Seçime 61 Gün Kala…
YAŞAR KARA

YAŞAR KARA

YANKI

Seçime 61 Gün Kala…

24 Nisan 2018 - 09:10

24 Haziran 2018 Erken Seçim tarihinin belirlenmesiyle beraber siyasi partilerimizde, köklü, kalıcı olmayan; seçimi kurtarabilmek umuduyla yapılan siyasi manevralar ülkemizin yeni gündemi. Kimilerine göre,  Partiler arasında bu yapılanların adı Sürpriz. Kimilerine göre ise, Sürprizle alakası yok. Zira gelişme olarak gösterilen bu yapılanma Tarihte Tekerrürü olan müşterekte birliktelikten ötesi değil. Bu tür birleşmeler bilindiği üzere tamamen suni birliktelik yani eskilerin tabiriyle Pamuk İpliğine bağlı güven esası daha ötesi değil. Siyasi tarihimizin derinliklerine indiğimizde birçok örnek verebiliriz emsal anlamında. Başarı oranı grafiği çokta aman aman olmamıştır. Hatta getirdiği kadar götürdüğü de olmuştur ETKİ-TEPKİ manasında.

O GÜN BAŞKA? BUGÜN BAŞKA?

Son örneği ülkemiz tarihinde ilk kez yapılan ve Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Oy Çokluğuyla seçildiği Cumhurbaşkanlığı Halk Oylamasında ortaya çıkmadı mı?  Ekmeleddin İHSANOĞLU kimlerin adayı idi Sayın KILIÇDAROĞLU’nun Genel Başkanlığını yaptığı Ana Muhalefet Partimiz CHP ile Liderliğini Saygıdeğer Hocam Dr. Devlet BAHÇELİ’nin yaptığı MHP’nin müşterek Cumhurbaşkanı Adayı değimliydi? Ha diyeceksiniz o gün başka, bugün başka?

O gün bir olan siyasi irade şimdi ayrı ayrı. Hatta bazı dostlarımızı kızdırabiliriz ama birazcıkta ayrışımların oluştuğu bir yapının içinde değil mi? 

YENİKAPI BİRLİKTELİĞİ

Hemen önümüzde hiçte memnuniyet uyandırmayan Yüce Türk Milleti olarak Ahımızı alan 15 Temmuz girişimi neticesinde; el birliği gönül birliği içinde bütünleştiğimiz ve hatta tüm dünyaya BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR’ı milletçe gösterdiğimiz Dirayetin getirisi olan İstanbul YENİKAPI da ki; Sayın Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, İktidarın Başbakanı, Ana Muhalefetin Lideri, Muhalefetin Genel Başkanı, gözbebeğimiz Türk Silahlı Kuvvetlerimizi temsilen Genel Kurmay Başkanı’nın ayrı ayrı hitapları;

 Buradaki toplumumuzun her katmanında ki insanımızı tarafından takdirle karşılanmadı mı? Kaldı ki bu toplantıya Eski Başbakanlarımız bile gelmişti dosta düşmana birliğimizi dirliğimizi göstermek adına.

Ne oldu da sonradan ayrışımlar oluştu? Siyasette elbette ayrışım olacak Ülke Menfaati her şeyin üzerinde. Daha öncede yazdığım gibi buradaki bütünlük; önce Referandum 2017’iyi ve sonra 61 gün sonra yapılacak olan 24 Haziran 2018 birlikteliğini mutabakatını ittifakını getirdi küçük ilavelerle beraber. Yalansa, yanlışsa buyurun düzeltelim eksiğimizi giderelim.

MİLLİYETÇİ CENAH HEM İKTİDARDA HEM ANA MUHALEFETTE KURTARICI DURUMDA

Elbette MHP ve ilave Destekli İktidar Partisi AK Parti güç birliğine giderken Milliyetçi Kanadın en güçlü yanıyla İttifaka giderken Sürpriz olmadı ancak ERKEN SEÇİM yada BASKIN SEÇİM diye adlandırdığımız 24 Haziran Sürpriz oldu.

İktidar yaparda Ana Muhalefet ittifak yapamaz mı? Yapar elbet güç birliğinin önemide burada zaten. Ne yaptılar tipik bir manevra gittiler sonra gelecekler yani gittikleri gibi gelecekler yada geldikleri gibi gidecekler; Ana muhalefet partimizde önemli bir kontra atak girişimini tıpkı iktidar  gibi Milliyetçi cenahtan yana yaptı ve MHP’ dan kopup parti kuran ve liderliğini Meral AKŞENER’le uzlaştı.İlaveler sırada. Hedef 24 Haziran 2018. Çok değil pekte Sürpriz değil alternatif yok. Umarız ilave umutlu bu beraberliğe Sosyal Dokuyla Dağı Odaklaştıran partiyi karıştırmazlar. Keza destek filan denirse seyreyleyin gümbürtüyü…

GELELİM ADANA’YA

GÜNAYDIN Gazetemizin Siz Saygıdeğer Okurları; seçim tarihinin belirlenmesin üzerinden daha kaç gün geçti ki? TEREDDÜT yaşayanların, BEKLEME’de olanların ve bol keseden üfürenlerin yerinde şimdi başkaları var inanın. Adeta kaçıyorlar görüşmelerden imtina ediyorlar. Bir diğer yandan FIRSAT bu fırsat deyip ALLLAH ALLAH nidalarıyla siyaset arenasına fırtına gibi giren isimlerde görüyoruz. Basın bültenleri açıklamalar hemen toplantılar hava müthiş ne diyelim ALLAH yollarını açık etsin. İşin bir başka tarafına bakalım isimlerini ve şahsiyetlerini çok iyi tanıdığım; gerek İktidar Partisi AK Partiden, gerek Ana Muhalefet Partimiz CHP’den ve Muhalefet Partimiz MHP’den etkin, etkili, köklü siyasilerin Başkentimiz Ankara’da parti güzergahlarında karargah kurduklarını iyi değil çok iyi biliyorum. Lobi ve iktisadı imkân seçim sureci için yeterinde ötesinde mevcut. Beklenen sadece İlgili UMUDUN İşareti.

SİYASET İÇİN GÜN SAYAN BÜROKRAT “PUSULA” YOLU GÖZLÜYOR

Makamları-Mevkileri bir hayli etkili yerelde ve genelde seçilmiş ve atanmış özel statülere haiz bir çok ayrıcalıklı isimin kulağının Ankara’dan AĞABEYLERDEN gelecek haberi heyecanla beklediğini biliyorum. Bu süre için İzin mi alsam rapor mu alsam  istifa mı etsem gibi takıntısı olanların var olduğunu özellikle belirtelim. Çünkü henüz ortada bazı madde açılımları kamuya yansımadı seçim kurulunca merak daha da kıvamını diri tutuyor siyasiler üzerinde. Bu arada Adana da görev yapıyor olup başka vilayetlerden olan bazı bürokratların kendi memleketlerine giderek çalışmalara şimdiden el yaptıklarını da  üstüne basarak ifade edelim.

YARIN ve YARINDAN SONRA:

SİYASETTE “SON DAKİKA”

İŞ DÜNYASINDAN BAZI TANINMIŞ SİMALAR “ANKARA’DA SIRA BEKLİYOR…”

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar