Kısıtlı görüş!
Uğur Peşmen

Uğur Peşmen

Kısıtlı görüş!

11 Mart 2019 - 10:14

Nerede yaşıyorsunuz birader?
Neyin kafasını yaşıyorsunuz?
İki kilo domates, bir kilo patates almak için insanlar tanzim satış mağazalarında kuyruğa giriyorlar. Öğrenciler dolmuşa binmemek için belediye otobüslerinde konserve kutusundaymış gibi yolculuk yapıyorlar.
Siz Çukurova Üniversitesi Açık Hava Tiyatrosu Sahnesi’ndeki Sertap Erener ve Sıla’nın verecekleri konserlerin bilet fiyatlarını nasıl 190 lira yapıyorsunuz? Teoman konserinin ücreti nasıl 135 lira oluyor?
Hangi öğrenci 190 lira verip o konsere gidebilir?
 
*****
 
Aynı duygu ve düşünce halk için de geçerli.
Çukurova Üniversitesi sahnesindeki bu konserler halka açıksa, halkın kültür ve sanat aşkının gelişmesi hedefleniyorsa kim bu konsere 190 lira verecek?
Ya da şöyle soralım.
Türkiye’nin şu ekonomik koşullarında bu konseri düzenleyenlerin amacı ne, hedefi ne?
Yani daha uygun bir fiyat konulsa, üniversite öğrencileri dâhil tüm Adanalılar o konsere gitse daha iyi olmaz mı?
 
*****
 
Üniversite hayatının en güzel dönemlerinden birisi bahar aylarında başlayacak olan konserler ve festivallerdir.
Vizeler bitmiştir,  sınavlardan sonra stres atılacak dönemler gelmiştir artık. Haftalar öncesinden etkinliklere bakılır, gidilecek konserlere yahut festivallere kendini maddi olarak hazırlamaya başlamıştır. Her şey buraya kadar güzel bir sorun yok. Bilet fiyatları açıklandıktan sonra etkinlikler birer birer üzeri çizilir. Neden mi? Bir öğrenci üniversite bünyesinde gerçekleştirilecek bir organizasyona üç haneli liralar vermez, veremez.
 
*****
 
Öğrenci ailesinden gelen parayı kiraya/yurda yemeğine verir; öğrenci, burs/krediden aldığı parayı yola verir. Her gün gittiği kafeteryaya çay içmek için verir. Ay bitmeden gelecek ayın avansını bile çekmeye başlar.
Her seçim vaatlerinde “sanata, spora önem verecek projeler gerçekleştireceğiz” diye meydanları sallarlar. Böyle mi veriyorsunuz sanata, spora önem?  Bir öğrenci çok sevdiği sanatçıların konserine gidebilmek için artık hayal kuracak.
 
*****
 
Çukurova Üniversitesi’nde Sertap Erener ve Sıla’nın verecekleri konserlerin bilet fiyatları tam 190 lira! Teoman konser ücreti 135 lira! Kim gidecek bu konserlere daha doğru bir soru ile nasıl gidecek? Yanıt veriyorum: Gidemeyecekler.
Ama üniversite öğrencilerini unutmayıp yeni bir tarife uygulamışlar:
Kısıtlı görüş tarifesi 83 lira.
Yani uzaktan başınızı uzatacaksınız sanatçıyı gördünüz gördünüz göremediyseniz şansınıza kalmış.
Ya da ‘Buraya kadar gelmişler’ diyerek eğer sanatçı başını uzatıp sizi görürse ne âlâ.
Türkiye’nin geldiği duruma bakın! Sevdiğimiz, beğendiğimiz bir sanatçı Adana’ya geliyor. Kısıtlı olarak görmek için bile 83 lira veriyoruz.
Adana halkının ve üniversite öğrencilerinin konser izlemeye hakkı yok mu?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum