Kasvetli havalarda ruh halimiz ne durumda?
Meryem Çam

Meryem Çam

Kasvetli havalarda ruh halimiz ne durumda?

18 Ocak 2022 - 16:51

Her insan güneşli havada gezmeyi, dışarı çıkmayı sever. Yağışlı havalarda ise herkes evde kalmayı tercih eder. Hatta kapalı havalarda birçoğumuzun üstüne ağırlık çöker ve sürekli uyumak isteriz. Yapılan araştırmalarda da insanın kapalı havalarda biyolojik ve ruhsal olarak etkilendiği gözlemlenmiştir. 

**

Bir araştırmaya göre; kapalı havada bir insanın daha karamsar bir ruh haline girdiğini, aşırı sıcak havada ise çatışma içerisinde, sabırsız,yorgun ve halsiz bir ruh halinde olduğu, güneşli ve açık havada ise, temiz bir havanın da etkisiyle birlikte insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri olduğu yazılmış.

**

Başka bir çalışmaya göre; kış ayında daha yorgun, düşük enerjili ve yüksek kalorili yiyecekler tercih ettiğimiz tespit edilmiştir. Bahar ayında ise havanın güzel olmasının da etkisiyle enerjimizinde daha yüksek olduğu ve daha az kalorili yiyecekleri tercih ettiğimiz ispatlanmıştır.


**

Okuduğum bir makalede; ani hava değişimleri ve kapalı havalar psikolojimizi etkilediği gibi, vücutta da, kişiden kişiye değişebilen, çeşitli olaylara yol açabildiği yazılmış. Bunlar; depresyon, endişe hali, aşırı duygusallık ve  hassaslık, çatışmaya meyilli olma durumu, olağan aktivitelere karşı ilginin azalması, yorgunluk, kas , baş ve eklem ağrısı, soğuk algınlığı belirtileri, uyku düzeninde değişme (uykuya dalma ve uykuya dalmakta güçlük çekme veya çok uyuma), iştah değişimleri (aşırı yeme, iştahsızlık veya belirli gıdalara aşırı istek duyma) gibi durumlar yer almaktadır.

Dünyanın en büyük enerji kaynağı olan güneşin de ruh halimizi etkilediği tespit edilirken, güneş ışığının vücudumuzdaki serotonini arttırdığı öğrenilmiştir. Serotonin hormonu bize; zindelik, mutluluk, canlılık hissi veren, uyku döngümüzün düzenlenmesine yardımcı olan, dikkatimizi toplamamızı destekleyen, beyindeki hücreler arasındaki iletişimi sağlayan bir kimyasaldır. Bu sebeple kapalı havaların ruh halimizi etkilemesine izin vermeden sevdiğimiz iş veya hobilerle meşgul olarak modumuzun düşmesine fırsat vermemeliyiz.
Hayat kendimizi üzecek, mutsuzluk verecek şeylerle meşgul olmak için çok kısa.
Unutmayalım ki herşey bizim elimizde..
Üzülmekte, mutlu olmakta..
Bizi mutlu eden, ruh halimizi düşüren insanlardan,eşyalardan uzak kalarak en büyük iyiliği kendimize yapmış oluruz.

Sağlıcakla, sevgiyle, mutlulukla kalmamız temennimle...
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum