3 yıl hapisten LÖSEV’e bağış kurtardı

Adana’da yan bakma yüzünden kavga eden 2 kişi uzlaşarak ‘yaralama ve hakaret’ suçlarından haklarında dava açılmasından kurtuldu

3 yıl hapisten LÖSEV’e bağış kurtardı

Adana’da yan bakma yüzünden kavga eden 2 kişi uzlaşarak ‘yaralama ve hakaret’ suçlarından haklarında dava açılmasından kurtuldu

3 yıl hapisten LÖSEV’e bağış kurtardı
17 Ocak 2017 - 09:37

Neşet KARADAĞ-ÖZEL

Adana’da yan bakma yüzünden kavga eden ve haklarında ‘Basit yaralama ve hakaret’ suçlarından soruşturma başlatılan 2 kişi Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Uzlaştırma Bürosu tarafından görevlendirilen uzlaştırmacı aracılığıyla anlaştı. Uzlaştırma sonucunda, yaralamanın şüphelisi, şikayetçinin talebi üzerine Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) 200 TL bağışlayarak 3 yıl, hakaret suçunun şüphelisi ise özür dileyerek 2 yıl hapis cezası istemiyle yargılanmaktan kurtuldu.

    Seyhan İlçesi Hanedan Mahallesi Güney Kuşak Bulvarı’nda 22 Kasım 2016’da iddiaya göre, M.Ç. ile E.B. yan bakma yüzünden birbirleriyle tartıştı. Çıkan kavgada, E.B. vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı. Taraflar birbirlerinden şikayetçi olunca haklarında ‘Basit yaralama ve hakaret’ suçlarından soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili soruşturma aşamasında taraflar uzlaşmayı kabul ettiklerini bildirince, dosya, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu Savcısı Emine Karacık tarafından uzlaştırmacı Müslüm Deniz Alagöz’e verildi.


‘İNSANLARI İYİLİĞE TEŞVİK İÇİN BAĞIŞ YAPSIN’

    Uzlaştırmacı Alagöz, kavgada yaralanan ve diğer şüpheliye hakaret ettiği iddia edilen E.B. ile görüşüp uzlaşma şartı ve talebini aldı. E.B., şüphelinin kendisinden özür dilemesini istedi. Ayrıca, bu durumun psikolojisini olumsuz etkilediğini, toplumda yaşanan bu gibi durumların bir daha yaşanmaması için toplumun yararına hizmet gören bir vakıf veya derneğe bağış yapması suretiyle insanları iyiliğe teşvik etmesini sağlamak amacıyla şüphelinin Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) 500 TL bağış yapmasını talep etti.

Uzlaştırmacı Alagöz, daha sonra ‘basit yaralama’ şüphelisi M.Ç. ile görüştü. E.B.’nin talebini kabul edip özür dileyen M.Ç., uzun zamandır işsiz olması nedeniyle LÖSEV’e ancak 200 TL bağış yapabileceğini söyledi. Uzlaştırmacı Alagöz, bu talep üzerine E.B. ile tekrar görüştü. E.B.’nin 200 TL bağışı kabul etmesi üzerine uzlaşma sağlanmış oldu. M.Ç., LÖSEV’e 200 TL bağışlayıp, makbuzunu uzlaştırmacı Alagöz’e teslim etti.

CEZADAN KURTULDULAR

Uzlaşmanın sağlanması üzerine M.Ç. ‘basit yaralamadan’ 3 yıl, E.B. ise ‘hakaretten’ 2 yıl hapis cezası istemiyle asliye ceza mahkemesinde yargılanıp ceza almaktan kurtulmuş oldu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum