Zizi dedektif öyküleri yazıyor

Zizi dedektif öyküleri yazıyor

Zizi dedektif öyküleri yazıyor
07 Aralık 2018 - 08:47

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Final Kültür Sanat Yayınları yazar Zeynep Alpaslan’ın ‘Zizi Dedektif Öyküleri Yazıyor’ adlı eserini Türk edebiyatına kazandırdı. Kitap farklı anlatım dili ile okurlarını sürüklüyor.
Daktilosunda birbirinden esrarengiz dedektif öyküleri yazan Zizi’nin evcil örümceği Ballı, bildiğiniz örümceklere benzemiyor. Ballı, eski bir şekerliğin içinde uyukluyor, minyatür bir günlük tutuyor, aşçı şapkası ve sekiz minik eldiveniyle turta yapıyor. İkisi birlikte yağmurlu bir havada Eyfel Kulesi’ne tırmanıyor, kendilerine küçük bir fotoğraf stüdyosu kuruyor ve içinde dans eden köpek balıklarının olduğu bir film çekiyorlar!
Zeynep Alpaslan: 1983’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’nin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Can ve Çamur’un Orman Macerası (2010), Tavuk Prenses (2013), Robot Balesi (2014), Bay Gri’nin İzinde (2015), Uykusu Kaçan Kral (2017), Gümüş Tilki (2017), Timsahlar Dans Etmez (2017), Tokyo (2018) adlı çocuk kitaplarını yazdı. Yetişkinlere yönelik olan Pagoda isimli romanı 2016 yılında yayımlandı. Japon haiku’larından ilham alarak yazdığı Vanilya Kışı (2017) isimli bir şiir kitabı var. Ayrıca Mini Melankolikler isimli çizgi bantı yazıp çiziyor. Keyifle okumalar dileğiyle.