‘Yaşadıklarımın ve psikolojimin kurbanıyım’

Adana'da üç çocuğunu öldüren anneden mahkemede pişmanlık gözyaşları

‘Yaşadıklarımın ve psikolojimin kurbanıyım’

Adana'da üç çocuğunu öldüren anneden mahkemede pişmanlık gözyaşları

‘Yaşadıklarımın ve psikolojimin kurbanıyım’
09 Nisan 2021 - 15:10

 

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)- Yüreğir ilçesine bağlı Geçitli Cumhuriyet Mahallesi'nde, 21 Ekim 2018'de, evin koridorunda 3 yaşındaki oğlu Mahmut, 7 yaşındaki kızı Semanur ve 9 yaşındaki Mehmet Emin'i bıçakla öldüren, ardından bileklerini keserek intihar girişiminde bulunan Selma C. hakkında, 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davanın duruşmasına devam edilirken anne ağlayarak savunma yaptı.

Adana 9.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık Selma C, tutuklu bulunduğu Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi Müdürlüğü’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Sanığın avukatı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatının da hazır bulunduğu duruşmaya sanık Selma C.’nin eşi ve yakınları katılmadı.

Sanık Selma C.’nin avukatı, Adli Tıp Kurumu 4.Gözlem İhtisas Dairesi’nden geçen celse gelen sanığın cezai sorumluluğunun tam olduğu yönündeki raporu kabul etmediklerini söyledi. Mahkemece, müvekkili Selma C.’nin gözlem altına alınarak raporun hazırlanmasını istemesine rağmen raporun ayakta muayene ile hazırlandığını belirten sanığın avukatı, “5 dakikada birkaç soru ile müvekkilimin cezai sorumluluğu ile ilgili karar verilemez. Gözleme dayalı yeniden rapor aldırılmasını istiyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık avukatının bu talebini red etti. Mahkeme Başkanı, 3 çocuğunu öldüren Selma C. hakkında karar vereceklerini belirterek taraflara söz hakı verdi. Mahkeme Savcısı, daha önceki mütalaasını tekrarlayarak sanık Selma C.’nin ‘Çocuklarını öldürmek’ suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

Selma C. ise ağlayarak yaptığı savunmasında, çocuklarını öldürmek suçundan mahkemenin karşısında olmasının çok ağrına gittiğini söyledi. Zor yaşam koşullarında çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştığını belirten Selma C., eşi ve eşinin ailesinin sistematik olarak maddi ve manevi şiddetini gördüğünü ve bu yüzden psikolojisinin bozulduğunu söyledi. Yaşadıklarının pişmanlıkla anlatılacak bir durum olmadığını ifade eden Selma C., “Çok ağır bir durum. Bir anda çocuklarımı öldürmem normal değil. Yaşadıklarımın ve psikolojimin kurbanıyım. Kendim de intihar etmek istedim. İntihar etmek isteyen birinin psikolojisi yerinde olur mu? Çok kötü durumdayım. Kendi kendime ‘keşke ben de ölseydim’ diyorum. Beni bu duruma sürükleyen eşim gayri resmi evlenip 2 çocuk sahibi oldu” dedi.

Kurum avukatı, sanığın cezalandırılmasını isterken, sanık Selma C.’nin avukatı, esas hakkındaki savunmasını hazırlamak için süre istedi.

Mahkeme heyeti, Selma C.’nin tutukluluğunun devamına karar verip duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum