Ömer Öner

Ömer Öner

Işıklar!

14 Eylül 2019 - 06:09

Işıklar!
 
 
Vatandaş 155 Polis İmdat'ı arıyor, ki bu en doğal hakkı... Eski Müze kavşağındaki ışıklarda bir kişinin araç sürücülerini rahatsız edecek derecede dilencilik yaptığını ve insanların iyi niyetlerini suiistimal ettiğini söylüyor.
Polis anında gidip o kişiyi uzaklaştırıyor. Aradan bir süre sonra aynı kişi yine aynı ışıklara gelerek dilencilik yöntemiyle sürücülerden para istiyor. Polis bu kez gidip o kişiyi oradan alıyor ve karakola götürüyor. Polis, zabıta ekiplerinin bilgilendirilmesini istiyor ve Kabahatler Kanunu'na göre ceza kesilmesini sağlıyor.
 
*****
 
Şimdi bu durum size sıradan bir olay gibi gelebilir ama değil!
Zaman zaman ışıklarda kendilerine engelli süsü vermiş insanlarla siz de karşılaşıyorsunuzdur. Araçlar durunca kapı kapı gezen insanları siz de görüyorsunuzdur.
Hatta biraz daha ileri gidelim... Duygu Kafe'nin olduğu bölgedeki ışıklarda eline silecek alıp bekleyen gençler çıkıyor önümüze. Araç durunca hemen sileceği yapıştırıyorlar ön cama...
O gün aracınızı yeni temizlettiyseniz camınız kirleniyor.  Ve siz aracınızdan inip koca koca adamlara 'Ne yapıyorsun?' diyemiyorsunuz. Hemen telefonunuzdan 155'i çevirip polise bilgi veriyorsunuz.
 
*****
 
Peki Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri ne yapıyor?
Ellerinde o kadar araba var, o kadar motorize ekip var. Neden bu konuda inisiyatif alıp gereğini yapmıyor. Tamam polislerle koordineli çalışma sağlanıyor ama zabıtanın da kendine göre sorumlulukları var.
Kent merkezindeki Copy Sokağında oturup dilenenleri ben mi arayıp zabıtaya bildireceğim?
İnönü Parkı çevresindeki duraklarda küçük küçük çocukların her gelen geçenden 1 lira para istemelerinin önüne ben mi geçeceğim?
Özellikle cumartesi pazar akşamları yani düğünlerin yoğunlukta yapıldığı günlerde İller Bankası, Beyazevler, Duygu Kafe durağında ellerinde sileceklerle bekleyenleri ben mi engelleyeceğim?
 
*****
 
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Tatarlı Höyük'te ne diyor?.
“Gastronomi ve tarihle ilgili Adana’ya yerli turist almaya başladık. Biz Tatarlı Höyük çalışmasına destek veriyoruz ama bunu artırmamız gerektiğini biliyoruz. Tarihi değerlerin gün yüzüne onlarca yıl beklemeden çıkarılması için iş birliği yapmalıyız. Tatarlı Höyüğünde 9 bin yıllık tarih var. Önemli eserlerin bir an önce ortaya çıkarılıp, turizm açısından kullanılması gerek” diyor.
Zeydan Karalar, 'Adana'yı turizm kenti yapacağım' diyor.
 
*****
 
Düşünün!... Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Adana'ya turist gelsin, kent kalkınsın, esnafın işi gücü açılsın diye uğraşıyor.
Turist, arabasıyla Adana'ya geliyor. Işıklarda bir dilenci para istiyor. Öteki ışıklarda ellerinde silecekle bekleyenler turistin arabasının camını temizleyelim derken bir güzel kirletiyor.
Siz turist olsanız o kente bir daha gider misiniz?
Bu yönüyle zabıta ekiplerine büyük sorumluluk düşüyor. Belediyedeki hiç kimsenin Zeydan Karalar'ın verdiği hizmet mücadelesini baltalamaya hakkı yok! Dilerim zabıta daha etkin bir çalışma yapar, biz de bir daha yazmak durumunda kalmayız.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum