KIŞI SAĞLIKLI GEÇİRMENİN TÜYOLARI...
Fadime AĞARTAN

Fadime AĞARTAN

KIŞI SAĞLIKLI GEÇİRMENİN TÜYOLARI...

18 Ocak 2022 - 11:07

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte ruh halimiz, giyim tarzımız ve beslenmemizde bazı değişiklikler meydana geliyorsa bu kış yaklaşıyor demektir. Kış aylarında diğer aylara göre enerjimiz daha düşük, kilo alımı daha fazla ve daha karamsar olabiliriz.Bazı insanlar kapalı havalardan ve kapalı ortamlarda vakit geçirmekten haz etmezken bazıları da bunu sevebiliyor. Ancak genle olarak kapalı havalar ruh halimize etki ederek modumuzun düşük olmasına sebep olabiliyor. Duygu durumumuzu olumsuz etkileyen bu haller ile mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren serotonin hormonu da daha az salgılanıyor.
 Peki kış aylarını nasıl sağlıklı geçirebiliriz gelin buna değinelim biraz.

**

 Kışı sağlıklı geçirerek, vücut direncimizi artırmak ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek istiyorsak beslenme durumumuzu gözden geçirerek şu tavsiyelere uyabiliriz.  
 
1. Meyve ve sebzelerden yararlanılmalı
Özellikle kış aylarında meyve ve sebzelerin yararlarından faydalanarak hastalıklara karşı savunma geliştirebiliriz. Portakal, Mandalina, Kivi, Brokoli, Biber, Ispanak gibi besinlerden yaralanarak C vitamini eksikliğimizi giderebilir ve doğal yöntemlerle bağışıklığımızı güçlendirmede fayda sağlayabiliriz.

 
2. Soğuklarda tüketebilecek bir kış çayımız olmalı
Soğuk havalarda tüketeilebilecek bir kış çayı bulmalı ve onu tüketmeliyiz. Bunlar; Kuşburnu, adaçayı, ıhlamur, kara mürver ve nane-limon çayı gibi içimizi ısıtacak çaylar olduğu gibi bunlara ek olarakta zencefil, zerdeçal, tarçın gibi baharatların sağlık yararlarından da faydalanarak özel tariflerimizle çayımızı kendimiz yapabiliriz.
 
3. Kapalı ortamlarda fazla vakit geçirilmemeli
Havaların soğuk olmasıyla birlikte kapalı ortamlarda geçirilen vakitte daha fazladır.Bu sebeple kapalı ortamlarda daha az vakit geçirerek, açık havalarda da yürüyüş yapmaya gayret etmeliyiz. Kapalı ortamlarda hastalığın bulaşma riski daha fazla olduğundan dolayı hastalığa yakalanma oranımız da daha yüksektir. Mümkün olduğunca bulunduğumuz ortamı havalandırarak kapalı ortamlarda fazla vakit geçirmekten ve kalabıktan uzak durmalıyız.

Ayrıca mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini artırmak için zengin besin kaynağı olan; tavuk,süt, peynir, yoğurt, yumurta, fıstık ve badem gibi besinlerden yaralanabiliriz. Beslenme ile durumumuzu iyileştirirken,stresi de azaltaarak kendimizi mutlu edecek hobiler edinebilir veya sevdiğimiz işlerle meşgul olabiliriz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum