HABERCİLİĞİN YÜZ AKI GAZETECİ "NUR BATUR" DAN TARİHE...
YAŞAR KARA

YAŞAR KARA

YANKI

HABERCİLİĞİN YÜZ AKI GAZETECİ "NUR BATUR" DAN TARİHE IŞIK TUTACAK ÇOK ÖNEMLİ BİR KİTAP; "YÜREKTEN GÜLEREKTEN YÜRÜDÜM…"

19 Temmuz 2020 - 21:34

 ***KIBRIS BARIŞ HAREKÂTIMIZIN 46.YILDÖNÜMÜ VE KKTC’NİN YOLUNU AÇAN 35 YILLIK ZİNDAN YAŞAMIYLA ÖMRÜ NOKTALANAN BİR DARBECİ YUNAN ALBAY REALİTESİ

 

HABERCİLİĞİN YÜZ AKI GAZETECİ

“NUR BATUR” DAN TARİHE IŞIK TUTACAK

ÇOK ÖNEMLİ BİR KİTAP;

“YÜREKTEN GÜLEREKTEN YÜRÜDÜM…”

Bugün 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtımızın 46.Yıldönümü. Bize bu gurur tablosunu yaşatan Şehitlerimizi  en kalbi duygularla öncelikle  anarken, yaşayan Kahraman Gazilerimize Allahtan hayırlı ömürler diliyoruz. 46 yıl önce bugün Gözbebeğimiz Peygamber Ocağımız Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Garantör ülke sıfatıyla Kıbrıs’ta yaşan soydaşlarımıza yaşlı genç,çocuk-bebek demeksizin Rum Eoka silahlı örgütünce yapılan insanlık ötesi toplu katliamların,kanlı baskınlar ve soykırım uygulamalarının had safhaya ulaştığı son kertikte DUR demek adına Düşmana karşı Kahramanlık destanını yazdığı tarihtir.

SAYGIN İSİM NUR BATUR

20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtımızın 46.Yıldönümüne girer iken; 50 Çocukluktan  gelme mesleki ömrü 50 yıla ramak kalan, 60 yılı aşan yaşıyla  ekmeği işi aşı sadece Habercilik olan GÜNAYDIN Adana Gazetesi YANKI Köşesi Yazarı  Yaşar Kara olarak; “Habercilik, gazetecilik” yaşamında önemle iz bırakan, yaşamlarında ki başarıları toplumla kucaklaştırılmış, ender,donanımlı ve bilhassa da;  Diplomatik vasıflılığa ziyadesiyle haiz değerlerden Uluslar arası bir kıymetimiz saygın isim Nur BATUR ‘dan söz edeceğim, bugün kü yazımda ki; ana konu olan 1974 Kıbrıs Barış Harekatıyla bütünleştirerek.

NUR BATUR VE RÖPORTAJ YAPTIĞI DEVASA İSİMLERDEN BİR KISIM

Yazdığım gibi Diplomatik Vasıflılığın çoktan sahibi olan  Uluslar arası Habercilikte ki yüz akımız  Nur BATUR;  aralarında dönemlerin kendi alanlarındaFilistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İslam Dünyasının ilk kadın Başbakanı Benazir Butto, Ingiltere Başbakanı Tony Blair, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa, İsrail Başbakanı İzak Rabin, İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Yunanistan Başbakanı Konstantin Miçotakis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Glafkos Klerides, Çek Devlet Başkanı Václav Klaus, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildth, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi başkanı Van den Linden ,AB Dışilişkiler Sorumlusu Javier Solana, İtalya eski Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, Nato Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen” gibi devasa isimlerle Röportajlar yapmış isimidir. Bu vesileyle Saygıdeğer Nur BATUR’u Adana’dan sevgiyle selamlarken, verdiği emekler adına, pek tabi köşeme taşıdığım yazılarında ki alıntım için teşekkürlerimi iletiyorum.

 

“ENOSİS HAYALİYLE DARBECİ YUNANLI ALBAY YOL AÇTI, DENKTAŞ BİR CEMAATTEN DEVLET KURDU.” ONLAR OLMASAYDI; NE MUSTAFA AKINCI CUMHURBAŞKANI NE DE  ERSİN TATAR BAŞBAKAN” OLURDU…”


Nur Batur’un “YÜREKTEN GÜLEREKTEN YÜRÜDÜM” kitabından gündemimize günümüze has kısımdan bir bölüm;

KKTC’NİN YOLUNU AÇAN;
YUNANLI DARBECİ ALBAY !! DİMİTRİS YUANNİDİS!
15 Temmuz 1974’te MAKARİOS’u devirdiğinde tek hayali vardı
KIBRIS’ı YUNANİSTAN’a İLHAK ETMEK!!

Hayaline çok yakındı!Ta ki;Türk savaş uçakları Girne dağlarındaki Yunan-Rum mevzilerini bombalayana kadar!
O an,hem Yuannidis’in kaderi değişti!
Hem de Kıbrıs Türk Halkının!
Yunan halkı, onu vatan haini ilan etti.
“Kıbrıs’ın yarısını Türklere kaptırdı” diye!
1995’te Atina’ya gittiğimde, 21 yıldır KORİDALOS CEZAEVİNDEYDİ..75 yaşındaydı
Görüşmek için çok uğraştım.Hatta birisi, beni “ yakını gibi “ cezaevine sokmayı bile teklif etti.Ama çok riskliydi.
“Acaba Yunan istihbaratının bir tuzağı mıydı?” Gitmedim..
Sonra bir gün,küçük bir gazetede, Koridalos’ta gizlice çekilen birkaç fotoğrafını yayınladı. Belli ki Yunan istihbaratı sızdırmıştı.
Hem HÜRRİYET’te.. hem de “YÜREKTEN GÜLEREKTEN YÜRÜDÜM” kitabımda hikayesiyle yayınladım.
Yuannidis 35 yıl hücresinde ölümü bekledi..50 m2 bahçesinde domates yetiştirerek!
6 ay önce cezaevinde öldü.
87 yaşındaydı.. Geride kitabımda yayınladığım tek fotoğrafları ve hikayesi kaldı
Eğer YUANNİDİS,KIBRIS’ı Yunanistan’a ilhak etmeye kalkmasaydı..
BUGÜN NE MUSTAFA AKİNCİ CUMHURBAŞKANI OLURDU..
Ne de ERSİN TATAR BAŞBAKAN!!
DENKTAŞ BİR CEMAATTEN BİR DEVLET KURDU AMA!!ENOSİS HAYALİYLE!

YUANNİDİS YOLU AÇTI !!” (Sosyal medya da 13 Haziran tarihli paylaşımı)

KIBRIS FATİHİ KARAOĞLAN BÜLENT ECEVİT, NECMETTİN ERBAKAN VE TURAN GÜNEŞ HOCAMIZI. SEMİH SANCAR, DR.FAZIL KÜÇÜK,RAUF DENKTAŞ,ŞEHİDİMİZ GAZETECİ ADEM YAVUZ VE PİLOT YÜZBAŞIMIZ CENGİZ TOPEL’İ DUALARLA ANARKEN,YAŞAYAN GAZİ KOMUTANIMIZ MEHMET CEYLAN’I, GAZETECİ BÜYÜĞÜMÜZ KURTAR ÇAKIN GİBİ DEĞERLERİ UNUTMAYIP HEP HATIRLAYALIM

 

46 Yıl önce bugün Dünya diplomasi tarihini kendisine hayran bırakan ve uyguladığı askeri harekâtla devletleri kendisine hayran bir askeri stratejinin uygulandığı 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış harekâtı aradan 46 yıl geçmesine rağmen hala adından büyük bir övgüyle hayranlıkla söz ettiriyor.

Türk Siyasi hayatımızın mekanı cennet değerlerinden devlet yöneticilerimizden merhum Bülent ECEVİT’in isminin Kıbrıs Fatihine çıktığı ve KARAOĞLAN unvanına layık görüldüğü tarihin en önemli gelişmişliği vakası ve başarı halkasının miladıdır 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı. Elbette ki; yine Türk siyasi hayatımızın önemli değerlerinden bugünkü Ak Parti iktidarının temelini oluşturan Milli Görüşün fikir babası Eski Başbakanlarımızdan uluslar arası teknoloji dehası ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Başbakan Yardımcısı Adana'mızın Kozan Saimbeyli İlçesi harmanlı kökeniyle Prof.Dr. Necmettin ERBAKAN Hocamızı, O günün Dışişleri Bakanı Siyasal Bilgilerin tanınmış İdare Hukuk Profesörü Turan GÜNEŞ Hocamızı ve pek tabi Uluslar arası Diplomatik görüşmeler sırasında  “Söyleyin Kızım Ayşe’ye Tatile çıksın” parolasıyla 20 Temmuz 1974 Barış Harekatının başlatılma onayını veren kararında ki iradesi. Yine, Genel Kurmay Başkanı Semih SANCAR’ı,Kıbrısta ki soydaşlarımızın önemli değeri Dr.Fazıl KÜÇÜK ve Rauf DENKTAŞ’ı, tabiki Kıbrıs ve Türk Askerimizin unutulmaz Şehit Pilotumuz Yüzbaşı Cengiz TOPEL’i  unutmayalım.

ADANALI DEĞERLERİMZDEN GAZETECİ BÜYÜĞÜMÜZ KURTAR ÇAKIN VE GAZİ KOMUTAN MEHMET CEYLAN’IDA UNUTMAYALIM

Değerli dostlardan büyüğümüz Gazi Komutan Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında 5 Parmak Dağlarına inen ve buradaki dev düşman bayrağını indiren İlk Komando Subaylarımızdan ve aynı zamanda Kıbrıs Şehidi Gazeteci ÂDEM YAVUZ’u son gören isimler arasında yer alan olan Komutanımız Kıbrıs’ın en büyük nişanlarından birisine sahip olan Dağ ve Sualtı Komandosu  Adana-G.Antep harmanlı Mehmet CEYLAN’ı, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti  eski başkanlarından değerli büyüğümüz Kurtar ÇAKIN’ın Kıbrıs savaşı sırasında Savaş muhabirliği ve hala o tarihte çekmiş olduğu fotoğraflarla günümüze ışık tutmasının ayrıcılığını da yaşadığımızı hemen de belirtirken, sütunlarımız aracılığıyla selamlarımızı da iletelim kendisine. Tabi ki, bir başka Adanalı değerimiz tanınmış savaş muhabiri çektiği fotoğraflarla savaşın tüm ayrıntılarını dünyaya ileten büyüğümüz Ergin KONUKSEVER’i  bir kez daha unutmadığımızı ifade edelim. Bu önemli tarihi ve bazı ayrıntıları Sizlerle paylaşmanın hazzını yaşarken,tartışmasız ve endişesiz görünmenler kadar görünmeyen Kahramanlarımızı da hemen hatırlayalım.Bu vesileylede20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtımızın 46.Yıldönümünü kutluyoruz.

 

YASEMİN KUMRAL’IN UKUDUĞU  ŞARKI HALA KULAKLARIMIZDA

Kıbrıs Barış Harekâtımızın 46.Yıldönümünü anarken sevgilerimizi sunduğumuz  o dönemlerin popüler şarkıcısı Yasemin Kumral’ın okuyup hitleştirdiği

 “Irkımın akdenizde bir sevinci var 
yurdumun mersinden öte bir devamı var 
Girneden yol bağladık anadolu ya 
Şanlı ordumun kıbrısta bir zaferi var 

Ordusuyla milletiyle bir bütünüz biz 
Vatan için göz kırpmadan can veririz biz 
Tarihimde her sayfa zaferle dolu 
Barış için savaşan büyük türküz biz 
“ isimli

Yeşil Giresunlu ve Can Beşer’e ait söz ve besteli şarkıyı hiç unutmuyoruz hala kulaklarımızda…

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar