"NE ŞEHİTLERİMİZİ UNUTACAK NE DE SREBRENİTSA SOYKIRIMINI...
YAŞAR KARA

YAŞAR KARA

YANKI

"NE ŞEHİTLERİMİZİ UNUTACAK NE DE SREBRENİTSA SOYKIRIMINI UNUTTURACAĞIZ"

12 Temmuz 2020 - 21:29

*** GÜNDEM’ e YANKI Tarzı Anons Başlıklarla Yorum-Haber; Ziyarette, Gözünün İçine Bakarak Dedi ki;  “Adana’da Ben Varım…”/ Bu Nasıl MEKRUHLUK Böyle Ne Farkın Kaldı Çokça Üfürdüğünden HACİİİZZZ…/ Dünya-Avrupa Duy Sesimizi AYASOFYA İbadete Açılacak, Konuya Dair ÜÇ Önemli Açıklama…/ SUNGUR Çiftinin 9.Yıl Mutluluğu…/ Ve… Unutulmayan Acı, Bir gecede 8 bin 372 Müslüman’ın Şehit Edildiği Srebrenitsa’nın Katliamının üzerinden 25 yıl geçti. Bu Nedenle Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Aziz SAĞIROĞLU “SREBRENİTSA insanlığın utanç resmidir.” Derken, Bir Duyarlı Mesajda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ dan geldi;

 

“NE ŞEHİTLERİMİZİ UNUTACAK NE DE SREBRENİTSA

SOYKIRIMINI UNUTTURACAĞIZ”

 

Bu satırların yazarı siyaset bilimci ve profesyonel bir haberci olarak kendime önemle düstur edindiğim; “Yeryüzünün Öğretmeni olabilmek için Gökyüzünün Öğrencisi olmak lazım” sözünün mimarı; Bosnalıların efsane Müslüman lideri büyük insan mücadeleciliğin örnek ismi değerli komutan  İlk Cumhurbaşkanı mekânı-cennet  Aliye İzzetgoviç’i ve bir gecede 8 bin 372 Müslüman’ın katledildiği Srebrenitsa Şehitlerini dualarla anıyoruz. Zira takvimlerde ki önceki günkü tarihler 11 Temmuz’u gösteriyordu. Bu ne acı gündür ki SREBRENİTSA Katliamının üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen acısı yüreğimiz hala yaktıkça yakıyor.

CUMHURBAŞKANIMIZIN SREBRENİTSA HASSASİYETİ DUYARLILIĞI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN , Srebrenitsa soykırımının 25. yıl dönümü kapsamında Bosna'daki anma törenine gönderdiği video mesajda, “Ne şehitlerimizi unutacak ne de Srebrenitsa soykırımını unutturacağız. Bosnalı kardeşlerimize karşı işlenen cinayet ve katliamların takipçisi olacak, hak ve adalet arayışınızda sizleri asla yalnız bırakmayacağız” dedi.

25 YILLIK UNUTULMAYAN YÜREKLERİMİZDE Kİ SREBRENTİSA  ACISI

Bu önemli unutulmaz güne dair; 25 yıl önce Bosna Savaşı sırasında 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırp askerler tarafından katledildiği Srebrenitsa Katliamı’na ilişkin basın açıklaması yapan Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Aziz SAĞIROĞLU; “Srebrenitsa insanlığın utanç resmidir; unutulmamalıdır. Gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini, adaletin yerini bulmasını istiyoruz” dedi.

Bosna Hersek' in doğusundaki Srebrenitsa’ da  11 Temmuz 1995'te başlayan, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerler tarafından hunharca öldürüldüğü soykırım, sadece Bosna Hersek'te değil, tüm dünyada acının ve adalet arayışının sembolü haline geldi.

Adana’da oldukça etken bir nüfusa sahip olan Balkan Türklerini uhdesinde toparlayan tanınmış donanımlı genç ama  entelektüel  değerler arasında önemle bir yeri bulunan Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Aziz SAĞIROĞLU çok önemli bir duyarlılıkla; 25 yıl önce yaşanan soykırım ile ilgili Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği ve Balkan Dernekleri tarafından ülke genelinde eş zamanlı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

ÖNEMLİ BİLGİ AKIŞI VE BAZI VERİLER

Başkan Aziz SAĞIROĞLU’nun Yönetim Kurulu olarak; Mehmet Alper, Teoman Yılmaz, Remziye Durmaz, Celal Karluka, Serkan Diren ve Hilmi Çoban ile  Disiplin Kurulundan Mustafa Nazlı, Kazım Durmuş ve İsmet Toycu’ dan oluşan Derneği adına yaptığı söz konusu açıklamasında şu ayrıcalıklardan meydana gelen önemli  görüşlerilerini kamuoyu ile paylaştı: “1995 yılı Temmuz Ayı’nda Bosna toprakları insanlığın utanç vesikası olan Srebrenitsa Soykırımı’na şahit olmuştur. Srebrenitsa’da Boşnaklar sistematik işkenceye, tecavüze maruz kalmıştır. 11 yaşından büyük bütün erkekler öldürülmüştür. İşkence ve tecavüz kampına dönen bölgede 5 gün içinde resmi kayıtlara göre 8 bin 372 kişi can vermiştir. Bosna’da 3 buçuk yıl devam eden savaşta 312 bin kişi hayatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kalmış, 27 bin 734 kişi resmi kayıtlara kayıp olarak geçmiştir. 20’inci yüzyıldan 21’nci yüzyıla bu ayıpla geçen uluslararası kamuoyu, Batı’ya ve buna neden olan ülkelere hesap sormamıştır. Srebrenitsa’da yapılan soykırımı kınıyoruz. Srebrenitsa insanlığın utanç vesikasıdır; unutulmamalıdır. Srebrenitsa’da yaşanan soykırımda gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini, adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Katliamda hayatını kaybedenlere Allah’tan Rahmet diliyoruz. Srebrenitsa annelerinin ve tüm Boşnakların başı sağolsun” dedi.

Bu vesileyle de Adana’da Sosyal Kültürel Etkinleriyle tanınan Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Aziz SAĞIROĞLU’nu bir çok Ayrıcalıklı yanıyla GÜNAYDIN Adana Gazetemizde YANKI Müdavimlerimize en anlaşılır dille tanımak istiyoruz;

Aziz SAĞIROĞLU ‘NU TANIYALIM

*1991 Yılı Adana İmamoğlu doğumlu.
*Aslen Bulgaristan Eski Cuma dan 1951 Yılında Göç etmiş Muhacir Balkan Türkü Ailenin 4. Çocuğudur.
*İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi ayrıca Sosyal Hizmetler Mezunu.
*Çocukluğu Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneğinin bahçesinde geçti Sizin anlayacağınız temelden dernekçi.
*2011Yılından ilk Dernek Yönetim Kurulu Danışmanlığı yaptı.
*2014 Yılında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı,
*2014-2017 Yılı Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği
*2015-2016 Yılı Vatanda Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği*2017-2020 Yılı Dernek Başkanlığı,
*2017-2020 Yılı Akdeniz Balkan Türkleri Federasyon Genel Başkan Yardımcılığı.
*2017-2020 Yılı Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Sekreter Yardımcılığı.(Devam Ediyor)
*2020- Adana Balkan Türkleri Derneği Başkanı Görevi hala devam ediyor.
*2020 Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı.( Devam Ediyor. )
Ve Türkiye Kuva-i Milliye Mücahitler Derneği Genel Merkez Üyesi…

…………………..

GÜNDEME DAİR 4 AYRICALIKLI KONU’DA SATIR BAŞLIĞI

Nezaketiyle bilgeliğiyle köklü aile yapısıyla donanımıyla tanıdığım Eğitimci-İdareci Sosyal ve Kültürel yapısı etkin değerlerimizden “Kültigin PAZARCI”  Ayasofya ile ilgili diyor ki takdirinize umuyorum:

sana bakmak,

bütün rastlantıları reddedip,

bir mucizeyi anlamaktır…

Sana bakmak

Allah’a inanmaktır.

Çok şükür…”


*** Ve…Sonra; Dünya-Avrupa Duy Sesimizi AYASOFYA İbadete Açılacak, Konuya Dair ÜÇ Önemli Açıklama;

CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN

AYASOFYA Camii’ nin İbadete açılmasına ilişkin milletimize sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN “ Tüm camilerimiz gibi Ayasofya’ nın kapıları da yerli ve yabancı, Müslim ve gayrimüslim herkese sonuna kadar açık olacaktır. İnsanlığın ortak mirası olan Ayasofya, yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya çok daha samimi, çok daha özgün şekilde devam edecektir” dedi. Özetlediğimiz konuşmasına şu önemli tarihi ilave etti Sayın Cumhurbaşkanımız 24 Temmuz 2020 Cuma günü Cuma Namazı ile İbadete açmayı planlıyoruz İnşallah…

MHP LİDERİ DR.BAHÇELİ

Adanalı Hemşerimiz MHP’ nin Bilge Lideri  Saygıdeğer Hocam Dr. Devlet BAHÇELİ, konuya dair şu sözü önemle ifade etti;

“İrade Milletin. Karar Hukukundur…”

PROF.DR. ERBAKAN

Mevcut Siyasi İktidarın Temel Değerler Noktasında Milli Görüş olarak Fikir Babası, Eski Başbakanlarımızdan, köken itibarıyla Adana Saimbeyli-Kozan harmanlı hemşerimiz;  fikri olduğu kadar,  bilimsel çalışmalarıyla uluslararası platformda önemli teknolojilerde patent olarak imzası bulunan, Mekânı Cennet Prof.Dr. Necmettin ERBAKAN’ ın;  tarihin derinliklerinden günümüze uzanan, bugün kü yazıma en önemli gönderisi olan şu paylaşımını sizlere aktarırken Dualarımızı da göndermeyi ihmal etmeyelim;

“Ne zaman ki; zincirler kırılır, AYASOFYA yeniden Cami olur, İbadete açılır, bilin ki o zaman HAK İktidar olmuştur.”

………………………….

ZİYARET BU YA!

*** Ziyaret Sırasında Ev Sahibinin Gözünün İçine Bakarak Gelen Makam Sahibi Dedi ki;  “Adana’da Ben Varım…”

…………………………

ÜFÜRDÜĞÜNÜ KENDİSİ YAPTI

 ***Bu Nasıl MEKRUHLUK Böyle Ne Farkın Kaldı Çokça Üfürdüğünden HACİİİZZZ…

……………………….

 

SUNGUR Çiftinin 9.Yıl Mutluluğu…

Dostluk adına, Mutluyuz Gururluyuz. GÜNAYDIN Adana Gazetemizin Spor ve Teknik Müdürü kıymetli arkadaşımız Milli Judocu Kardeşim Hüseyin SUNGUR ile Hanımefendi Eşi Emine SUNGUR Çiftinin 10 Temmuz tarihi mutlu huzurlu evliliklerinin 9.Yılı. Bu nedenle SUNGUR Çiftini  en kalbi duygularımızla “mutluluğunuz daim olsun darısı daha nice nice yıllaratemennisiyle kutluyoruz. (Dr.Polyanna Succi & Yaşar Kara)

………………………..

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ömer Özdoğan
    11 ay önce
    Adriyatik'ten Çin' e kadar olan alada TÜRK Ve Müslüman olmak zordur. Var olmak için İktisadi ve Askeri alanda güçlü olmak gerekir.

Son Yazılar