İbrahim Akyol

İbrahim Akyol

Üç Aylar

09 Mart 2019 - 08:55

Hazreti Peygamber (S.A.V.)’in şu duası bize birçok şeyi anlatmaz mı: “Ya Rabbi Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi Ramazan’a eriştir.”
Yeni bir Rahmet iklimi, merhamet iklimi Allah’a yaklaşmanın imanı güçlü kılmanın af dilemenin mevsimi içinde kutlu günlerin var olduğu dua ve yakarışların Allah’a arz edildiği pişmanlık gözyaşlarıyla günahların yıkandığı yapılacak her türlü ibadetlerin sevabının kat kat katlandığı bir mübarek mevsimdir üç aylar.
 
*****
 
Rahmet ve mağfiret ikliminin oluk oluk aktığı aylardır üç aylar içinde Regâib gecesiyle başlayan Miraç ve Berat gecesiyle devam eden Bin aydan daha hayırlı Kadir gecesiyle zirveye ulaşmamıza imkân sağlayan bu sevgi muhabbet ve kul olabilme aylarımızdır üç aylar.
Bizler bu mübarek üç ayların gayesini anlayıp ömrümüzün muhasebesini yaratılış gayemizi yeniden idrak etmeli Kulluk ve ibadeti, hayır ve hasenatı, iyilik ve güzellikleri her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyup yönelmeliyiz. Gönül dünyamızı imar edip hayatın her türlü karmaşası içinde ihmal ettiğimiz asıl görev ve sorumluluklarımızı kalben ve ruhen hatırlamalıyız.
 
*****
 
Mazeretimiz yok Ahlakın da, ilmin de tefekkürün de, her şeyin temeli imandır. İyi-güzel-doğru ne varsa, oradan gelir, oraya gider. Gafletten kurtulmanın, Allah’a kullukta şuurlanmanın gün ve gecelerinde bulunuyoruz imanımızı diri ruhumuzu taze aklımızı imanla Allaha yönelmeyi dua ve ibadetle bugünlerin kıymetini bilmeliyiz.
‘Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyanıza çalışın’ diyen efendimizi anladık mı? Her türlü haksızlığı hukuksuzluğu yapın öyle mi anladınız çalın çırpın yağmalayın zulmedin öldürün kul hakkını gasp edin her türlü hayasızlığı yapın mı anladınız.
Nasıl olsa hiç ölmeyecekmiş gibi Ahretinizi yok mu zerreyi miskali unuttunuz mu mahşeri hatırlamayın mı denildi.
 
*****
 
İşte size fırsat mübarek arınma vicdanla baş başa kalma ayları geldi çattı karar sizin.
Her şeyin para ile ölçüldüğü, güç ve kudret anlayışının üst seviyede olduğu toplumlar arası ilişkilerin bozulduğu, huzurun ve barışın yerine savaşların ve ölümlerin hâkim olduğu bir dünyada; işte fırsat insanın ruhunu derin acılardan koruyabilmek için mübarek üç ayların feyzinden rahmetinden faydalanma ve nefis muhasebesine yönelmenin kısacası kul olabilmenin zamanı. Rahmet aylarının affın bereketin içinde istemenin hem de tam zamanı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum