Yazarlarıyla ünlü Adana Yazarlarevine kavuştu

Yazarlarevinin açılışına PEN Türkiye Merkezi Başkanı Zeynep Oral, Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Başkanı Prof. Dr. Esen Aslandoğan, sanatçılar Metin Uca ile Namık Kuyumcu da katıldı

Yazarlarıyla ünlü Adana Yazarlarevine kavuştu

Yazarlarevinin açılışına PEN Türkiye Merkezi Başkanı Zeynep Oral, Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Başkanı Prof. Dr. Esen Aslandoğan, sanatçılar Metin Uca ile Namık Kuyumcu da katıldı

 Yazarlarıyla ünlü Adana Yazarlarevine kavuştu
07 Mart 2019 - 08:38

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Seyhan Belediye Başkanı ve CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Adana’ya değerli bir hizmet daha kazandırdı. 1900’lü yılların başlarında Osmanlı sivil mimari örnekleri ile yapılan tarihi bina restore edilerek Yazarlarevi olarak hizmete girdi.
Açılışta konuşan Yazarlarevi Derneği Başkanı Çetin Yiğenoğlu, Sarıyakup Mahallesi’ndeki tarihi binanın Yazarlarevi olarak sadece Adana’ya değil Mersin’den Antakya’ya kadar bütün Çukurova’ya hizmet edeceğini söyledi. Binanın kazanılmasında desteğini esirgemeyen Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a teşekkür eden Yiğenoğlu, “Yazarlarevi Çukurova’yı kucaklamayı amaçlayan bütünüyle Türkiye ve dünya sanatçılarını konuk etmeyi ve dolayısıyla Adana’nın Çukurova’nın bir kültür sanat merkezi olmasında duyulan eksikliği doldurmayı amaçlayan bir yapı olarak çalışacak. Sadece Adana’ya değil Mersin’den Hatay’a kadar Çukurova’ya kültür sanat hizmeti sunacak. Bu anlamda sanata ve sanatçıya destek veren Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı böyle önemli bir yapıyı Adana’ya kazandırdığı için kutluyoruz” dedi.
 
ADANA KÜLTÜR KENTİ OLMALI
 
Adana’nın bünyesinden birçok ünlü sanatçı yetiştirdiğini ve edebiyat dünyasına damgasını vurduğunu belirten Başkan Zeydan Karalar da, kültüre, tarihe ve sanata sahip çıkmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Adana’nın bir kültür ve tarih kenti olduğunu ifade eden Başkan Zeydan Karalar, “Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumda önceliğimiz, tarih, kültür ve turizm olacak. Tepebağ’dan başlayarak Adana’nın tüm tarihi değerlerine sahip çıkacağız ve onları yeniden yaşamın içine alacağız” dedi.
Türkiye’de tarihi binada açılmış ve konukevi olarak da kullanılabilen ilk Yazarlarevi olma özelliğine sahip binanın açılışına PEN Türkiye Merkezi Başkanı Zeynep Oral, Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (BESAM) Başkanı Prof. Dr. Esen Aslandoğan, Sanatçı Metin Uca, Sanatçı Namık Kuyumcu, CHP 25 ve 26. Dönem Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Adanalı yazarlar ve çok sayıda yurttaş katıldı.
 
BİR GÜNDE 4 AÇILIŞ
 
Seyhan Belediye Başkanı ve CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, yapımı ve restorasyonunu gerçekleştirdikleri Musa Balı Konağı, Yazarlarevi, Ahmet Kalfa Sokak ve KUDEB'in açılışını törenle yaptı. Tarihi Tepebağ Mahallesi’nde bulunan ve yıkımdan kurtarılarak restorasyonu gerçekleştirilen Musa Balı Konağı ve KUDEP binasının açılışına çok sayıda Adanalı katıldı. Hemşehrilerinin yoğun tezahüratı ve sevgi gösterileri arasında açılışı gerçekleştiren Başkan Zeydan Karalar, “Adana'mızı turizmde bir dünya markası yapmak, tarihi değerlerimizi geleceğe aktarmak için çalışmaya devam edeceğiz. 5 yılda 12 tarihi binamızı restore ettik. Bunların hepsi Adana’nın geçmişini yansıtıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumuzda Tepebağ kazılarını tamamlayıp tarihi gün yüzüne çıkaracağız. Yapacağımız çalışmalarla Adana’yı ciddi bir turizm kenti haline getireceğiz” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum