'Yüreğir büyük bir değişim ve dönüşümün arifesinde'

Yüreğir İlçe Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir konuğumuz oldu. Başkan Kocaispir, artık Yüreğir’i güzel günlerin beklediğine dikkat çekti. Kocaispir, “Yüreğir’de Yüreğir halkının hayatını kolaylaştıracak, onlara ufuk açacak projelerin arifesindeyiz” diyerek müjdeler verdi.

'Yüreğir büyük bir değişim ve dönüşümün arifesinde'

Yüreğir İlçe Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir konuğumuz oldu. Başkan Kocaispir, artık Yüreğir’i güzel günlerin beklediğine dikkat çekti. Kocaispir, “Yüreğir’de Yüreğir halkının hayatını kolaylaştıracak, onlara ufuk açacak projelerin arifesindeyiz” diyerek müjdeler verdi.

'Yüreğir büyük bir değişim ve dönüşümün arifesinde'
22 Ekim 2020 - 09:04

Haydar ŞENGÜL, Pelin ERKOCU
 
ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana’nın merkez ilçelerinden Yüreğir’in İlçe Belediye Başkanı Avukat Fatih Mehmet Kocaispir, gazetemizi ziyaret etti. Başkan Kocaispir, Yüreğir ilçesinin sorunlarını, yaptığı ve yapacağı hizmetleri anlattı, iddealinin şu an ‘doğum sancısı’ çeken Yüreğir’i modern bir kent yapmak olduğunu söyledi. Yüreğir’in büyük bir değişim ve dönüşümün arifesinde olduğuna dikkat çeken Başkan Kocaispir, Hilton ve Sheraton Otelleri karşısındaki çirkin görüntüyü kentsel dönüşümle yok edip, buraları ilçenin güzel yüzü haline getireceğinin müjdesini verdi. E-5’in güneyinde de ciddi projeleri olduğuna dikkat çeken Başkan Kocaispir, “Yüreğir’de 5. yılın sonunda hayatın kolaylaştığını, güzelleştiğini, keyiflendiğini, insanların Yüreğir’de olmaktan mutlu olmaya başladığını herkes görecek” dedi.
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 120 bini genç 560 bin nüfuslu Yüreğir ilçesine Belediye Başkanı seçilen Avukat Fatih Mehmet Kocaispir, kısa sürede yaptığı başarılı hizmetlerle dikkatleri üzerine toplarken, Yüreğirlilerin gönlünü de kazanmaya başladı. Başkan Kocaispir, yaptığımız sohbette açık yüreklilikle Yüreğir ile ilgili her şeyi konuştu. Yüreğir ilçesinin eksilerini ve artılarını dürüstçe anlattı. Bizlere ve sizlere Yüreğir’i daha iyi tanıma fırsatı verdi.
‘MERKEZDEKİ İLÇELERİN EN YOKSULUYUZ’
Başkan Kocaispir, sohbetimize Yüreğir ilçesinin genel yapısı ve sorunlarını anlatmakla başladı. ‘Zor, karışık, yoksul, işsizliğin fazla olduğu bir ilçeyiz’ diyen Başkan Kocaispir, “56 kilometre mesafede mahallelerimiz var. Hem demografi hem sosyo- kültürel olarak zor bir ilçeyiz. Karışık bir ilçeyiz. Gelir seviyemiz kişi başına düşen milli gelir bakımından Adana’nın muhtemelen merkezdeki en yoksul ilçesi. Bunları enseyi karartmak için söylüyor değiliz. Bir tespit olarak söylüyoruz” dedi.
‘TEMEL SORUN ŞEHİRCİLİK’
Yüreğir ilçesinin temel sorununun şehircilik olduğuna dikkat çeken Başkan Kocaispir, Yüreğir’in modern şehircilikten, çağın nimetlerinden faydalanamadığını söyledi. Yüreğir’de yapacakları kentsel dönüşüm ile Yüreğir’de yaşayanların da modern çağın nimetlerinden faydalanmasını sağlayacaklarını  vurgulayan Başkan Kocaispir, Yüreğir’in sıkıntılarını şöyle anlattı:
“Altyapı hizmetlerinde, üstyapı hizmetlerinde, eksiklikleri olan bir ilçeyiz. Sosyo-ekonomik olarak sıkıntılar içindeyiz. İnsanlarımızın sadece yüksek standartlı evlerde yaşamamaları tek sorun değil. Aynı zamanda nitelikli çevrede de zorlanıyoruz. Kişi başına düşen yeşil alan miktarının özellikle merkez mahallelerde en az olduğu ilçeyiz. İç içeyiz. Dar sokaklar üst üste sıkışık alanlar… Zor mahallelerimiz var”
‘İŞ ÇOK ZAMAN DAR’
“Bu sorunların aşılması hemen bugün yarın olacak şeyler değil” diyen Başkan Kocaispir, “Ancak biz şöyle bakıyoruz olaya; Bu sorunların aşılmasıyla ilgili bir farkındalık ortaya koymalıyız. Yapacak iş çok zaman dar... Ciddi bir genç nüfus var. 18 ila 24 yaş arasında 120 bin civarında genç nüfus var. Maalesef genç işsizlik çok yüksek seviyede... Bununla birlikte mesleksizlik sorunu var. Çocukların meslek edinmesi geleceğe güvenle bakması çok önemli…” dedi.
Yüreğir’de uyuşturucunun temel sorunlardan biri olduğunu ifade eden Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, bunu kahrolarak söylediğini belirtti, gençler arasında uyuşturucuyu yaymamak, azaltmak, bırakmaları için gerekli çalışmaları yaptıklarını, anne ve babaların bu konuda eğitilmesine destek verdiklerini aktardı.
‘ÖZGÜVENİMİZ YÜKSEK SORUNLARI ÇÖZEBİLİRİZ’
Yüreğir’in kentleşme, çevre ve ekonomik sorunları olduğunu, şehrin pastasından sosyo-ekonomik refahından faydalanamadığını bunun da Yüreğir’i zor bir ilçe haline getirdiğine dikkat çeken Başkan Kocaispir, “Bu dönem en azından Yüreğir’de şunu yapmak istiyoruz; sorunlarımız var ama özgüvenimiz yüksek sorunları çözebiliriz. “Her sorun aynı zamanda bir imkâna açılan kapıdır” diye görüyoruz. İnancımız gereği de Allah kimseye zulmetmez. Kimsenin bize zulmettiği yok kendi elimizle yapıyoruz ne yapıyorsak. Kendi elimizle bozduğumuz tahrip ettiğimiz şehrimizi hep beraber düzeltebiliriz. Umutluyuz. “
‘ÇOK ŞÜKÜR DEVLETİMİZ GÜÇLÜ’
Başkan Kocaispir, Aralık ayında büyük bir sel felaketi yaşadıklarını, 10 bin evin dolaylı, 6 bin civarında evin de doğrudan etkilendiğini söyledi. Sel felaketinin yılların sorunu olduğunu belirten Başkan Kocaispir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kanalizasyon hattı ile yağmur drenaj hattı aynı olduğu için o taştığında kanalizasyon taşmış oluyor. Bu evlerimizde Tifo salgınından çok korktuk. Bu olabilirdi. Evlere gittik, çok şükür devletimiz güçlü, valiliğimiz, kaymakamlığımız hatta bakanımız ziyaret etti. Teşkilatımız sürece hızlı bir şekilde müdahale etti”
Artık Yüreğir’i güzel günlerin beklediğine dikkat çeken Başkan Kocaispir, “Artık Yüreğir’de Yüreğir halkının hayatını kolaylaştıracak, onlara ufuk açacak projelerin arifesindeyiz” diyerek Yüreğirlilere müjde verdi. 1.5 yıllık süreçte bazı alanlarda ciddi bir fark ortaya koyduklarını anlatan Başkan Kocaispir, öncelikle Yüreğirlilerin gönlüne girmeye çalıştığını belirterek yaptıkları hizmetler ile ilgili şunları söyledi:
‘SOKAKLARIMIZI SABUNLU SUYLA YIKIYORUZ’
“Biz mesela dedik ki ilçe belediyesinin en önemli misyonu nedir? Temizlik yapmak… Hepimiz temiz ilçelerde yaşamak isteriz. Günün sonunda çöpümüzün düzenli alınmasını isteriz. Sokaklarımızın temiz olmasını isteriz. Parklarımızda çocuklarımız oynayabilsinler isteriz. Biz temizlik işleri müdürlüğümüzde çok ciddi bir devrim yaptık. Personel sayımızı arttırdık, nitelikli hale getirdik. Ciddi şekilde araç aldık, makine aldık. Yüreğir’in hangi mahallesinde olursanız olun çöpler zamanında alınır temizlenir. Sadece merkez mahallelerde değil kırsal mahallelerimizde de muazzam bir temizlik işleri organizasyonu kurduk. Sokaklarımızı sabunlu suyla yıkıyoruz. Bu benim hep hayalimdi”
‘YOL MEDENİYETTİR’
Yol seferberliği başlattıklarını anlatan Başkan Kocaispir, yaptığı hizmetleri anlatmaya şöyle devam etti:
“Dedik ki yol medeniyettir. Düşünün güzel bir binanız var yol yok... Olmaz… Bu hizmetlerin hepsi önemli... Belediyeciliği üç ana temel üzerinde konumlandırdık. Birincisi Cumhurbaşkanımızın bize talimatı ‘Gönül Belediyeciliği’… İnsanların gönlüne giremezseniz, insanların gönlünde yer tutamazsanız yaptığınız yolların, binaların bir anlamı yok. Çünkü siyaset insan kazanma sanatı, insanın gönlüne girme sanatı. Cumhurbaşkanımızın 1994 yılında İstanbul Belediyesi’nde başlattığı serüven aslında partili partisiz herkesin takdir etmesi gereken bir başarı hikâyesi. Orada yapılan büyük hizmetler büyük işler sosyal belediyecilik…”
‘HOŞ GELDİN BEBEK’
Daha önceki belediye Başkanının başlattığı ‘Hoş geldin Bebek’ uygulamasını geliştirerek başarıyla devam ettirdiklerini de ifade eden Başkan Kocaispir, “Artık bizde şöyle bir sistem var. Kayıtları alıyoruz. Yüreğir’de doğmuş her çocuğun evine çat kapı hediyesini götürüyoruz” dedi.
Başkan Kocaispir, evde bakım hizmeti ile de ihtiyacı olan kadın, erkek, çocukları traş eden bir ekip kurduklarını belirterek bu hizmetin ayrıntılarını ise şöyle anlattı:
“Evde bakım hizmetleri adında kurduğumuz ekiple, kendi kişisel bakımını yapmaktan aciz, evinin bakımını yapmaktan aciz insanlara, yaşlı insanlara yardım ediyoruz. Pandemi sürecinde bu hizmetimize sosyal mesafeden dolayı ara vermek zorunda kaldık. İnşallah normalleşme sürecinde bu hizmetlerimizi daha da genişleterek yapacağız”
‘TÜM UNSURLARIMIZLA SAHADAYIZ’
Pandemi sürecinde özellikle sokağa çıkma yasağında birçok insanın geçici olarak işsiz kaldığına dikkat çeken Yüreğir Belediye Başkanı Av.Fatih Mehmet Kocaispir, Yüreğir’de ciddi sayıda vatandaşın günübirlik çalışan yevmiyeci, tarım, inşaat işçisi olduğunu ifade ederek, “Bu insanların günlük ihtiyaçlarını karşılamak konusunda belediyemizin devreye girmesi gerekiyordu. Yaklaşık 40 bin civarında gıda kolisi dağıttık. 10 bine yakın da hayırseverlerden gıda kolisi aldık” dedi. Başkan Kocaispir, sosyal belediyecilik gereği devamlı halkın içinde olduğunu, yaşlılarla, yetimlerle, öksüzlerle, engellilerle sürekli iletişim içinde olduklarını, bunların ihtiyaçlarını gidermek sorunlarını çözmek için tam anlamıyla tüm unsurlarıyla sahada olduklarını anlattı.
‘TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ YOLLAR YAPTIK’
“Yüreğir’de bir eser ortaya koymak istiyoruz” diyen Yüreğir Belediye Başkanı Kocaispir, yaptıkları ve yapacakları bazı hizmetleri ise şöyle sıraladı:
“Yol yapmak hizmetse kırsalda tarihinde görülmemiş yollar yaptık. Parklar yapıyoruz. Büyük parklar yapıyoruz. Kamulaştırma yapıyoruz. Çıkmaz sokakları açıyoruz. Birkaç ay sonra gümbür gümbür sokaklar açtığımızı, parklar yaptığımızı, muhtarlık binalarını, taziye evlerini görmeye başlayacaksınız. Yüreğir’e büyük bir kent meydanı kazandıracağız. Hazırlıklarımız ihale aşamasında. Kent meydanımız yeni Adliye binamızın önünde olacak… Doğankent’de 14 dönümlü muazzam bir park inşaatına başlamak üzereyiz. Kiremithane Mahallesi’nde büyük bir kamulaştırma yaptık, muazzam bir park yapma aşamasındayız.”
‘YÜZÜMÜZÜN GÜZEL OLMASI LAZIM’
Yüreğir’i kentsel dönüşümle modern bir kente dönüştürmeyi hedeflediklerini anlatan Başkan Kocaispir, Yüreğirlilere kentsel dönüşüm müjdesi de verdi. Başkan Kocaispir, “Sinanpaşa Mahallesinde kentsel dönüşümle ilgili TOKİ ile gelecek hafta Ankara’da görüşme yapacağız. Orası bizim yüzümüz. Hilton’un karşısı Kozan Çarşısı, Karşıyaka Sanayi Sitesi… Buralar bizim yüzümüz. Yüzümüzün güzel olması lazım… “ diye konuştu.
Köprüköyü Mahallesi ile ilgili özel sektör eliyle bir kentsel dönüşümün arifesinde olduklarını da müjdeleyen Başkan Kocaispir, kentsel dönüşümle ilgili yapılan çalışmaları şöyle anlattı:
‘SİNANPAŞA’NIN YIKILDIĞINA YAKIN ZAMANDA ŞAHİT OLACAKSINIZ’
“Sinanpaşa’da yıllardan beri devam eden bir sorun var. Süreç orada tıkanmıştı. Bunun aşılmasıyla ilgili TOKİ ile Büyükşehir Belediyesi ile diyalog halindeyiz. Büyükşehir, TOKİ ve Yüreğir Belediyesi olarak birlikte bir protokol yapacağız. Bu protokolden sonra inşallah çok hızlı bir şekilde oradaki sorunlar aşılacak. Burada devletimiz, bakanlarımız sağ olsunlar il başkanımız, milletvekillerimiz çok ciddi destek veriyorlar. Çünkü; Çevre Şehircilik Bakanlığımızın, TOKİ’nin desteği olmadan bu süreçler aşılamaz. Onlar destek veriyorlar. Şu anda, imar plan çalışmalarımız bitmek üzere. Artık son rütuşları yapıyoruz. Metruk her bina potansiyel bir tehlikedir. Sinanpaşa’nın yıkıldığına yakın zamanda şahit olacaksınız. Bu müjdeyi veriyorum. Burada 103 dönümlük bir alan var.  Orada TOKİ’nin uygulayacağı bir proje var. TOKİ orada kendi projesini çizdi. Yoğunluğu ve yüksekliği azalttı. Yükseklik sınırlaması ile daha yatay bir mimari var. 15 kat değil de daha düşük katlı… Orada bir güzellik ortaya çıkacak.
‘KAFE KÜTÜPHANE YAPACAĞIZ’ 
Ayrıca Sheraton Otel karşısında TOKİ’ye ait küçük bir alan var. TOKİ orayı bize tahsis ediyor. Ne olarak tahsis ediyor? Orada Adana’da ki tüm gençlerin faydalanabileceği bir kafe kütüphane yapmak istiyoruz. Modern bir konsept… Bunun bir örneği İstanbul’da Üsküdar’da var mesela...Hem klasik kütüphanenin, hem dijital kütüphanenin, konser salonunun, sergi salonunun, kafeteryanın olduğu gençlerin gelip vakit geçirdiği keyif aldığı bir ortam hazırlayacağız.  Adana’ya güzel bir eser kazandıracağız. Onun çalışmalarını yapıyoruz.”
‘HİLTON’UN KARŞISINI ADANA’NIN KENT MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ’
Sinanpaşa Mahallesi’ndeki dönüşümden sonra Optimum tarafına doğru olan bölgede yoğunlaşacaklarını anlatan Başkan Kocaispir, “Bu bölge de yüksek yoğunluklu bir bölgedir. Orada güzel bir eser ortaya çıktığında geri dönüşmeler bekliyoruz” dedi. Hilton Oteli’nin karşısıyla ilgili ciddi bir çalışma yaptıklarını da müjdeleyen Başkan Kocaispir, orada esnaflarla görüşmelere başladıklarını, olumlu bir sürece girdiklerini, orayı Adana’nın kent merkezi haline getirmek istediklerini söyledi. Başkan Kocaispir sözlerini şöyle sürdürdü:
‘MÜTEAHHİTLERLE TOPLANTI YAPACAĞIM’
“Bunların hepsi için sürecin kritik noktası imar plan çalışmalarımızı yeniliyoruz. Mevcut imar planlarımıza göre bir yerde inşaat yapmak için 3000 metrelik bir arsa bulma şartı var. Bu aslında ideal olarak iyi bir şey ama Yüreğir gibi sıkışık yerde çok zor… Yoğunlukları indirmeye çalışıyoruz. İmar planlarımız bittikten sonra Adana’da ki tüm müteahhitleri davet edip bir yemek vereceğim. ‘Bizim imar planımız budur, bakın Yüreğir artık Adana’nın gelişen bölgesidir’ diyeceğiz. ‘Seyhan ve Çukurova bitmiş. Oralarda inşaat yapacağınız alan yok. Artık Yüreğir’de inşaat, modern yapılanmalar olabilir’ diyeceğiz. Onları teşvik edeceğiz. İşlerini kolaylaştıracağız.  İnsanların inşaat yapmasının önünü açıyoruz. Bu sebeple olaya bütüncül bakmak lazım. Sadece konuşmakla olmaz, büyük resimde tüm tıkanıklıkları açacağız. Nerede eksik var düzeltelim. Biz tek başımıza Yüreğir’i dozerlerle yıkacak değiliz. İnsanları teşvik etmek lazım... Devletinde imkânları bu anlamda bir yere kadardır.”
‘ŞEHİT ERKUT AKBAY’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİ BAŞLATTIK’
Bir başka projelerinin de E-5’in güneyi olduğunu, burayla ilgili devletin çok ciddi projeler ortaya koyduğunu kaydeden Başkan Kocaispir, “Biz de kamu kurumları olarak bunları kolaylaştırmalıyız. Çünkü maalesef bu bölgelerde sosyo- ekonomik sıkıntılar, yoksulluk, yoksunluk, şehrin nimetlerinden az faydalanma hissiyatını önlemek için E-5 in altı ile ilgili özel çalışmalar yapıyoruz. Örneğin, Şehit Erkut Akbay Mahallemiz var. Zor bir mahalle… Bu mahalle çok sıkışık bir mahalle. Sel felaketinin en yoğun yaşandığı mahallelerden bir tanesi. 105 dönümlük alanda Cumhurbaşkanımızın imzasıyla bir kentsel dönüşüm süreci başladı. Bu kentsel dönüşüm sürecinin son aşamalarındayız. Bakanlık eliyle yapılacak. Biz süreçte kolaylaştırıcı konumdayız. Orada modern bir kent ortaya çıkacak. Ve çevresinde çok olumlu bir örnek teşkil edecek” dedi.
‘VATANDAŞLARI KENTSEL DÖNÜŞÜME TEŞVİK EDİYORUZ’
19 Mayıs ve Koza Mahallesi’nde yine ikinci etap olarak Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü bir kentsel dönüşüm süreci olduğunu hatırlatan Başkan Kocaispir, belediye olarak kolaylaştırıcı olmak bakımından vatandaşları teşvik ettiklerini belirtti.
‘İNSANLARIN RAHATÇA DOLAŞABİLECEĞİ ALANLAR OLUŞTURUYORUZ’
Sokak sağlıklaştırmaları yaptıklarını da anlatan Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, elektrik, telefon hatlarının yer altına alındığını, yolların,  kaldırımların yenilendiği bir alan yapmaya uğraştıklarına dikkat çekerek, “Amacımız, insanların eşiyle, çocuğuyla rahatça dolaşabileceği alanlar oluşturmak. Belli sokaklardan buna başladık” dedi.
“19 Mayıs, Anadolu, Yunus Emre Mahalleleri ,Levent bölgesi üzülerek söylüyorum, bu hatlar  terör örgütlerinin ideolojik çalışma yaptığı ,uyuşturucunun yoğun olduğu, hırsızlık, kapkaçın olduğu kriminal bölgeler” diyen Başkan Kocaispir, oradaki vatandaşların bundan çok muzdarip olduğunu, buralarda sokak sağlıklaştırılması, gençlik merkezi yapılması için çalışma yaptıklarına dikkat çekti.
‘YÜREĞİR DOĞUM SANCISI ÇEKİYOR’
“Yüreğir şuan doğum sancısı çekiyor’ diyen Başkan Kocaispir, büyük bir değişim ve dönüşümün arifesinde olduklarını belirterek, “Biz sadece burada ekibimizle beraber olağanüstü bir çaba ortaya koyuyoruz. Hükümetimizin, devletimizin, Cumhurbaşkanımızın, Bakanlarımızın, Milletvekillerimizin, teşkilatımızın desteğiyle adım attık” dedi.
İmar uygulaması ile ilgili de bilgi veren Başkan Kocaispir bu konuda şunları söyledi:
“Geçmiş yıllarda bir imar uygulaması yapılmış, vatandaşlarla diğer vatandaşlar hisseli hale getirilmiş. Çok eskilere dayanıyor bu. Çözümle ilgili ciddi çaba gösteriyoruz.  Bahsettiğim imar planı bitsin hemen akabinde imar uygulamalarını başlatıyoruz. Tüm mahallelerimizde bununla ilgili çaba göstereceğiz. Kazım Karabekir Mahallemizde imar uygulaması bitti. Son aşamaya geldik. O askıdan indi. Orada bir süreç başlatıyoruz. Müteahhitler ilgi gösteriyorlar. Kültür Merkezimizin karşı tarafında. Bir yerden başlamak lazım”
‘PARK SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ’
3 tane gençlik merkezi kuracaklarını, 2 tane kapalı antreman sahası, yüzme havuzu, 10 tane semt sahası yapacaklarını, 3 taziye evinin ihalesinin bittiğini, inşaatına başlandığını müjdeleyen Başkan Kocaispir, Yüreğir’in 107 mahallesine 107 park yapacaklarına da söz vererek, “Bunu uygulayacağız. Her mahalleye park yapacağız. Kırsalda 69 mahallemiz var 44’ünde park yok. İlk 10 tanesinin ihalesine çıkmak üzereyiz. Peyderpey 1-2 yıl içerisinde park sorununu çözeceğiz. Merkeze gelince merkezde parkı olan mahallelerimiz yok mu? Var bu parkları da elden geçireceğiz. Daha nitelikli hale getireceğiz. Parklara aydınlatma direği dikiyoruz, kamera koyuyoruz, bekçi koyuyoruz. Kamulaştırma yapıyoruz. Kamulaştırma için milyonlar harcadık, harcayacağız... İlçemizde nefes alacak yer yok.. Kamulaştırmayla nefes alacak yerler yaratıyoruz. Tahsilli Mahallesi’nde ayağını basacak yer yok. İç içe evler… Orada dedim ki caminin yanında iki tane ev satın alacağız. Üçüncü içinde çalışıyoruz. Caminin etrafını açtık. Oraya güzel bir park yaptık. Muhtarla da görüştük ‘bir iki ev daha bulalım’ dedim o alanda da çocuk parkı yapacağız. Çalışıyoruz” dedi.
‘Yüreğir’de 5. yılın sonunda hayatın kolaylaştığını, güzelleştiğini, keyiflendiğini, insanların Yüreğir’de olmaktan mutlu olmaya başladığını herkes görecek” diyen Yüreğir Belediye Başkanı Kocaispir, Yüreğir’i nasıl cazibe merkezi haline getireceklerini de şöyle özetledi:
“Millet Bahçeleri ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Orayı aktif hale getirmemiz gerekiyor. Günlük yaşamın aktığı bir yer olması lazım. Bunun için buraya insanları çekecek bir şeyler yapmamız lazım.  ‘Çocuğumla, eşimle, gidip otururum’ diyecek bir yer haline getirmek lazım. Yüreğir Sivil Toplum Merkezi yapmayı düşünüyoruz. Bütün sivil toplum örgütlerinin faaliyet göstereceği bir alanı ilk kez yapıyoruz. Yazıcısı, bilgisayarı, fiziki ortamı, çayı, kahvesi, personeli ile... Sivil toplum örgütleri bir toplantı yapmak isterlerse dernek, vakıf… Gelecek bizim oluşturduğumuz sivil toplum merkezinde toplantısını yapabilecek. Ters ev... Adana’da ilk defa yapıyoruz. Hobit Ev… Çocuklar bayılıyorlar buna. Su oyun parkı, zıp zıp , mescit , tuvalet,park… Projesini çıkardık. İçişleri Bakanlığı’na müracat ettik. Muazzam keyif katacak. Bir kır düğün alanı, kahvaltı mekanı... İddia ediyoruz. Millet Bahçesini modernize ettiğimizde sadece Adana değil Tarsus, Osmaniye, Kadirli, Dörtyol gibi değişik yerlerden insanlar buraya gelmek isteyecek. Öyle bir yer haline getireceğiz”
‘BEN GÖNÜLLERE GİRMEYE ÇALIŞIYORUM’
“Yüreğir’de yaşayan herkes bizim için saygıdeğerdir” diyen Başkan Kocaispir, sözlerini şöyle tamamladı:
“Herkes hizmeti hak eder. Hizmet yaparken dinini, ırkını, kökenini düşünmüyoruz. Hiçbir mahallenin bana ne oy verdiğini sormak istemiyorum. Bunu önemsemiyorum. Sildim attım zihnimden. Ben gönüllere girmeye çalışıyorum. Oy içinde çalışmıyorum. Üç yıl sonra kim öle kim kala...  “Aslolan gök kubbede hoş bir sada bırakmak…” Ben bu şehirde yaşıyorum. Benim gidecek başka bir yerim yok. Gitsem bile döneceğim yer burası… Bu görevler gelip geçici, bu görevler bittiğinde ben hala Hüseyin bey ile göz göze geldiğimde nasılsın diyebilecek miyim? İnsanlar ‘ya beş sene geldi gitti, eline yüzüne bulaştırdı’ diyerek arkasını mı dönecek? ‘Güzel hizmetler yaptı arkadaşlarıyla beraber aferin, Allah razı olsun mu’ diyecekler?  İnsanlar gelip geçiyor. Kimse vazgeçilmez değil”

Yüreğir’in acı gerçekleri
 
 
-Hem demografi hem de sosyal, kültürel olarak çok zor bir ilçeyiz.
-Adana’nın merkezdeki en yoksul ilçesiyiz
-Temel sorunumuz şehircilik
-Alt ve üst yapı hizmetlerinde eksiklikleri olan ilçeyiz
-Zor mahallelerimiz var
-Yeşil alanı en az ilçeyiz
-Ciddi bir genç nüfus var
-Genç işsizlik çok yüksek seviyede
-Uyuşturucu temel sorunlardan biri
 
 
Yüreğir’de yapılan ve yapılacak hizmetler
 
-Yüreğir halkının ufkunu açacak projelerin arifesindeyiz
-1.5 yıllık süreçte bazı alanlarda ciddi bir fark ortaya koyduk
-Sokaklarımızı sabunlu suyla yıkıyoruz
-Temizlik işlerinde çok ciddi bir devrim yaptık
-Yol seferberliği başlattık
-Gönül belediyeciliği yapıyoruz
-Hoş geldin bebek (Doğmuş her bebeğin evine çat kapı hediyesini götürüyoruz)
-Evde bakım hizmeti veriyoruz
-40 bin gıda kolisi dağıttık
-Devamlı halkın içindeyiz, sahadayız
-Yaşlıları, yetimleri, öksüzleri, egellileri ziyaret ediyoruz
-Kırsalda tarihinde görülmemiş yollar yaptık
-Çıkmaz sokakları açıyoruz
-Yüreğir’e kent meydanı kazandıracağız(Yeni adliye binasının önünde)
-Doğankent’de 14 dönüm park inşaatına başlayacağız
-Kiremithane’de büyük bir kamulaştırma yaptık, park yapma aşamasındayız
-Sinanpaşa Mahallesi’nin kentsel dönüşüme  ile ilgili gelecek hafta Ankara’da görüşme yapacağız
-Yüzümüzün güzel olması lazım
-Şehit Erkut Akbay’da kentsel dönüşüm süreci başlattık
-Köprüköyü Mahallesi’nde kentsel dönüşüm arifesindeyiz
-Sinanpaşa’nın yıkıldığına yakın zamanda şahit olacaksınız
-Sinanpaşa’da bir güzellik ortaya çıkacak
-İmar planı çalışmalarımız bitmek üzere
-Kafe kütüphane yapmak istiyoruz
-Hilton’un karşısını Adana’nın kent merkezi haline getirmek istiyoruz
-Yoğunlukları indirmek istiyoruz
-Müteahhitleri teşvik edeceğim
-Yüreğir artık Adana’nın gelişen bölgesidir
-İnsanların inşaat yapmasının önünü açıyoruz
-Tüm tıkanıkları açacağız
-Vatandaşları kentsel dönüşüme teşvik ediyoruz
-İnsanların rahatça dolaşabilecekleri alanlar oluşturuyoruz
-Eletktrik, telefon hatlarını yerin altına alıyoruz
-Yolları kaldırımları yeniliyoruz
-Sokak sağlıklaştırması,gençlik merkezleri yapılması için çalışıyoruz
-Kazım Karabekir Mahallesi’nde imar uygulaması bitti
-3 gençlik merkezi kuracağız
-2 kapalı antreman sahası yapacağız
-Yüzme havuzu, 10 tane semt sahası, 3 taziye evinin ihalesi bitti
-107 mahalleye 107 park
-1-2 yıl içinde park sorunu çözülecek
-Millet Bahçesini aktif hale getireceğiz
-Sivil Toplum Merkezi yapacağız
 

Fatih Mehmet Kocaispir’i tanıyalım

 

Mehmet Fatih Kocaispir, 1975 yılında Kadirli ilçesinde doğdu. Kadirli İmam-Hatip Lisesi'nden 1993, Ankara Universitesi Hukuk Fakültesi'nden 1998 yılında mezun oldu. Çukurova Universitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yönetim ve Organizasyon dalında yüksek lisans yapan Kocaispir, avukatlık stajını tamamladıktan sonra 2000 yılından bu yana Adana Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. Aynı zamanda Adalet Bakanlığı nezdinde resmi arabulucudur. AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları kurucu MKYK üyeliği ve Adana Gençlik Kolları kurucu İl Başkanlığı görevlerini yapan Kocaispir, daha sonra AK Parti Ana Kademe İl Başkan Yardımcılığı yaptı. 2004 yerel seçimlerinde AK Parti'den Seyhan/Adana Büyükşehir Belediye Meclis Uyesi olarak seçildi ve aynı dönem Türkiye Belediyeler Birliği Meclis Uyeliği görevinde bulundu. Kocaispir, Yumurtalık'ta geliştirilen, enerji sektöründeki en büyük özel sektör yatırımlarından biri olan Doğu Akdeniz Petrol Rafinerisi Projesinde il koordinatörü olarak görev üstlendi. Hukuk ve Değişim Derneği Adana İl Temsilciliği başta olmak üzere, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev alan Kocaispir, evli ve 3 çocuk babasıdır.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum