"Yanlıştan dönüldü"

Ayhan Barut, portakal ihracatında yüzde 100 analiz şartının kaldırıldığını duyurdu.

"Yanlıştan dönüldü"

Ayhan Barut, portakal ihracatında yüzde 100 analiz şartının kaldırıldığını duyurdu.

08 Ocak 2021 - 10:50

ADANA(GÜNAYDIN)

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, portakal ihracatında fiili yasak anlamına gelen yüzde 100 pestisit analiz şartının kaldırıldığını, vahim yanlıştan dönüldüğünü söyledi.

"ÇABAMIZ OLUMLU SONUÇLANDI"
Portakal üretimi, üreticisi ve ihracatçısını mağdur eden akıl tutulması kararın kaldırılmasının önemli olduğunu aktaran Barut, "Hasat sürerken portakal ihracatına fiili yasak getiren bu skandalın son bulması için verdiğimiz mücadele olumlu sonuçlandı, çabamız sonuç verdi, nihayet büyük yanlıştan dönüldü. Tarımda yanlışların son bulması, üretim ve üretene destek verilmesi için çabamız sürecek" dedi.BAKANLIK GERİ ADIM ATTI
Bakanlığın portakal ihracatında yüzde 100 pestisit analiz şartı kararı kamuoyunda infial yarattı. Başta portakal üreticileri ve ihracatçılar olmak üzere herkesi mağdur eden skandal kararın geri alınması için yoğun bir çaba gösteren, bakanlık nezdinde ve kamuoyunda girişimlerde bulunan Ayhan Barut, "Nihayet çabamızın olumlu sonuç vermesi sevindiricidir. Bakanlık, yanlış ekonomi ve tarım politikalarının bedelini üreticilerimize, ihracatçılarımıza ve yurttaşlarımıza ödettirmeye çalıştı. Yüksek enflasyonun nedeni olarak şimdi de portakalı ve portakal üreticisini kurban etmek istemişlerdi. Yanlış hesap Bağdat'tan döner misali tepkiler çoğalınca geri adım attılar. Yanlışta ısrar edilmemesi iyidir. Biz her zaman olduğu gibi tarımda yanlışların son bulması, üretim ve üretene destek verilmesi için çabamıza devam edeceğiz. Üreticimiz, ihracatımız ve ihracatçımıza yapılmak istenen kötülüklere sessiz ve kayıtsız kalmadan mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum