7’den 70’e Kurtuluş’a Koştular

10. Uluslararası Adana Kurtuluş Yarı Maratonu ve Halk Koşusu’na atletler ve Adanalılar büyük ilgi gösterdi.

7’den 70’e Kurtuluş’a Koştular

10. Uluslararası Adana Kurtuluş Yarı Maratonu ve Halk Koşusu’na atletler ve Adanalılar büyük ilgi gösterdi.

7’den 70’e Kurtuluş’a Koştular
06 Ocak 2020 - 09:34

HÜSEYİN SUNGUR
 
 
ADANA (GÜNAYDIN) Adana’nın Düşman İşgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde yer alan ve Adana Valiliğinin öncülüğüyle Adana Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen “10. Adana Kurtuluş Yarı Maratonu ve Halk Koşusu” yapıldı. Atatürk Parkı’nda star verilen koşuya 15 farklı ülkeden bin 329 atlet katılırken, Adanalılar da halk koşusuna büyük ilgi gösterdi.
Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümü anısına düzenlenen ve Türkiye Atletizm Federasyonunun 2019-2020 yılı faaliyet programında da yer alan 10. Uluslararası Adana Kurtuluş Yarı Maratonu ve Halk Koşusunu, Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi birlikte hayata geçirdi.
Yarı maraton ve halk koşusu Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın siren çalmasıyla başladı.
Sporcular yarı maratonda 21 kilometre, halk koşusunda ise 4 kilometre koştu.
Adana ve ülke dışından çok sayıda sporcunun katıldığı 21 kilometrelik yarı maraton, kentin tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan yapıların yer aldığı güzergahta koşuldu.
Atatürk Parkı’ndan başlayan yarış, Merkez Park’ta sona erdi. Binlerce sporcunun yoğun ilgi gösterdiği yarı maraton ve halk koşusunda renkli görüntüler oluştu. Çevredeki vatandaşlar koşanları ilgiyle izledi. Koşuya katılanlara madalya takılırken dereceye girenlere toplamda 122 bin TL para ödülü dağıtıldı.
 
 
 
Yarı ve maraton ve halk koşusu Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın siren çalmasıyla başladı. Sporcular yarı maratonda 21 kilometre, halk koşusunda ise 4 kilometre koştu. Ulusal ve uluslararası atletlerin mücadele verdiği 21 kilometrelik yarı maratonu, kentin tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan yapıların yer aldığı güzergahta koşuldu. Atatürk Parkı'ndan başlayan yarış, Sular Yolu, Tren Garı, Ziyapaşa Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi, Büyükşehir Belediyesi önü, İnönü Parkı, Adliye Sarayı, Taşköprü, Kızılay Caddesi, Ulucami, 5 Ocak Meydanı, Ali Münif Yeğenağa Caddesi, Yağ Camii, Büyüksaat Kulesi, eski Vilayet binası, tarihi Kız Lisesi, Taşköprü üzerinden HiltonSA Ote'e geçiş, Optimum Alışveriş Merkezi, Merkez Camii, Arkeoloji Müzesi, Fuzuli Caddesi, Galeria Alışveriş Merkezi, Demirköprü, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Sağlık İl Müdürlüğü, 6. Kolordu Komutanlığı, Mithat Özsan Bulvarı, Çukurova Üniversitesi kavşağı, DSİ Baraj Köprüsü, Adnan Kahveci Bulvarı, Adnan Menderes Sahil Yolu kavşağı, Özdemir Sabancı Bulvarı, Dilberler Sekisi, ATO Kavşağı, Eski Baraj, Kasım Gülek Bulvarı, Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nu takiben Merkez Park'ta sona erdi. Binlerce sporcunun yoğun ilgi gösterdiği yarı maraton ve halk koşusuna bir yabancı sporcunun bebeğiyle birlikte katılması dikkat çekti.
 
 
 
Sabah saat 08.30’da start verilen maraton ve Halk koşusuna Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Gençlik Hizmetleri İl Spor Müdürü Abdulkadir Ataşbak, Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, Adana Büyükşehir Belediyesi Spor Hizmetleri ve Gençlik Merkezleri Müdürü Yuşa Davarcı, TSYD Adana Şube Başkanı Kurtul Çakın, TSYD As Başkanı Hasan Hüseyin Türk, ASKF Genel Sekreteri Ergin Ulun, Seyhan Belediyesi Spor Daire Müdürü Nesrin Olgun Arslan, Gençlik hizmetleri eski İl Müdürü Zafer Arslan, Milli Atlet Serap Aktaş, Seyhan Belediye eski başkan yardımcısı Kadir Özdemir, atletler ve vatandaşlar katıldı.
 
10. Uluslararası 5 Ocak Adana Kurtuluş Yarı Maratonu'nu sonucunda erkeklerde Kenyalı sporcu Joseph Karanja Nganga 1 saat 1 dakika 14 saniye ile, kadınlarda ise Kenyalı atlet Irine Jepchumba Kimais, 1 saat 9 dakika 1 saniye ile birinci olarak 20 bin TL para ödülü aldı. İkinci olan Kenyalı erkek atlet Bernard Cheruiyot Sang ile Etiyopyalı kadın atlet Atalel Anmut Darge 10 bin TL ödül alırken, üçüncü olan Etiyopyalı erkek atlet Getaye Fisseha Gelaw ile Kenyalı kadın atlet Daisy Jeptoo Kimeli 5 bin TL para ödülü aldı.
Erkekler kategorisinde Türk sporcu Kemal Yıldırım 7'nci olurken, kadınlar kategorisinde Yasemin Can Arslan 6'ncı oldu. Düzenlenen ödül töreninde dereceye gören atletlere madalyanın yanı sıra kupa da verildi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, törende yaptığı konuşmada, "Önceki koşulara göre bu yıl çok fazla katılım oldu. Erkek ve kadınlarda birincilikler ve ödüller Kenyalı sporculara gitti. Onun sihrini bize söylerlerse biz de bilelim. Koşuya katılan herkesi yürekten kutluyorum" dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum