65 yıllık Nihat Restaurant kapanıyor

Koronavirüs nedeniyle her işletme gibi ekonomik krize giren Nihat Restaurant’a bir darbede Adana Havalimanı Başmüdürlüğü vurdu. Başmüdürlük, elektrik ve suyunu kestiği restaurantı çıkartmak için ihtarname gönderdi.

65 yıllık Nihat Restaurant kapanıyor

Koronavirüs nedeniyle her işletme gibi ekonomik krize giren Nihat Restaurant’a bir darbede Adana Havalimanı Başmüdürlüğü vurdu. Başmüdürlük, elektrik ve suyunu kestiği restaurantı çıkartmak için ihtarname gönderdi.

65 yıllık Nihat Restaurant kapanıyor
29 Ocak 2021 - 08:45

Nihat Resturantın işletmecisi Soner Özbek, “Beni keyfi olarak burdan çıkartmak için ellerinden geleni yapıyorlar” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan destek istedi
 
 
Haydar ŞENGÜL
ADANA(GÜNAYDIN)-


Uluslar arası Adana Havalimanı’nda 65 yıldır hizmet veren Nihat Restaurant, Koronavirüs nedeniyle işlerinin tamamen durması, havalimanı işletmesinin kira, elektrik, su faturalarını istemesi ve kira sözleşmesini fesh edilmesiyle ilgili gönderilen ihtarname ile kapanma noktasına geldi. Nihat Restaurantın işletmecisi Soner Özbek, Havalimanı Başmüdürlüğü’nün kendilerini keyfi olarak çıkartmak istediğini belirterek, “Bu süreçte bizlere destek olacaklarına bir ceza ve darbede onlardan alıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu adaletsizliği durdurmasını istiyorum” dedi.
Adana’da Nihat Restaurant denilince akla Adana Havalimanı ve havalimanındaki restaurantın renkli kişiliğiyle tanınan herkesin sevgisini kazanan işletmecisi Nihat Özbek gelir. 65 yıllık maziye sahip olan Nihat Restaurant koronavirüs nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor.

ELEKTRİK VE SUYUNU KESTİLER
Koronavirüs nedeniyle uçuşların 8 ay süre ile kapatılması üzerine Restaurant ekonomik krize girdi,  kira, elektrik ve su faturalarını ödeyemez hale geldi. Restaurantın işletmeciliğini babasından devralan Soner Özbek, maddi sıkıntısını Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Adana Havalimanı Başmüdürlüğü’ne bildirip, ekonomik olarak iyi duruma gelinceye kadar destek istedi. Koronavirüs nedeniyle krize giren Nihat Restauranta destek olacağı yerde bir darbede Adana Havalimanı Başmüdürlüğü vurdu. Başmüdürlük, restaurantın elektrik ve suyunu kesti, kirayı da bir ay erteledi. Elektrik ve su kesintisi yüzünden iş yapamaz hale gelen Nihat Restaurantın işletmecisi Soner Özbek, kira ertelemesinin ardından havalimanı başmüdürlüğünün kira sözleşmesinin feshi ihtarı ile karşılaşınca şok oldu.

‘BİZİ KEYFİ OLARAK ÇIKARTMAK İSTİYORLAR’
1956 yılında babası Nihat Özbek tarafından Adana Havalimanı içinde kurulan Nihat Restaurantın bugün kapanma noktasına geldiğini belirten Soner Özbek, Adana Havalimanı Başmüdürlüğü tarafından kira, elektrik ve su faturaları tehdidiyle kasıtlı olarak havalimanından çıkartılmak istendiğini söyledi. “65 yıllık tarih bugün kapanma noktasına geldi” diyen Soner Özbek, yaşadığı zorlu süreci şöyle anlattı:
‘BİR DARBEDE ONLAR VURDU’
“Pandemiden dolayı uçuşların kapatıldığı 8 aylık bir süre içerisinde her işletme gibi biz de haliyle iş yapamadık. Havalimanı Başmüdürlüğü, yaşadığımız ekonomik krizi bilmesine rağmen kira bedellerini, elektrik ve su faturalarını istedi. Israrlarımız üzerine kira ödemesini 31 Ocak’a uzattı.   Ne var ki bu süreçte Nihat Restaurant olarak bizler  elektrik ve su faturasını ödeyemediğimiz için elektriğimizi ve suyumuzu kestiler.  Sıkıntılı bu dönemde bizlere destek olacaklarına, bir darbede onlardan aldık. Havalimanı yönetimi bizi buradan çıkartmak için  baskı yapıyor. Ama bizim de sözleşmemiz var. Tam 65 yıllık bir işletmeciyiz. Bizi buradan keyfi uygulamalarla çıkartamazlar. Ellerinde  bizi burdan çıkartmak için bir mahkeme kararı var ise adalete karşı boynumuz kıldan incedir. Fakat böyle bir karar yok. Buna rağmen beni çıkartmak için ellerinden geleni yapıyorlar. “

‘ADANA HAVALİMANI’NDA YÖNETİM BOŞLUĞU VAR’
Kendilerini havalimanından keyfi olarak çıkartmak isteyen Adana Havalimanı Başmüdürü hakkında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün işlem yapmasını isteyen Özbek, “Burası uluslar arası bir havaalanı. Burada memur olarak başlayan ve sonrasında personel müdürlüğüne getirilen kişi, 8 Kasım 2019 yılında ise Başmüdür oldu. Bu kişi, görev arkadaşları ve diğer kurum ve kuruluşlar ile uyumsuz. Adana Havalimanı’nda adeta yönetim boşluğu bulunmaktadır. Hizmetlerde sorunların yaşandığı açık bir şekilde görülmekte. En kısa sürede buraya el atılması gerekmektedir. Çünkü burası önemli bir hizmet sektörüdür. Başmüdür ile  birkaç defa görüşmek istememe rağmen olumlu bir sonuç alamadım. Her yıl yenilenen sözleşmemiz var. Bu yılki sözleşmeyi yapmadılar. Beni burdan çıkartmak için ellerinden geleni yapıyorlar ve bizi böylesine bir zamanda elektriksiz ve susuz bıraktılar. Bizim bunca yıllık geçmişimiz, bir ismimiz var. Gelen misafirlere karanlıkta hizmet vermek zorunda kalıyoruz. Yani göz göre göre keyfi bir tutum yüzünden 65 yıllık bir tarih yok oluyor. Pandemi öncesi uçuş sayıları çok yüksekti kısıtlamalarla birlikte bu sayı yüzde 80 azaldı, haliyle havaalanı  işletmecileri  olarak bizler ödemelerimizi gerçekleştiremedik ve bu yüzden elektriğimizi kestiler. Görüşmüş olduğumuz Havaalanı Başmüdürüne derdimizi anlattık. Yaşananlardan dolayı mağdur olduğumuzu, gelirimizin olmadığını, kiralarımızın askıya alınmasını talep ettik. Kira borcumuzdan dolayı elektriklerimizi kesmemelerini istedik. Ama, maalesef bizleri dinlemediler ve anında kestiler. Karanlıkta da olsa yolculara hizmet vermeye çalışıyoruz. Yani bir çınar yok oluyor, yetkililer ise bunu izliyorlar.” Dedi.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ BİZE DESTEK OLSUN’
65 yıllık mazisiyle tüm Türkiye’nin tanıdığı Nihat Restaurantın, özellikle Havalimanı Başmüdürlüğü tarafından zor duruma düşürülmesi Adana’daki iş çevrelerinin de tepkisine yol açtı. Nihat Restaurantın sahibi Soner Özbek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı’ndan koronavirüs nedeniyle destek istedi. Özbek, “Babam Nihat Özbek’in tırnaklarıyla kazıyarak elde ettiği bu iş yerinin geldiği nokta maalesef bu pandeminin etkilerini en ciddi yaşayanlardan olarak yönetimden destek istedik. Maalesef destek alamadık. Bizlerin yani havaalanı işletmecilerinin her birinin sözleşmeleri var. Bu sözleşmede mücbir sebeplerden dolayı kiralanan yer, kiracının kullanımına tamamıyla elverişli durumda bulunmuyor ise ‘kiracı mücbir sebep hali süresince kira bedeli, ortak kullanım hacimler ile ilgili ortak giderleri ödemez. Kiracı bunlar dışında herhangi bir hak talebinde bulunmaz’ diyor. Bunu ben demiyorum, yapılan sözleşmede diyor ve bu yapılan uygulamaya son verilmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanımızın sesimizi duymasını istiyoruz. Koronavirüs mağdur olmamız nedeniyle hükümetimizin bizlere destek olmasını istiyoruz” diye konuştu.
 
 
 
 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • ŞAMİL KATI
  5 ay önce
  SEVGİLİ KARDEŞİM SONER MUJBİR SEBEBİ ANLADIM SİZLER HAKLISINIZ KAPALI OLAN YERDEN DEVLET NE KİRA ALMASI LAZIM NEDE BU GİBİ ELEKTİRİK VE SUYUNUZU KESİLMESİ OLMAMALI AMA ŞU BİR GERÇEK VARKİ RAHMETLİ BABANIZ 65 YILDAN BERİ BURALARI ÇALIŞTIRIYOR BU ZAMANA KADAR BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞMADI DA RAHMETLİ OLUNCAMİ BU DURUMLAR OLDU ONU SORMAK LAZİM KAÇ PERSONELİN MAAŞINI ODEMEDİN KAÇ SANA URUN VEREN İŞLETMECİLERİN FATURALARINI ODEMEDİN SORMAK LAZIM SANA BU HALE SİZLER GETİRDİNİZ
 • Huseyin canikli
  5 ay önce
  Vallahi soner efendi koca çınarı yıkan sensin ve abin yıllarca nihat amcanın yanında çalışdım incilmedik ne zaman elden avuçdan düştü pirana baligi gibi oldunuz
 • Mehmet kinali
  5 ay önce
  Değerli kardeşim madem 65 orayı çalıştirdin peki hiçmi kazancın olmadı organizede yerleri nerenin parasıyla yaptını yemek servisi soguh hava deposu her şey bir tarafa rahmetli nihat amca sağ ken böyle bir durum yoktu ne zamanki babanız rahmetli oldu işler arap saçına döndü zamanın da âlemlere akardın adana dan fenerin maçına loca ayirtirdin galip gelmişseniz 2 daha istanbulda âlemlere akardın ccallah bak ne yaptı şunu diyim arkadaşım hiç kimse yapmadı sizler yaptiniz hepsini iyi şimdi devletin yerinde para kazan elektirik şu ve kira parası verme babanız rahmet olmadan önce böyle bir sorun yaşanmamıştı demi yalan de hadi diyemezsin elimizde senin pandemiden önce odemedigin boşlar var bir kalkmışsın pandemi falan filan bir tek senmisin kiracı havalimanında her kese devlet eşit gelen icra senetlerini kapılara aştıklarını belgeleri duruyor alemlerin belgeleri var peki bunları bizde başına versek iyi olur şimdi önce borcunuz pandemiden önce daha yeni kayyum işyerinizden ayrırdi devlet ne ya