CHP'DE SON AŞAMADA SÜRPRİZ OLMAZ İSE MEHMET ÇELEBİ...
YAŞAR KARA

YAŞAR KARA

YANKI

CHP'DE SON AŞAMADA SÜRPRİZ OLMAZ İSE MEHMET ÇELEBİ KONSENSÜSÜN ADAYI

08 Kasım 2019 - 08:48

Aynen, aynen; ana muhalefet partimiz CHP’nin Adana İl kongresi için uzlaşılan Başkan Adayı yegâne isim mevcut İl Başkanı Mehmet ÇELEBİ’den başkası değil. Sosyal demokrat dostların politik kulislerine baktığımızda birçok ayrıcalıklı ve hatta ayağı yere basın isimin İl Başkanlığı için ismi az ve öz olarak lanse edilmeye çalışılsa da genel manada bu seslerin çıkardığı gürültü şimdilik cılız.
 
MİLLETVEKİLLERİ VE SEÇİLMİŞ BELEDİYE BAŞKANLARI ÇELEBİ ÜZERİNE SORUNSUZ İYİ PARTİLİ YÖNETİCİ OLARAK BAKIYOR GÖRÜŞÜNDELER AMA “ŞİMDİLİK” TABİ
 
Sizin anlayacağınız 14 Aralık 2019 ila 27 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacak CHP  ilçe kongrelerinin ardından yapılacak olan Adana İl kongresinde şimdilik en güçlü Başkan Adayı Mehmet ÇELEBİ. Çünkü Başkan ÇELEBİ üzerinde, Ayhan Barut, Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin ve Burhanettin Bulut’tan oluşan CHP’li Adana Milletvekilleri, tabi ki Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan KARALAR ve CHP’li Belediye Başkanları  “Mehmet ÇELEBİ bu işi iyi götürdü bizlere çok  fazla yükü yok sorunları pek olmayan ve parti için çalışan değerli bir yöneticimiz” diye düşünüp Temsil kabiliyetinin de bulunduğu konusunda görüş birliğine varıldığını  etkin isimlerden öğreniyoruz.
 
MEHMET ÇELEBİ İYİ BİR SOSYAL DEMOKRAT
 
Allah var ya daha öncede YANKI köşemde bahsettiğim gibi, CHP Adana İl Başkanı Mehmet ÇELEBİ gerek şahsiyetiyle ve gerekse de hal ve tavırlarıyla haza bir beyefendi, halkçı biri. Öyle birileri gibi havalı ve içinden çıktığı halkından da kopuk bir isim değil. Üzerinde İl Başkanlığını görevi süresince memnuniyet uyandırılıp tekrardan Aday olması için uzlaşılan Başkan ÇELEBİ, tanınan imkânlar çerçevesinde çalışkan iyide bir Sosyal Demokrat.
 
CHP’DE İLÇE KONGRELERİ SONUCU BUGÜN KÜ GÖRÜŞÜ YARIN DEĞİŞTERİBİLİR Mİ BİLEMİYORUZ ANCAK SİYASET BU YARIN OLA HAYROLA

Elbette fikirler uzlaşılar anlaşmalar görüşler gün be gün değil an be an bile değişebilir. Kaldı ki bu siyasete mümkünlüğü çok fazla. Burada altını ısrarla çizmek istediğim üç ana tema var.
Birincisi bugün partinin önemli belirleyici mihenk taşı diyebileceğimiz parlamenterleri, seçilmiş Belediye Başkanları. Kaldı ki bunlar arasında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan KARALAR gibi tecrübeli ve güç dengelerini elinde tutan bir isim var. CHP’li bu değerlerin CHP Adana İl Başkanlığı için şimdilik düşündükleri yegâne isim mevcut Başkan Mehmet ÇELEBİ.
İkincisi, belirleyicilikte rol oynayacak olan ,içinde bulunduğumuz 2019 yılının bitmesine son 16 gün kala başlayacak olan İlçe kongrelerinin neticeleri, oralarda ki dengelerin İl delegesi olarak ortaya koyacağı yol yöntemde ki işaret nasıl tecelli edecek?
 
CHP’DE 2023 ÇOK DAHA AYRICALIK ARZ EDECEĞİ İÇİN EKOMİDEN DONANIMA TABANDAN TAVANA GÜÇLÜ İSİMLER ORTAYA BİR BİR ÇIKACAK ÇIKARILACAK
 
Üçüncüsü bana göre en önemlisi tamda bura; CHP gibi bir misyonu üstlenen çeşitli hassasiyetleri olan bir partiyi 2020 ile başlayıp 2023’e taşıyacak.Tam ifadeyle Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 100.Yılına taşıyacak bir partinin Adana İl Başkanı Mehmet ÇELEBİ gibi veya bu tarza haiz bir isim mi olacağıdır. Lütfen yakıştıramadığım anlamı çıkmasın. Çünkü mülayim ve çalışkan bir insan Sayın ÇELEBİ. Hepsinden öncede Halkçı bu bile çok önemli bir ayrıcalık. Ama illaki CHP gibi bir partide çok seslilik olacak çünkü demokratik yapılanmanın fıtratında bu var, bilhassa da CHP’de. Bu nedenle 2023’ü hedefleyen CHP’de yeni İl Başkanlığı için farklı ve güçlü isimler perdenin gerisinde bilinçli olarak tutuluyor. Hem bu isimler donanımlarıyla ekonomik yapılarıyla tabana yayılmış güçleriyle ilçe kongrelerinde kendilerini ziyadesiyle hissettireceklerdir. Tabi ki devamı olacak etkinlik yani büyük kongrede Parti Meclisi ve daha ilerisi için Adana ektiği kadar biçeceği için çok daha kontrataklı bir kongre hazırlığı yapacak.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar