geliştiğini bildirdi. Akkız, kanserin en önemli sebebinin alkol, Hepatit B-C virüsü ile yağlı karaciğer hastalığı olduğunu söyledi.
‘4. Çukurova Hepatosellüler Karsinoma Kongresi’, Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde bir otelde yaklaşık 450 araştırmacı ve hekimin katılımıyla başladı. 2 gün sürecek kongrede gazetecilere açıklamalarda bulunan Balcalı Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Akkız, karaciğer kanserine yakalanmada dramatik bir artışın olduğunu vurgulayarak, “Tüm kanser türlerinde olduğu gibi karaciğer kanserinin artışında da dramatik bir artış söz konusu. Aşağı yukarı yılda 1 milyon insanda ‘hepatosellüler karsinom’ gelişiyor. Bunun temel nedenleri arasında Hepatit B ve C virüsü, alkol ile yağlı karaciğer hastalığı var. Bizim ülkemizde en sık nedeni kronik Hepatit B virüsü. Tedavi konusunda çok önemli ilerlemeler olmasına rağmen hastalığın tamamen çözümünü gerçekleştiremiyoruz” dedi.
Dünyada 1.9 milyar insanın obeziteyle mücadele ettiğini kaydeden Akkız, “Hepatit C virüsü olan hastaların tamamen tedavisini gerçekleştirebiliyoruz. Alkol dışı karaciğer hastalığı çok önemli bir problem. Dünyada 1.9 milyar obezite hastası var. Bir bölümü hastalık düzeyi olan obezite. Obezite sıklığı hastalığın yanı sıra yağlı karaciğer hastalığında ciddi bir artış var. Dünya nüfusunun yüzde 24’ü yağlı karaciğer hastalığına sahip” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum