Yeniden başlamak ne kadar mümkün?

Çağdaş edebiyatımızda derin gözlem gücünü yansıttığı kitaplarıyla sevilen Neslihan Acu, kentteki lüks yaşamı geride bırakan ailenin doğaya yolculuğunu gerçekçi karakterlerle işliyor.

Yeniden başlamak ne kadar mümkün?

Çağdaş edebiyatımızda derin gözlem gücünü yansıttığı kitaplarıyla sevilen Neslihan Acu, kentteki lüks yaşamı geride bırakan ailenin doğaya yolculuğunu gerçekçi karakterlerle işliyor.

Yeniden başlamak ne kadar mümkün?
24 Ekim 2019 - 08:26

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Evet, durum böyleydi işte. Akşam kopacak olan kıyametin hiçbir belirtisi yoktu ortada. Bir ara annesinin telefonunun çalması ve kısa bir konuşmadan sonra yüzünün fena halde asılması dışında. "Kızlar, eve dönmeniz gerekiyor!" dedi Seval Hanım, sinirli bir ses tonuyla. "Niye ama annişko?" diye bağırdı Burcu. "Çünkü babanız öyle buyurdu! Erken gelecekmiş. Benden önce muhakkak evde olun dedi. Çok önemliymiş." İki kardeş şaşkınlıkla birbirlerine baktılar. Çünkü babaları eve asla erken gelmezdi...
 
EĞLENCELİ BİR ÜSLUPLA ANLATIYOR
 
Çağdaş edebiyatımızda derin gözlem gücünü yansıttığı kitaplarıyla sevilen Neslihan Acu,'Neydik N'olduk Ailesi' adlı yeni romanında, zor zamanlarda birbirine tutunan bir aileyi eğlenceli bir üslupla anlatıyor. Kentteki lüks yaşamı geride bırakan ailenin doğaya yolculuğunu gerçekçi karakterlerle işliyor. Günümüz Türkiye’sine ilişkin incelikli ayrıntıları ele alırken, güncel bir fotoğraf çekiyor ve toplumsal eleştiri dozunu mizahla yükseltiyor. Yazar, genç okurların dikkatini çeken ON8 romanı Z Yalnızlığı’ndan sonra yeni kitabında da tüketim, kırsal yaşam ve varlık-yokluk üzerine düşündürürken, arkadaşlığa, yaşama ve dayanışmaya dair ölmez tohumlar ekiyor. Her şeye rağmen yeniden başlayabilmenin ve bir arada olmanın umudunu elden bırakmayan bir roman!
 
BİR GÜN HEPSİ BİTTİ, KAÇMAK ZORUNDAYDILAR.
 
Günışığı Kitaplığı'nda editörlüğünü Müren Beykan'ın yaptığı Neydik N'olduk Ailesi adlı kitap Neslihan Acu'nun kelime dağarcığının ne kadar zengin olduğunu da gözler önüne seriyor.
Konu Özeti: Lüks bir hayat yaşayan Gümüşsoy Ailesi’nin babası Engin Bey tekstil işiyle uğraşıyordu. Anne Seval Hanım ve büyük kızı Burcu’nun tüketim ve kibir dolu yaşamı; kredi kartları, arabalar, lüks ev, mücevherler, özel okullar ve pahalı yurtdışı seyahatleri… bir gün hepsi bitti. Kaçmak zorundaydılar. Hayatlarında ilk kez bir köyde yaşayacaklardı ve yanlarında götürdükleri tek şey, kentli alışkanlıklarıydı. Doğanın içinde, ağaçlara, toprağa ve iyi duygulara tutunarak hayatta kalmayı başarmaları mümkün olacak mıydı?. Keyifli okumalar dileği ile.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum