Adana Barosu’na 4 yeni avukat daha katıldı

Adana Barosu’na 4 yeni avukat daha katıldı

Adana Barosu’na 4 yeni avukat daha katıldı
15 Haziran 2019 - 08:58

Pelin ERKOCU
ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana Barosu’nda stajını tamamlayan 4 yeni avukat törenle avukatlık mesleğine ilk adımını attı.
Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonu’nda yapılan törende konuşan Adana Baro Başkanı Veli Küçük, mesleğe yeni başlayan genç meslektaşlarına öğütlerde bulundu. Zor ve bir o kadar onurlu bir mesleğe adım attıklarını ifade eden Baro Başkanı Küçük, Ramazan Bayramı öncesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Adalet Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı “Yargı Reformu Stratejisi” ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Baro Başkanı Küçük, yargıyı içinde bulunduğu töhmetlerden kurtaracak bir düzenleme olmadığı sürece yargı reformu sözcüğünün de bir anlamı olmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanının, sadece yurt dışında iş takip eden avukatlara yeşil pasaport verileceğini açıkladığını belirtti. Adalete, demokrasiye, hukuk devletine güven yoksa avukatlara yeşil pasaportun da bir öneminin olmadığını kaydetti.
Nafaka hususunda yasa değişikliği hazırlıkları olduğunu belirten Av. Küçük, “Kadınların mağdur olmaması, güçlü ve özgür olması sosyal devletin gereğini yerine getirmesiyle gerçekleşir. Sosyal devlet anlayışı ön planda tutulmalıdır” dedi.
Genç meslektaşlarına hitaben yaptığı konuşmada ise, “Zor ve bir o kadar onurlu bir mesleğe adım atıyorsunuz. Son dönemde hukukun üstünlüğüne olan ihtiyaç giderek artmakta, bugünün üstünleri kendilerine uygun hukuk yaratmaya çalışmaktadırlar. Oysa hukuk, kişisel ve keyfi ihtiyaçlara göre şekillendirilecek bir olgu değildir. Hukukun kendine özgü ve evrensel nitelikleri vardır. Yüzyıllar içinde ve uzun mücadeleler sonucu oluşan bu nitelikler, kişiye göre değişmez ve herkese eşit uygulanmak zorundadır” diye konuştu.
Baro Başkanının konuşmasının ardından yeni avukatlar avukatlık yemini edip, ruhsatlarını aldı. Daha sonra yanlarında staj yaptıkları avukatlar tarafından cübbeleri giydirilerek mesleğe ilk adımı attılar.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum