Yerli pamuk ithal pamuğun önüne geçemiyor

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Şuanda ülkemize ucuz fiyatlarla pamuk girmekte” dedi.

Yerli pamuk ithal pamuğun önüne geçemiyor

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Şuanda ülkemize ucuz fiyatlarla pamuk girmekte” dedi.

Yerli pamuk ithal pamuğun önüne geçemiyor
14 Eylül 2019 - 11:13

Adana’da ‘beyaz altın’ olarak adlandırılan pamukta hasat başladı. 270 bin dönüm alanda ekilen pamuktan 250 bin ton rekolte bekleniyor. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Ekim alanları artmasına rağmen üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 60’larda kaldı. Yüzde 40’lık fark ithalat ile karşılanmakta. Şuanda ülkemize ucuz fiyatlarla pamuk girmekte” dedi.
Çiftçiler tarafından 'beyaz altın' olarak adlandırılan ve tekstil, kozmetik, gıda ile yem sektöründe kullanılan pamukta hasat başladı. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Karataş ilçesinde yapılan hasatla ilgi İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Çukurova denilince akla ilk gelen ürünün pamuk olduğunu belirten Doğan, "Pamuğun yüzde 100’ü açıldığında pamuk hasadına başlanılır. Türkiye’de Çukurova’nın, Güneydoğu Anadolu’nun ve Ege’nin önemli ürünlerinden birisidir pamuk. Beyaz altın denilen pamukta 2018’de fiyatların düşmesinden sonra can çekişiyor. 80 kuruşluk verilen destek girdilerin yüksek olmasından dolayı yetmiyor. Desteğin 1 lira 25 kuruş olmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Pamuğun tarımsal verilerinden bahseden Doğan, “Ülkemizde 5,2 milyon dekar alanda 2,6 milyon ton pamuk üretimi gerçekleştirilmekte. Son 2 yılda ekim alanları artmasına rağmen üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 60’larda kaldı. Ne yazık ki, yüzde 40’lık fark ithalat ile karşılanmakta. Aslında üreticilerimize prim desteği verilse, üreticilerimiz aldığı ürünü tam olarak gösterse ve 500 kilogram kota uygulaması kalkarsa iyi olur” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum