Stat yolu  dert dolu
HÜSEYİN SUNGUR

HÜSEYİN SUNGUR

Stat yolu  dert dolu

03 Ağustos 2021 - 09:17

Biz gazeteciler zaman zaman bir araya gelip sohbet ederiz, sorunlarımızı paylaşırız.
Sohbetlerimizde genelde ülkemizin ve kentimizin içinde bulunduğu şartları konuşuruz…
Mesela en çok da sporu konuşuruz…
Eğer gençlerimizi sporla buluşturabilirsek onların geleceği aydınlık olur…
Geçtiğimiz günlerde Türkiye Spor Yazarları Derneği Adana Şube Başkanı Kurtul Çakın, yönetim kurulu üyeleri Tevfik Dinçkalmış, Tarık Akcan ve İrfan İşisağ ile sohbet etme imkanı buldum.
Sohbetimiz tabi ki Adana Demirspor ve Adanaspor üzerineydi.
En çok da yeni sezonda yeni stada gidişin çok sıkıntılı olacağı konusunda fikirbirliğine vardık…
Sarıçam İlçesi’nde bulunan stada iki gidiş yolu var. Bir tanesi Kiremithane Yolu, diğeri Yeni Şehir Hastanesi ve Balcalı Hastanesi yolu üzerinde. Maç günlerinde ne yazık ki Yeni Şehir Hastanesi ve Balcalı Hastanesi yolu araç trafiğine sıkışacak. Hal böyle olunca hastanelere hasta götüren ambulanslar sıkıntı yaşayacak. Belki de insanlar bu yolda hayatlarını kaybedecek.
Gazetecinin görevi sadece eleştirmek değildir diye düşündük, tartıştık ve şöyle bir çözüm önerisi çıktı.
Stada maç izlemeye gelecek taraftarların kendi araçlarıyla gitmemesi, bunun yerine kentin belli yerlerinden Adana Büyükşehir Belediyesi otobüslerinin hazır tutulması ve stada taraftarların götürülmesi daha uygun olabilir.
Eğer taraftarlar stada kendi araçları yerine Adana Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile giderlerse trafik sıkışıklığının az olacağı kanaatinde birleştik.
Adana Valisi Süleyman Elban bu konuyu Adana Demirspor ve Adanaspor başkanları, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve diğer ilgililer ile görüşüp, maçlar başlamadan bir karara bağlamalı diye düşünüyorum. 
Elbette Adana’da haftada bir maç var. Yeni Adana Stadı’nın çevresinde de yerleşim alanlarının olduğu unutulmamalı.
Yeni sezon maçları başlamadan bu konu masaya yatırılmazsa stad yolunda çok kazalar ve kavgalar olur.
Hastaneye hasta yetiştiren ambulanslar büyük sıkıntı yaşar.
Bu konu bir an önce çözüme kavuşturulmalı.
İnanıyorum ki, Adana Valisi Süleyman Elban bu konuya el atacaktır.
Yeni Stat yolunda haf    tada bir maç oynanacak olsa dahi o bir gün Adana’ya sıkıntılar yaşatır. Geçtiğimiz sezon sokağa çıkma kısıtlaması olmasına, taraftarların maçlara alınmamasına rağmen Yeni Adana Stadı yolunda ve etrafında büyük sıkıntılar yaşandı.
Bu yıl taraftar serbest olacağı için (Şimdilik) daha da büyük sıkıntılar yaşanabilir diye biz şimdiden uyarma görevimi yapalım diye düşündük.
Bu hafta Adana Demirspor Beşiktaş ile hazırlık maçı yapacak. Bu maç bir bakıma Mavi-Lacivertli ekip için sezona merhaba ve şampiyonluk kutlama maçı olacak. Büyük ihtimalle kalabalık olacaktır…
Süper Lig’de yeni sezon 15 Ağustos’ta başlayacak. İlk maçta Adana Demirspor Fenerbahçe ile karşılaşacak. Dolayısıyla, Yeni Adana Stadı’na çıkan her Kiremithane ve Balcalı yolunda trafik kilitlenecektir… Maçlar başlamadan biz uyarı görevimizi yerine getirelim, gerisi yetkililere kalmış bir şeydir…

Adana’yı hatta ülkeyi yönetenler, Adana’nın sırtına kambur olan hafif raylı sistem metronun Sarıçam’dan sonra yoluna devam edip Yeni Stada gelmesi için çalışmalara başlamalı diye düşünüyorum. Eğer metro Yeni Stadın olduğu yere kadar uzatılıp, hatta oradan Çukurova Üniversitesi’ne kadar gidecek olursa işte o zaman metronun Adana’ya faydası olur diye düşünüyorum.
Biz gazeteciler, sadece olaylara eleştirel yaklaşmayız. Yeri geldiğinde çözüm odaklı düşüncelerimizi aktarırız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum