TÜRK KADINININ SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ 85.YILDÖNÜMÜ VE...
YAŞAR KARA

YAŞAR KARA

YANKI

TÜRK KADINININ SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ 85.YILDÖNÜMÜ VE YAPTIĞI HİZMETLERLE İZ BIRAKAN EMEKLİ MÜLK-İ AMİR ÜNAL ERDOĞAN'DAN ANLAMLI BİR YAZI

05 Aralık 2019 - 22:04


Yoğunluk, yoğun olmak, oluşan ya da oluşabilecek gelişmelerin; hadiselerin içerisinde olmak veya en yakınında yer almak, mesleki manada HABERCİ olarak bizim rutin günlük yaşamımız hayatımızın akışımız. İşte bu hareketli hayatın içerisinde, cinayet, kumar, fuhuş, politika,siyaset,sosyal, iktisadi, kültürel,turizm gibi çalışmaları dolayısıyla gelişmelerle birlikte yaşarken bazen; çok dikkat etmeme rağmen tarihe ışık tutulan günleri istem dışı yoğunluk nedeniyle çok azda olsa  unuturum. Veya rötarlı da olsa gereğince haber akışım içerisinde bir nakış gibi işler ve siz saygıdeğer okurlarımıza köşemizin müdavimlerine aynen aktarırım. Bugünde aynen öyle yapıyorum.
İSKENDERUN VE BALÇOVA’NIN UNUTULMAZ KAYMAKAMI VE SESSİZ ÇOĞUNLUĞU SESİ OLARAK BİLİNEN İSMİ ÜNAL ERDOĞAN’A SELAM OLSUN
Bugün sizlere çok ama çok, gerçekten sevdiğimiz iki ayrı görev alanında (İskenderun ve Balçova Kaymakamı)  bir arada bulunduğumuz; ülkemizin çalışmalarıyla iz bırakan, sessiz çoğunluğun sesi olabilme yeteneğine sahip, değerli Mülk-i Amirlerimizden; seçkin bir Hukuk insanı, şimdinin emekli  Kaymakamı  kıymetli büyüğümüz; YANKI köşem aracılığıyla saygı sevgi ve selamlarımızı sunduğumuz Ünal ERDOĞAN’ı ve onun günümüz tarihini kaleme döktüğü ANLAMLI bir yazısını sizlere güne özel olarak aynen aktarıyorum.
Bu vesileyle de Sayın ÜNAL ERDOĞAN’ın yazısına geçmeden evvel, gününün önemine binaen;  Rahman sağlıklı ve hayırlı ömür versin  hayatta olan Annemin, Can yoldaşım 25 yıllık hayat arkadaşım öğretim görevlisi analiz uzmanı aynı zamanda Psikolog olan eşim Dr.Polyanna Succi KARA’nın nezdinde; tüm kadınlarımızın Seçme ve Seçilme hakkının verildiği gün nedeniyle kalbi duygularımı tebrik  ediyorum. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin  Kadınına; Bundan tam tamına 85 yıl  1 gün önce “SEÇME VE SEÇİLME HAKKI “ tanıyan  Ülkemizin Banisi Büyük TÜRK Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e dualarımızı bir kez daha gönderirken rahmet ve minnetle anıyor ve teşekkürlerimizi ifade ediyoruz.
“ÇAĞDAŞ MEDENİYET İÇİN ATILAN EN ÖNEMLİ ADIMLARDAN BİRİSİ
TÜRK KADININ SEÇME VE SEÇİLME HAKKI”
İşte konuya dair Ünal ERDOĞAN büyüğümüzün sizlere aktaracağım yazının metni:
“TÜRK KADINININ SEÇME VE SEÇİLME HAKKI: Değerli Dostlar; Bilindiği gibi,85 yıl önce 5 Aralık 1934 te Anayasa ve Seçim Kanununda değişiklik yapılarak TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI verildi. Bu tarihe kadar bazı Avrupa Ülkelerinde Kadınlara bu HAK verilmemişti. Örnek: Fransa ve İtalya'ya Bizden 11 yıl sonra, Romanya’ya 12 yıl,Bulgaristan'a 13 yıl,Belçika'ya 14 yıl ve İsviçre'ye 36 yıl sonra verildi.
TÜRK KADININA Seçme ve Seçilme Hakkı verildikten sonra,ilk Milletvekili seçimi (Beşinci Dönem),8 Şubat 1935 te yapıldı.Bu seçimde 17 Kadın Milletvekili seçildi.Ara seçimde de 1 Kadın daha Milletvekili seçilerek sayı 18 oldu.DAHA ÖNCE DE,Kadınların Belediye seçimlerine katılmaları 3 Nisan 1930 da,Köy Muhtar ve İhtiyar Heyetine seçilmeleri de 26 Ekim 1933 te yapılan Kanun değişiklikleri ile gerçekleştirilmişti.
ASLINDA KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ yönünde,1926 yılında yürürlüğe konulan Medeni Kanundan sonra,Türk Kadınlarının seçimlere katılmaları ve özellikle Milletvekili seçilmeleri,ÇAĞDAŞ MEDENİYET yolunda atılan en önemli ADIMLARDAN birisidir.Bir Devrimdir. NİTEKİM Kadın Erkek eşitliğini sağlayan Milletlerin GELİŞTİKLERİNİ ve REFAH DÜZEYİNİ yakaladıklarını görüyoruz.
ATATÜRK’ÜN TAMDA BU NOKTADA ÖNEMLİ SÖZLERİNE BAKALIM 
Bakın, bu konuda Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK,1925 te Kastamonu'da ne diyor : '...Toplumu kalkındırmak istiyorsak,çalışmalarımıza Türk Kadınını ortak etmek gerekir.' diyor.Bir başka yerde,'... Kabilmidir ki, kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin...' Yine başka bir konuşmasında 'Ey Kahraman Türk Kadını,Sen yerde sürünmeye değil,omuzlar üstünde yükselmeye layıksın' diyor.Aynı şekilde bir başka konuşmasında da,'Bizim Dinimiz hiç bir vakit Kadınların Erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir.'diyor.
EMEKLİ KAYMAKAM VE ÖNEMLİ BİR HUKUKÇU OLAN ÜNAL ERDOĞAN’IN SÖZÜNE DİKKATİNİZİ ÇEKİYORUZ “BÜTÜN MESELE KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNİ İÇSELLEŞTİRMEKTİR BUDA EĞİTİMLE OLUR BURADA ÖĞRETMENLERİMİZE BÜYÜK GÖREVLEER DÜŞÜYOR”
Bende gözlemlerime dayanarak şunu söylemek istiyorum; Kadınların bulunduğu ortamlarda daima NEZAKET, ASALET VE İNCELİK vardır,diyorum.ANCAK SON ZAMANLARDA Kadına Şiddet,tecavüz,hatta Kadın cinayetlerinde artış ile Kadınları ikinci plana atma eğilimleri görülmektedir.BÜTÜN MESELE,KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNİ İÇSELLEŞTİRMEKTİR.Bu da EĞİTİMLE olur.Dolayısıyla Sevgili Öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor.Fiziki olarak değil de,BİREY olarak KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNİ kavrayan,İnsanları seven,sorumluluk duygusu taşıyan,vicdan ve ahlak sahibi nesiller YETİŞTİRMELERİNİ bekliyoruz.BU DUYGU ve DÜŞÜNCELERLE,bütün sorunlarımızın çözüm yeri olan, gözbebeğimiz TBMM de, her seçimde Kadın Milletvekillerimizin artmasını ümit ediyor,Kadınlarımıza Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 85 nci yıldönümünü gönülden kutluyor,sağlıklı ve güzelliklerle dolu günler diliyorum.Sevgi ve saygılarımla.” Ünal ERDOĞAN 5 Aralık 2019

TÜRKAN AKYOL, İMREN AYKUT VE IŞILAY SAYGIN’I UNUTMAYALIM
Tabi güne özel olarak, hassasiyetler noktasında ve demokrasimiz en önemli gelişmişlikleri açısından; İlk Kadın Bakanımız (26 Mart-13 Aralık 1971 tarihleri arasında Merhum Nihat Erim’in Başbakanlığında Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı)  ve daha sonraki yıllarda da Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devleti Bakanı olarak görev yaptı (1993 yılında Merhum Süleyman Demirel’in Başbakanlığında) Ankara Üniversitemizin ve ülkemizin 1980 yılında seçilmiş İlk Rektörü Hocamız Prof.Dr. Türkan AKYOL’ı rahmet ve dualarla anıyoruz. 
Ülkemiz tarihinde seçimle iş başına gelen ve politik kariyeri olan İlk Kadın Bakanımız (1987 Merhum Turgut Özal’ın Başbakanlığında 46.Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı- Ki daha sonra ki yıllarda,1989’da 47.Hükümette Yıldırım Akbulut’un Başbakanlığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı. 1991 yılı 48. Hükümette Mesut Yılmaz’ın Başbakanlığında -Hükümet Sözcülüğü ve Kadınlar, Çocuklar, Yaşlılar, Sakatlar ve Aile konularından sorumlu Devlet Bakanlığı. 1996 yılı 53.Hükümette Mesut Yılmaz’ın Başbakanlığında Kadın, Çocuk, Yaşlılar, Sakatlar, Uyuşturucu Bağımlılığı ile Mücadele ve Aile konularından sorumlu Devlet Bakanı son olarak; 1997 yılı 55. Hükümette Mesut Yılmaz’ın Başbakanlığında 1999 yılına kadar Çevre Bakanı olarak görev yapmıştır Allah hayırlı ömür versin Adanalı ve hatta Kozanlı hemşerimiz Dr. İmren AYKUT.
Sırasıyla: 1973-1980 yıllarında İzmir Buca Belediye Başkanlığı.1983-1987-1991-1995-1999 yıllarında 17-18-19-20 ve 21 dönem TBMM’de İzmir Milletvekili olarak görev yaparken. Prof.Dr. Tansu ÇİLLER’in Başbakanlığında kurulan hükümette İlk Kadın Çevre Bakanı. Mesut YILMAZ’ın Başbakanlığında kurulan Hükümette İlk Kadın Turizm Bakanı. Necmettin ERBAKAN’ın Başbakanlığında kurulan Hükümette Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak başarıyla görev almıştı. Merhum Işılay SAYGIN’a  görevi sırasında iz bırakan kalıcı hizmetleri nedeniyle bir kez daha rahmet dilerken dualarımızı gönderiyoruz.
TAYYİBE GÜLEK ,FATMA GÜLDEMET SARI VE JÜLİDE SARIEROĞLU’NUDA HATIRLAYALIM
Seçilmiş ve Atanmışlık adına İlk olma vasıfları bulunan Türk Kadınını temsilen Üç önemli Kadın Bakanımızı sizlerle paylaştık. Elbette ki; Adanalı hemşerilerimizden Tayyibe Gülek,Fatma Güldemet SARI’yı ve Jülide SARIEROĞLU’nuda  bugüne özel isimler arasında seçilmişlik adına sayalım.
………..         
“TUTUNAN KALIR TUTUNAMAYAN GİDER…” 

*** SİYASİ HAREKETLİLİĞİN 2020 PROFİLİNDE
YAPILACAK KONGRE’LERDE VAR OLMA MÜCADELESİ
İÇİN KIYASIYA YARIŞ START BEKLİYOR…

*** BAŞKENTİN YOLUNU “ İŞ DÜNYASI AĞIRLIKLI” ADANALILAR 
ÖZELLİKLEDE “BİLDİK BİR İSİM” İÇİN BİRLİK EDİP YOL ETTİLER AMA
“BİR O’NU”  AŞAMADILAR…
Ve…” O’NUN” KONUŞMALARI POLİTİK KULİSLERDE;
 “DURUN ARTIK! TUTTUĞUNUZ ADAM NETİCE VE SONUÇ ADAMI DEĞİL. TARİH TEKERÜRDEN İBARET BİR BAKIN BAŞARISI NEREDE?” 

*** CUMHUR İTTİFAKI PARTİLERiDEN “!AK PARTİ VE MHP’DE”,
MİLLET İTTİFAKI PARTİLERİNDEN “CHP VE İYİ PARTİ’DE”
ADANA’YA YÖNELİK SON GELİŞMELER NELER?

*** MERAL AKŞENER’IN “GÜÇLÜ TÜRKİYE BULUŞMALARI” KAPSAMINDA
ADANA’YA GELMEMESİ İÇİN “ŞEHİR EFSANESİ DEDİKODULARI”  POLİTİK KULİSLERDE…
***  MSB’DEN TEL-ABYAD’TA OKUL...
*** VE TSK’NIN TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONLARINDAN EN SICAK VE EN DOĞRU HABERLER…
Usta Gazeteci Yaşar Kara’nın kaleminden YANKI’da 06 Aralık 2019  CUMA günü ve sonrasında…

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar