‘Yoktan var edemem’

Başkan Karalar, gazetemizi ziyaret etti. Adana’da yol ve su konusunda rekor hizmetlere imza attıklarını belirten Karalar, kentin en önemli sorununun trafik, ardından işsizlik olduğunu anlattı. Herkesin merak ettiği belediyenin borcunun ise belediye şirketleri ile birlikte 6.3 milyar lira olduğunu açıkladı

‘Yoktan var edemem’

Başkan Karalar, gazetemizi ziyaret etti. Adana’da yol ve su konusunda rekor hizmetlere imza attıklarını belirten Karalar, kentin en önemli sorununun trafik, ardından işsizlik olduğunu anlattı. Herkesin merak ettiği belediyenin borcunun ise belediye şirketleri ile birlikte 6.3 milyar lira olduğunu açıkladı

‘Yoktan var edemem’
30 Ekim 2020 - 09:24

Pelin ERKOCU
 
ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, gazetemizi ziyaret etti. Başkan Karalar, Yayın Direktörümüz Aytekin Uçar ve yazı işleri çalışanlarıyla yaptığı sohbette, Adana’nın sorunlarını, yaptığı hizmetleri, gündemde olan büyükşehir belediyesinin borçları hakkında bilgi verdi. Adana’nın en önemli sorununun kent içi trafik olduğuna dikkat çeken Başkan Karalar, yol ve su konusunda rekor hizmetler gerçekleştirdiklerini, kentin temel ihtiyaçlar olan su, yol, temizlik gibi sorunları da hızla çözdüklerini söyledi. “Az oy aldım, çok oy aldım, buna bakmıyoruz. Bir yerin ihtiyacı neyse onu çözmeye çalışıyoruz” diyen Başkan Karalar, belediyenin şu anda bağlı şirketlerle birlikte 6.3 milyar lira borcu bulunduğuna dikkat çekerek, “Borç biter mi bilmem. Ben de yoktan var edemem…Bir sihirbazın yapabileceği şeyi yapıyoruz. 5 yıl içinde belki bu borç döndürülebilir bir borç haline gelir. İşimiz zor. Toparlanma çok kısa vadeli olmayacak ama Adana’yı toparlayacağız… Adanalı’nın istediği hizmeti yapacağız” dedi.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, sohbetimize Adana’nın sorunlarını anlatarak başladı. Adana’nın en önemli sorununun trafik olduğuna dikkat çeken Başkan Karalar, trafik sorununu, işsizlik, hava kirliliği, imar bozukluğu, hayvan sorunları, engelli sorunlarının izlediğini ifade etti.  Başkan Karalar, Adana’daki engelli sorununa önemle vurgu yaptı, “Adana’da dünya ortalamasının iki katı engelli var.Adana’daki engelli sayısı yüzde 14.6 neredeyse yüzde 15, dünya standartı ise yüzde 8.  Bu ciddi bir rakam” dedi. Adana’yı trafik sorunundan kurtarmak için çalışmalara başladıklarını belirten Başkan Karalar şunları söyledi:
‘TRAFİĞİ ÇOK KISA SÜREDE ÇÖZMEK KOLAY DEĞİL’
“Devletin tüm kademelerinin dar bir alanda olduğu bir Adana var.Trafiği çok kısa sürede çözmek çok kolay değil. Tabi, Adana bir marka şehir. Adana ismi büyük bir şehir, ama ne yazık ki büyük bir köy görüntüsü de var. Bu sorun ancak 10-15 yılla çözülebilir.”
‘EN ÖNEMLİ HİZMETLERİMİZ YOL VE SU’
Başkan Karalar, şu anda yaptıkları en önemli hizmetin yol ve su olduğuna dikkat çekti. Yaklaşık 2 bin kilometre yol yapma sözü verdiğini bunun 1500 kilometresini bitireceklerini belirten Başkan Karalar, Ceyhan’da 284 kilometre, Karataş’ta 94 kilometre, İmamoğlu’nda da yaklaşık 67 kilometre su isale hattı açtıklarını çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, “687 kilometre su isale hattı döşedik. Bu çok ciddi bir rekor. Bir yıl için çok ciddi bir rekor” diye konuştu.
‘ONU DA BİZDEN BİLİYORLAR’
“Ve ne yazık ki Adana’daçok ciddi su sıkıntısı var” diyen Başkan Karalar, su sıkıntısının elektrik kesildiğinde ve arıza olduğunda hissedildiğini, elektrik kesintilerinin her zamankinden çok daha fazla olduğunu belirterek, “Elektrik kesildiğinde su kesiliyor. Pompalar çalışmıyor, bu durumda hat boşalıyor. Hatlar boşalınca yerine suyun gelmesi, yukarı çıkması, minimum 24 saat alır. Bazen 36 bazen de 48 saat… Maalesef çok fazla elektrik kesildiği için su da kesiliyor onu da bizden biliyorlar.Merkezdeki hatlar çok eski olduğu için çok sık arıza veriyordu. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Kanal boyunda bir çalışmamız var. Çok sık arıza veren ve neredeysegüneyin tamamına su veren binlik borular var. Yaklaşık bir metre çapında… Onları değiştirdikten sonra arızalarımız azalacak.”
‘AZ OY ALDIM, ÇOK OY ALDIM BUNA BAKMIYORUZ’
ASKİ’nin son 10 yıldır yapmadığı bir sürü işi şimdi yaptığına dikkat çeken Başkan Karalar, “Feke’de 10 köyün su sorununu hallettik.25 köyün daha su sorununu halledeceğiz.Aladağ’da 8 köye su verdik. Halk kendi söylüyor. 10 yıldır yapılmayan işler şimdi yapılıyor.Feke’de 5 köprü yaptık. Hüseyin bey 5 yılda 3 köprü yapmış. Biz bir yılda 5 köprü yaptık. 3 köprüyede söz verdik. Halkın bize karşı olan o sıcaklığı bambaşka. Bir köyde 42 oy almışım. Bir baktım meydanda 60- 70’den fazla vatandaşımız vardı. Köyün hepsi oradaydı… Az oy aldım, çok oy aldım, buna bakmıyoruz.Bir yerin ihtiyacı neyse onu çözmeye çalışıyoruz. Oysa, Feke’ye 15-20 milyonluk yatırım yapıyoruz. Oradan aldığımız oy bir mahalleninoyundan çok daha az…”dedi.
‘BORÇ BİTER Mİ BİLMEM’
Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar, tartışma konusu olan Büyükşehir Belediyesi’nin borçları ile ilgili de konuştu. “Borç biter mi bilmem..” diyen Başkan Karalar, şunları söyledi:
“Diyorlar ki; Zeydan Karalar ‘bir borç 3.2 dedi, bir 3,9 dedi, bir 4,5 dedi… ‘Şimdi 6.13milyar diyor.Kardeşlerim eleştiri odaklı olduğu için bunu aleyhimize kullanmaya çalışıyor. Biz meclis üyesiyiz. Bize verilen kitapçıkta, 2018’den 2019’a devreden borç 3.2 idi. Sonra bir baktık ki borç 3.9…Bize verilen rakamlar doğru değil. Ben neye göre konuşacağım? Bana verilen yıllık bütçe raporlarına göre.. Bende meclis üyesiyim bana verilen raporlara göre konuşacağım. Sonra bir şeyi fark ettim. Daha önceden genel müdürlük yaptığım için sorgularım… Doğru olup olmadığını görmek içinçapraz sorguladım. Baktım ki 600 milyonluk bir faiz var. Bu faiz yapılandırılmış, bir borç. Bu neden burada yok?  Ondan sonra 4.5 milyar çıktı...Bu yüzden diyorum 3.9 da doğru, 3.2 de doğru 4.5 de doğru…”
‘BELEDİYENİN ŞİRKETLERLE BİRLİKTE 6.3 MİLYAR BORCU VAR’
“Şimdi diyoruz ki belediyenin ASKİ dâhil, şirketler de dahil 6.3 milyar borcu var” diyen Başkan Karalar, “Peki Zeydan Karalar borç varken ASKİ’nin borcunu ayrı söylemedi mi? 927 milyon borç var demedi mi?Dedim. Bu 4.5 milyarın dışında…7 tane şirketimiz var. Onların da borçları var toplam 6.3…ASKİ 15 milyon zarar ederken şimdi 20 milyon kar ediyor. Kendi kendini kurtarıyor.Belediyenin 4.5 milyar borcu var ve bu kısa sürede ödenebilir bir borç değil…” dedi.
‘HER AY 60 MİLYON BORÇ ATIYORDU’
Başkan Karalar, bu borcun nasıl ödeneceği konusunda da şunları dedi:
“Nasıl öderiz? Geliriniz çok yüksek olur, gideriniz çok düşük olur borcu öyle ödersiniz.Şimdi hep söylüyorum bir kere daha söyleyeyim. Bizim devraldığımız belediyede her ay 60 milyon borç artıyordu. Eğer her ay 60 milyon borç artıp devam etseydi, 19 ayda yaklaşık 1 Milyar 100 Milyon daha borç artacaktı. Bizim borcu 4.5 Milyar da tutmamız bile başarı…Hüseyin Sözlü borcu 1.796’dan devralmış, 4.5 ile bana devretmiş. Bu sürekli ve ciddi bir miktarda borç artmış demektir. Geliri aşağı yukarı 6 ayda artıya geçirdik. Borç üreten değil artı üreten bir belediye haline getirdik. Kısmendeborç ödüyoruz, hizmet yapıyoruz. Dolayısıyla gelirin çok yükselmesi lazım.”
‘ŞU ANDA ULAŞIMDAN 10 MİLYON ZARAR EDİYORUZ’
Başkan Karalar, büyükşehir belediyesinin gelirlerinden de söz etti. Belediyelerin üç temel geliri olduğunu bunlardan birincisinin İller Bankası’ndan gelen paylar, ikincisinin hazine payı, üçüncüsünün de yerel gelirler olduğunu ifade eden Başkan Karalar, “Yerel gelirler, birincisi emlak istimlâk… Amabüyükşehirinbu geliri ilçe belediyesinden çok daha azdır. İlçe belediyesi yılda 100 milyon lira emlak istimlâk parası alır büyükşehir 1 milyon alır.Yerel gelirlerin bir diğeri de ulaşım… Herkes bilir ki ulaşım kar etmez zarar eder. Şu anda ulaşım 10 milyon zarar ediyor. Üçüncüsü ise ekmek..Ekmekte zarar ediyor.Bunları zaten halka hizmet için yaparsın. Kar etmek için yapmazsın” dedi. Başkan Karalar sözlerine şöyle devam etti:
‘YOKTAN VAR EDEMEM’
“Dolayısıyla bizim iki temel gelirimizinüzerine gitmemiz gerekiyor. İller Bankası’ndan gelen para sadece, işçiliğimizin netini ödedi. Bunun içinde vergi, icra,BES, tazminata ayrılan paraları ödeyemiyorsunuz. ASKİ’den destek alarak yapıyoruz. Ay sonunda gelen maliye payı bize bu ay 77 milyon geldi. 52 milyonu maliye Metro ve SSK vergi borcundan dolayı kesiyor. Kaldı 23 Milyon 600 bin. 18 Milyon ile Hüseyin Sözlü’nün kullandığı, bizim de onay verdiğimiz 600 Milyonluk kredinin taksitleri var. Ne kaldı? 7 Milyon 600 bin…Şimdi bu parayla borç ödeyeceğiz, Adana’ya hizmet edeceğiz…Kullandığımız mazot sadece ayda 8-10 Milyon… Yani durumu siz düşünün…Bende yoktan var edemem…Bu imkânlarla eleman azaltarak, gereksiz işleri yapmayarak, olan işleri ekonomik yaparak bir artı bütçe oluşturmaya çalışıyoruz.  İşimiz kolay değil. İşimiz zor… Bu şartlarda iş yapıyoruz. Bu şartlarda ilçelere hizmetediyoruz.  Bu şartlarda yol, temizlik yapıyoruz. Bir sihirbazın yapabileceği şeyi yapıyoruz. 5 yıl içinde belki bu borç döndürülebilir bir borç haline gelir.”
‘İŞİMİZ ZOR AMA ADANA’YI TOPARLAYACAĞIZ’
Her gün hacizlerle karşı karşıya kaldıklarına dikkat çeken Başkan Karalar, belediyeye hacizin gelmediği günü hatırlamadığını söyledi. Makam masasının dahi icra yoluyla alındığını hatırlatan Başkan Karalar, “Bir gün masamı aldılar..Ondan önce onlarca firma ‘masanı kaldıracağız’ diye geldi. En sonunda ‘kaldıracaksanız kaldırın’ dedim. Mahkemeyebaşvurduk, sonra masamı geri getirdiler.İşimiz zor. Toparlanma çok kısa vadeli olmayacak ama Adana’yı toparlayacağız… Adanalı’nın istediği hizmeti yapacağız” dedi.
‘YOL,SU,TEMİZLİK SORUNUNU ÇÖZDÜK’
Şu anda günlük hizmetleri yaptıklarını ifade eden Başkan Karalar, temel ihtiyaçlar olan su, yol, temizlik gibi sorunları hızla çözdüklerini söyledi. Bu yıl sinekle mücadelenin geçmiş yıllardan daha iyi olacağını anlatan Başkan Karalar, ciddi ve büyük projelerinin yakında olduğunu müjdeleyerek sözlerini şöyle tamamladı:
‘ZEYDAN YAPAR DİYORLAR’
“Benim seçim meydanlarında verdiğim sözler var. Seyhan Belediye Başkanlığı’nda ne de burada abartı bir şey söylemedim. Bir tek Ziyapaşa’da bir kültür merkezi sözü verdik ona da çalışıyoruz. Ziyapaşa’yıve 2000 Evler’i dönüştürüp Adana ciddi bir kültür merkezine sahip olsun diye çalışıyoruz. Bunu belediye kendi imkânlarıyla yapamaz. Bunu oraya dönüştürerek oradan gelecek gelirle yapacağız. Şu anda üstünde çalışıyoruz. Kentsel dönüşüm, bir sene iki senede olacak bir şey değil. Benim adıma insanların güveni çok yüksek. Bunu görüyorum… Zeydan yapar diyorlar…Zeydan bir insan yoktan var eden bir adam değil. Bizim imkânlarımızla yapacağız. İnsanların bize güveni devam ediyor. ‘Başkan bu işi düzeltir’ diyorlar. ‘Ancak Zeydan Karalar yapar’ diyorlar. Bunu çok duyuyorum. Bu kadar kötü bir tabloyla karşılaşacağımı bilmiyordum. Ama çözeceğiz. Arzu ettiğimiz bir sürede olmayacak belki daha uzun sürecek ama çözeceğiz.”
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum