Av.Ali Çağlar ÜNAL

Av.Ali Çağlar ÜNAL

Hannıbal

25 Ekim 2019 - 09:55

Kartacalı Hannıbal;
Dünya tarihinin en büyük komutanlarından birisi…
Akdeniz’in bir yanında Hannıbal’ın ülkesi Kartaca diğer yanında dünyanın ilk süper gücü olan Roma İmparatorluğu…
Çocukluğundan bu yana Roma İmparatorluğu’nun ülkesine yaptığı saldırılara tanık olmuş ve o günden bu yana Roma İmparatorluğuna olan öfkesi büyüyerek devam etmişti.
 
*****
 
Yetişkin bir general olduğunda kararını verdi. Ülkesinde oturup Romalıların gelmesini beklemeyecek; Roma ordusunu Roma topraklarında yenecekti. Bunun için o dönem eşi görülmemiş muazzam bir ordu kurdu  ve ordusundaki fillerle birlikte Roma’ya doğru yola çıktı.
Dondurucu soğuğa rağmen ordusunda bulunan fillerle birlikte Alp dağlarını aşarak Roma’ya ulaştı. Roma’ya ulaşır ulaşmaz dediğini yaptı ve karşısına çıkan tüm Roma lejyonlarını yok etti. Hannıbal dediğini yaptı ve Roma ordusunu Roma topraklarında yendi.
 
*****
 
Bir süre sonra savaşa son vererek ülkesine döndü. Artık Roma İmparatorluğunun ülkesine saldırmayacağını düşünüyordu. Ancak yanılmıştı. Bir süre sonra Roma orduları tekrardan Kartaca’ya saldırdılar. Savaş sonunda Hannıbal yenildi ve ülkesi Kartaca tarih sahnesinden silindi.
Hannıbal’ın cesareti ve savaş kabiliyeti  tartışılmazdı ancak en önemli olan şeyi görememişti. Kartaca’nın Hannıbal’ı vardı belki ama Roma’nın her gün Hannıbal’lar yetiştiren bir sistemi… Hannıbal’ın cesareti Roma’yı yendi ama Roma’nın sistemi Hannıbal’ın ülkesini yok etti.
 
*****
 
Şimdi bu kısa hikayeyi neden anlattığımı merak  ediyorsanız anlatayım;
İlminiz Hz. Ali, adaletiniz Hz. Ömer, cesaretiniz Hz. Hamza gibi olabilir. Hatta bu özelliklerinizle insanları kendinize hayran bırakıyor olabilirsiniz.  Ama bir ülke yönetmeye talipseniz bu özelliklere sahip olmanız yetmez. Bu özelliklerinizi devlet içinde etkin bir sisteme dönüştürmeniz gerekir. Sadece siz varken olan bir adalet ülkeye yarar sağlamaz. Önemli olan kalıcı ve adaletten şaşmayan bir sistem kurabilmektir. Çünkü devletleri kişiler değil sistemler ayakta tutar.
Yukarıda kısaca anlattığım hikayenin buna örnek olmasını istedim. Hannıbal zekası ve cesaretiyle ülkesi için büyük bir başarı kazandı ama bu başarısını devam ettirecek bir devlet sistemi kuramadığı için her şey kendisi ile birlikte yok olup gitti. Çünkü insanlar baki değil ama sistemler bakidir. Asıl beka budur!
 

YORUMLAR

  • 4 Yorum