Yaşadığı iş kazası hayatını kurtardı

Yaşadığı iş kazası hayatını kurtardı

Yaşadığı iş kazası hayatını kurtardı
09 Temmuz 2019 - 12:17

Bir inşaat alanında çalışan elektrik işçisinin üzerine mermer blok düştü. Olayın ardından hastaneye kaldırılan yaralının tomografi sonuçlarının incelenmesiyle hastanın sol tarafında kötü huylu tümör hücrelerinin görüldüğü belirlendi. Belirlenen tümör hücreleri erken teşhis sayesinde ameliyatla alınarak hasta tedavi edildi.

Kazada yaralanan Ahmet Burak Türkyılmaz olayı şöyle anlattı; "Özel bir yerde çalışırken üzerime bir mermer parçası düştü, 1 metre boyunda 60 santim genişliğinde mermer parçasının düşmesi ile birlikte ambulansla bu hastaneye geliyorum. Hastaneye geldikten sonra hemen ilaçlı tomografimi çekiyorlar, bunun sonucunda sağ tarafımda bir parça olduğu görülüyor ama mermer sol tarafıma düşüyor.Ondan sonra burada hemen göğüs hastalıkları hocasına telefon ediyorlar, sağ olsun geliyor o da akşam üzeri parçaya bakmaya. Parçanın düşen yerle bir alakası olmadığı için herhangi bir acısı yok. Hoca diyor ki burada olmaması gereken bir parça var buna bakmamız gerekiyor. Kötü huylu bir tümörün var kansersin... Hemen bu parçayı almamız lazım ben bu arada çok korktum, tırstım. Dedim ki, hocam bana bir iki hafta verin. Yani ben kendimi ölecekmiş gibi hissettim açıkçası. Birkaç hafta motivasyon olup öyle gelmek istedim" Erken teşhis olunmasaydı kanserin vücudunu saracağını ifade eden Ahmet Burak Türkyılmaz, erken tedavi sayesinde yeni bir yaşama başladığını dile getirdi.

"Yaklaşık 5 santimetre tümör çıktı"

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Serdar Özkan, tümör kitlesinin acil servisteki doktorların dikkati sayesinde erken fark edildiğini aktardı. Dr. Özkan, "Hastamız iş yerinde geçirdiği bir kaza nedeniyle sol göğüs kafesinin arka tarafına sert bir cisim düşmesi nedeniyle 112 tarafından hastanemize getirildi. Acil servisteki doktor arkadaşlar gerekli incelemeleri yaptıktan sonra telefonla bana ulaşıldı, hastanın travma hastası olduğu ancak travma dışında da akciğer görüntülemesinde anormal bulguların olduğu söylendi. Bunun üzerine ben de hastamızı değerlendirdim travma sol göğüs kafesinde olmasına rağmen hastanın sol göz kafesinde kaburgaların iç kısmında bir yumuşak doku tümörü olduğunu teşhis ettik ve bunun üzerine hastaya yönelik bir biyopsi önerdik. Biraz zor olsa da biyopsi yapıldı.

Biyopsi sonrasında mevcut kitlenin kötü huylu bir tümör olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine hastamıza ameliyat önerdik. Ameliyatla içerideki yağ bezi tümörü iki kaburga ile beraber göğüs kafesinden total olarak çıkartıldı. Patolojik inceleme sonucunda da cerrahi sonuçlar temiz olarak geldi, yaklaşık beş santimetrelik bir tümör tesadüfen saptanmış oldu. Hastamızın başına bu kaza gelmemiş olsaydı belki bu kitle saptanmayacaktı. Vücudun değişik yerlerine daha ağır sonuçlar içerecek şekilde karşımıza gelecekti ama Allah'tan iş kazasını geçirmiş, biz de o tümörü tespit ettik ve iyi bir şekilde çıkarttık" şeklinde konuştu.
(Konya)

YORUMLAR

  • 0 Yorum