Yurtdışına çıkış yasağı ile tahliye edildi

FETÖ sanığı eski hakim güne katılmış

Yurtdışına çıkış yasağı ile tahliye edildi

FETÖ sanığı eski hakim güne katılmış

Yurtdışına çıkış yasağı ile tahliye edildi
12 Ocak 2018 - 08:35

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’ndaki (FETÖ/PDY) yargı mensuplarına yönelik yapılan soruşturma kapsamında hakkında dava açılan meslekten ihraç edilen eski Adana Hakimi Mehmet Yalçın 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle yargılanmaya başladı. 
Adana 2.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya Osmaniye 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Hakim Mehmet Yalçın, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Avukatının da hazır bulunduğu duruşmada Yalçın, örgüt üyesi suçlamasını kabul etmedi. Tetkik hakimliği yaparken kendisi gibi hakimlerle ‘yardımlaşma olsun’ diye gün yaptıklarını ifade eden Yalçın, “Bu güne 30 tetkik hakimi katıldı” dedi. Afyon’daki termal otele ise HSYK tarafından yapılan gezi nedeniyle katıldığını ifade eden Yalçın, 2014 HSYK seçimlerinde Yargıtay Tetkik Hakimi olduğunu, bu seçimler sırasında hiç kimseyi destekler şekilde davranışta bulunmadığını, sandık başında müşahitlik yapmadığını ve gözlemci olmadığını söyledi. 
4 sınav sonrası hakimliği kazandığını belirten Yalçın, “Eğer bu yapıya mensup olsaydım, çok daha rahat bir şekilde diğer imtihanları kazanmam gerekirdi. İyi derecede İngilizce bilmeme rağmen yurt dışına gitmedim” diyerek tahliyesini istedi. 
Mahkeme heyeti, eski Hakim Yalçın’ı tutuklulukta kaldığı süreyi dikkate alarak yurt dışına çıkış yasağı ile tahliye etti. Duruşma, tanıkların dinlenmesi ve eksikliklerin tamamlanması için 27 Mart’a ertelendi.