Pelin Erkocu

Pelin Erkocu

Pelin Erkocu

Yüzleşme

06 Nisan 2019 - 08:53

Sapıkça bir cinayete kurban gitmiş masum bir çocuk, geriye kalanlarla yüzleşmek zorunda olan bir baba,  olayları güç arzusu ile toplumla buluşturan bir editör…
Yazar Graham Farrow’un kaleme aldığı, Emre Kınay’ın üst düzey oyunculuğu ile hem yönettiği hem oynadığı, Duru Tiyatro tarafından sahneye konulan, Esra Kızıldoğan’ın oyunculuğu ile taçlanan oyun bunları yüzümüze sertçe vurarak anlatıyor.
**
Konu aslında maalesef çok uzak olmadığımız bir konu… Daha önce gerçekten yaşanmış, haberlerde gördüğümüz,  bakıp üzülüp unuttuğumuz vakalardan sadece biri…
Farklı bir bakış açısı yakalanmış.. İnsanın aklına şu soruları getiriyor;  aslında bizler bu korkunç sapkınca, canice vakaları yazarken, kitaplaştırırken hatta filmlere konu ederken bunları normalleştiriyor muyuz? Bu olayların sorumlularını şöhrete mi kavuşturuyoruz? Peki ya geride kalan aileleri?
**
Ahlaksız bir katil yapabildikleri nedeniyle ünlenirken, maktul olanların aileleri nasıl olur da koruyamadıkları çocukları, eşleri, babaları, anneleri, kardeşleri için utançla yaşarlar? Adalet yoksa kendi adaletini yaratmak doğru mudur?
Daha önce düşünmediğimiz, düşünmek istemediğimiz konular su yüzüne çıkıyor. Oyunda olgular güzel ve yalın bir dille anlatılırken oyunculuklar ile zirveye taşınıyor.
İki karakter ile toplumun iki farklı olgusu temsil ediliyor.  Bencillik ve güç arzusunun vahşi dünyamızda nerelere geldiğini net bir şekilde gösteriyor. 
**
Oyunu 21. Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali kapsamında Adana Devlet Tiyatrosu sahnesinde izleme şansı yakaladım.“Yüzleşme”  kesinlikle izlenmesi gereken bir oyun.  Bakış açınızı değiştireceğinden neredeyse eminim…
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum