80’lik Ayten nine JUDOCU OLDU

1938 yılında dünyaya gelen Ayten Alataş, torununu spor salonuna götürürken judo sporuna ısındı. Gençlerle minderde kapışarak fırtına gibi esti

80’lik Ayten nine JUDOCU OLDU

1938 yılında dünyaya gelen Ayten Alataş, torununu spor salonuna götürürken judo sporuna ısındı. Gençlerle minderde kapışarak fırtına gibi esti

 80’lik Ayten nine JUDOCU OLDU
21 Mayıs 2018 - 10:26

Hüseyin SUNGUR

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği 1938 yılında dünyaya gözlerini açan 80 yaşındaki Ayten Alataş gençlere taş çıkartırcasına mindere çıktı ve judo sporuna başladı. Judo sporcusu torunu Ayşe Begüm’ü spor yapması için Adana’nın Yüreğir İlçesi’nde bulunan Yavuzlar Spor Salonu’na götürüp getiren 80 yaşındaki Ayten Alataş, “Küçük çocuklar judo sporu yapıyorsa ben neden yapmamayım-” diye düşünerek şalvarının üstüne judo elbisesini giyip kemeri takarak antrenmanlara katılmaya başladı.

Adana’da son 3 yıldır judo sporunu sevdirmek ve sporcu sayısını artırmak için Yavuzlar Spor Salonu’nda Judo Teknik direktörü kırmızı beyaz kuşak 6. dan sahibi Yusuf Uncular’a “Hocam ben judo sporu yapmak istiyorum, başarabilir miyim-” şeklinde sorunca, Uncular, “Her yaştaki insan judo sporu yapabilir” cevabını veriyor ve Ayten Alataş antrenmanlara başlıyor.

Spor yapmanın yaşı olmadığını belirten 80’lik judocu Ayten Alataş, “Yavuzlar Spor Salonu’nda  7 yaşındaki çocuklardan tutun 50 yaşındaki insanlara varana kadar judo yapan sporcular var. Ben de 80 yaşında judo sporu yaparım diye düşündüm ve şalvarımın üzerine judogi (judo elbisesi) giyerek antrenmanlara katılmaya başladım. Antrenörümüz Yusuf Uncular hocam Yüreğir’de judo sporunda patlama gerçekleştirdi. Okullardaki öğrencileri judo sporuna kazandırdı. Benim torunum da öğrenciydi ve judo sporuna başladı, halen devam ediyor. Yavuzlar Spor Salonu’nda yetişmiş Türkiye şampiyonları var. Belki ben de günün birinde Türkiye Şampiyonası’na katılır şampiyon olabilirim” şeklinde konuştu.

Her yaşta insanların spor yapabileceğinin altını çizen 80’lik judocu Ayten Alataş velilere seslenerek çocuklarını spora yönlendirmelerini istedi. Ayten Alataş, “Anne ve babalar çocuklarını mutlaka spora kanalize etsinler. Çocuklarımız spor yaptıkları sürece kötü alışkanlıklara kapılmazlar. Üstelik çocuklarımız spor yaparsa daha zinde olurlar, daha zeki olurlar. Hangi spor dalı olursa olsun hiç farketmez, veliler çocuklarını mutlaka spora kazandırsınlar” şeklinde konuşarak çağrıda bulundu.

Judo sporunun bir savunma sporu olduğuna dikkat çeken Ayten Alataş, “Judo sporu bir kavga sporu değildir. Judoyu eskiden bende kavga sporu olarak bilirdim. Ancak, bu işin içerisine girince judo sporunun savunma sporu olduğunu öğrendim. Veliler hiç merak etmesinler. Çocuklar buraya spor yapmaya gelerek hem kendilerini savunmayı öğreniyor, hem de spor yaparak zinde kalıyorlar. Bu nedenle veliler hiç endişe etmesinler. Yavuzlar Spor Salonu’nda antrenman yapan öğrencilerin velileri de salona gelerek çocuklarını izleme imkanına sahipler” diye konuştu.

Spor salonlarında 80 yaşındaki Ayten Alataş’ın spor yapmasından gurur ve onur duyduğunu belirten judo teknik direktörü kırmızı beyaz kuşak 6 dan Yusuf Uncular da, “Ayten ninemizin 80 yaşında judocu olması bizleri mutlu etmiştir. İsteyen herkes judo sporu yapabilir. Salonumuzda 7 yaşından tutun 50 yaşını geçmiş insanlar judo antrenmanı yapıyor. Şimdi sporcularımızın arasına 80 yaşındaki Ayten nine de katıldı. Sanıyorum ülkemizde 80 yaşında judo sporuna başlayan başka bir insan yoktur. Ayten nine bundan sonra baştacımızdır” diye konuştu.