Yüreğine yürüyenlerin yolunu ödüllü resimleriyle aydınlatıyor

Bugüne kadar 3 binden fazla sanatsevere resim eğitimi veren ressam Meryem Pırlak, kazandığı Grand Prixler ve öğrencilerine kazandırdığı ödüllerle gurur duyduğunu söyledi

Yüreğine yürüyenlerin yolunu ödüllü resimleriyle aydınlatıyor

Bugüne kadar 3 binden fazla sanatsevere resim eğitimi veren ressam Meryem Pırlak, kazandığı Grand Prixler ve öğrencilerine kazandırdığı ödüllerle gurur duyduğunu söyledi

 Yüreğine yürüyenlerin yolunu ödüllü resimleriyle aydınlatıyor
07 Haziran 2019 - 11:31

MUSTAFA ÖZKE
 
Adana’da son yıllarda sanat adına önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Özellikle resimde kazanılan başarılar kentin yıldızını parlatıyor. Ünlü ressam Meryem Pırlak bulunduğu her yere artı değer kazandırıp Grand Prix’e sahip olurken, öğrencilerini de uluslar arası ödüllerle buluşturuyor. Ressam Pırlak, kurduğu İnsan Sanat ve Kültür Derneği’nde de yüreğine doğru yolculuk yapanları buluşturuyor.
Meryem Pırlak’ın öğrencilerinden Asya Avşar Caspi Art Uluslararası Sanat yarışmaları düzenleyen bir ekibin Türkiye'de yaptığı yarışmada birinci oldu. Caspi Art, böyle başarılı öğrenciler yetiştirdiği için ressam Meryem Pırlak’a diploma verdi.
 
‘HARİKA BİR BABA’
 
Öğrencilerinin başarılarıyla gurur duyduğunu söyleyen ressam Meryem Pırlak, “Asya'nın babası avukat, birçok yükü sırtlanmış harika bir baba. Ben My Academy de görev yaptığım zamanlarda büyük kızını müzik kursuna getirirdi. Asya da iki yaşlarındaydı, her hafta sonu kapıdan içeriye tüm sevimliliği ile girer saatlerce yanımızda dururdu. Babası büyüyünce size getireceğim derdi. Şimdi 6 yaşında, Edebali Okulu’na devam ediyor. Kendi yerimi açınca babası getirdi. Bir yıldır birlikte resim yapıyoruz. Algısı inanılmaz yüksek, belki de birçok yetişkinden çok daha iyi konuşuyor, bizleri şaşırtıyor.” dedi
 
EKİP ANLAYIŞI ŞART
 
Asya'nın başarılarında önemli bir yeri bulunan Caspi Art'ın sanat yönetmeni Ilgar Eyyübov’un da, üniversitenin müzik bölümünde öğretim görevlisi olduğunu dile getiren Pırlak, iyi bir ekip anlayışıyla yapılan eserlerin ardından başarıyı sürüklediğini söyledi.
Bunun dışında Kazakistan'daki yarışmaya da iki öğrencisi ile birlikte katıldıklarını anlatan ressam Meryem Pırlak, “Arkadaşlarımdan Eda Şengül birinci, Mine Metin ikinci oldu, ben de yine Grand Prix aldım.  Adana’da yapılan sanat çalışmalarını dünyanın dört bir yanına duyurmak için büyük bir mücadele veriyoruz. Dünyanın çeşitli ülkelerinde alınan bu ödüller sevincimizi artırıyor” şeklinde konuştu.
 
RESİM KİŞİSEL GELİŞİMİ KAYNAŞTIRIYOR
 
Bugüne kadar farklı yerlerde farklı insanlarla çalıştığını ancak şu an kendi yerinde sanatseverlere hizmet vermeye başladığını dile getiren ressam Pırlak, kurduğu İnsan Sanat ve Kültür Derneği’nde de yüreğine doğru yolculuk yapanları buluşturduğunu söyledi.
Resmin, kişisel gelişimi kaynaştıran ve güçlü hale getiren en büyük etkenlerden biri olduğuna inandığını vurgulayan Meryem Pırlak, “İnsan Sanat ve Kültür Derneği, bizim için sıcak bir yuva. Burada çok güçlü dostluklar kuruluyor. Resim bu dostlukları daha da güçlendiriyor. Aile ortamının her geçen gün daha çok güçlenmesi derneğimize yeni katılımları da sağlıyor. Bunun yanı sıra yurt içi ve yurt dışında çeşitli yarışmalara katılıyoruz. Ödül aldığımız zaman ailemizdeki sevinç artıyor. Bundan sonra da yurt içinde ve yurt dışındaki resim yarışmalarına katılmayı arzuluyoruz. Çünkü İnsan Sanat ve Kültür Derneği’ne gelenler burada kendini buluyor. Kendini resimle daha çok geliştiriyor. Bir sanatçının kişisel gelişimi güçlendikçe verdiği eserler daha kalıcı hale geliyor. Kendini sanata adayanlar daha başarılı eserlerin altına imza atıyorlar. Verilen emekler de ödüllerle taçlanıyor” ifadesini kullandı.
 
3 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ
 
Geçmişten günümüze geldiğinde 3 binden fazla kişiye resmi sevdirmenin gururunu yaşadığını kaydeden ressam Meryem Pırlak, “Daha önce farklı alanlarda çalışıyorduk. Şimdi kendi yerimizi açtık. Süleyman Demirel Bulvarı’ndaki Dörtler Market’in arasından girdiğinizde Edebali Okulu’nun yanında derslerimize devam ediyoruz. Resim sanatına olan ilgi her geçen gün artıyor. Her yaştan öğrencimize resim eğitimi veriyoruz. Resim derslerinin yanında sanat söyleşileri gerçekleştiriyoruz. Dönem içerisinde gelen ödülleri tartışıyoruz. Bundan sonra katılacağımız yarışmaların yol haritalarını belirliyoruz. Amacımız her ne kadar resimle kişisel gelişimi güçlendirmek olsa da başarılı çalışmaların ödüllerle taçlandırılmasına da katkı sağlıyoruz. Aynı zamanda Adana’nın sanata ve sanatçıya verdiği değeri daha yücelere taşımanın gayreti içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum