Adana tarımı Suriyelilere emanet!

Suriyeli mevsimlik işçisi bir aile, savaştan kaçarken getirdiği Mercedes marka otomobili barınma amaçlı kullanırken, küçük yaştaki çocukların dondurucu soğukta çıplak ayakla gezmeleri dikkat çekti

Adana tarımı Suriyelilere emanet!

Suriyeli mevsimlik işçisi bir aile, savaştan kaçarken getirdiği Mercedes marka otomobili barınma amaçlı kullanırken, küçük yaştaki çocukların dondurucu soğukta çıplak ayakla gezmeleri dikkat çekti

 Adana tarımı Suriyelilere emanet!
01 Mart 2018 - 08:20

Neşet KARADAĞ

 

ADANA(GÜNAYDIN) – Adana Ovası’nda çalışan tarım işçileri ve çocukları ile ilgili yapılan çalışmalarda tarım işçilerinin yüzde 80’ni Suriyelilerin oluşturduğu belirlenirken, tarım işçileri ve çocuklarının sağlık, eğitim, yaşam ortamlarının iyileştirilmesi, gıda ile giyim gibi ihtiyaçlarının da karşılanması için çalışmalar sürdürülüyor. Ayrıca, Suriyeli mülteciler için hukuksal yardımda da bulunuluyor.

Adana Barosu Mülteci Hakları Komisyonu ile 2014 yılından bu yana mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çalışmalar yapan Kalkınma Atölyesi Kooperatifi, Adana’nın merkez Yüreğir ilçe kaymakamlığının mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yönelik giyim yardımı projesi kapsamında mevsimlik işçiler ve çocuklarıyla ilgili saha çalışması başlattı.

 

ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKILIYOR

 

Adana Barosu Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Selen Berna Ünlüatlı ve kooperatifin saha uzmanları İhsan İznebioğlu ve Necmettin Yemiş, Doğankent Beldesi’ndeki mevsimlik tarım işçilerini çadırlarında ziyaret edip, tarım işçileri ile çocuklarının sayısı, yaşam şartları hakkında bilgiler aldı. Yüreğir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı memurları da yardım yapılacak çocuklarla ilgi aileleri bilgilendirdi. Giyim yardımı projesinin yardım yapılacak çocuk sayısının belirlenmesi sonucu genişletilebileceği belirtildi. Proje kapsamında çocuklar çadır bölgelerinden alınıp kaymakamlığın giyim mağazasında giydirilecek.

Bu arada, Yüreğir Belediyesi ekipleri çadır bölgesinde ilaçlama yaparken, gezici sağlık ekipleri de yaşı küçük çocuklara koruyucu aşı çalışması başlattı.

 

MERCEDES EV

 

Mevsimlik tarım işçilerinin çoğunluğunu Suriyeli mültecilerin oluşturduğu dikkat çekerken bir Suriyeli ailenin  savaştan kaçarken getirdiği Mercedes marka otomobili çadırların arasına park edip barınma amaçlı olarak kullanması dikkat çekti. Mevsimlik tarım işçileri çadırlarına kurdukları sobalarda ısınırken, özellikle dondurucu soğukta yaşı küçük çocukların çıplak ayakla ya da yazlık terliklerle gezdikleri görüldü.

 

ÇOCUKLARIYLA ÇALIŞIYOR

 

4 çocuğu ile birlikte Şanlıurfa’nın Harran ilçesinden tarlada çalışmak için Adana’ya gelen Vahide Kaymaz, işverenlerin paralarını vermemesinden yakındı. Eşinin üzerine kuma getirdiğini ve onunla birlikte yaşadığını ifade eden Kaymaz, “Kocam ikinci eşiyle Urfa’da. Ben 2’si kız 4 çocuğumla buraya çalışmaya geldim. Abim elcilik yapıyor. Ancak, işveren işçilerin 100 bin lirasını vermeyip kaçtı. Zor şartlarda yaşıyoruz. Devletimizin yardımlarını bekliyoruz” dedi.

 

HUKUKİ YARDIM

 

Adana Barosu Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Av. Ünlüatlı, Yüreğir Kaymakamlığının mevsimlik işçi çocuklarına yapacakları giyim yardımına katkıda bulunmak için saha çalışmasına katıldıklarını söyledi. 2014 yılında kurdukları mülteci komisyonu ile Adana’daki Suriyelilere ve sivil toplum kuruluşlarına bilgilendirmelerde bulunduklarını belirten Av.Ünlüatlı, “Sahada ne olduğun görmek istedik. Suriyelilere, hukuki durumları ve haklarıyla ilgili bilgi verirken adli yardım yapıyoruz. Sınırdışı,velayet, boşanma gibi hukuksal konularda ücretsiz avukat tayin ediyoruz. Ayrıca, diğer kurumları da bu konuda harekete geçirmek istiyoruz” dedi.

 

’4 İLÇEDE 24 BİN MEVSİMLİK İŞÇİ VAR’

 

Kalkınma atölyesi saha uzmanlarından İhsan İznebioğlu da, yaptıkları saha çalışması ile ilgili bilgiler verdi. Mevsimlik tarım işçileri ile ilgili araştırma üreten bir kuruluş olduklarını ifade eden İznebioğlu, 2017 yılı Ocak-Şubat aylarında mevcut durum analizi yaptıklarını, Adana’nın merkez Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinde 59 noktada çadır yerleşim yerinin bulunduğunu tespit ettiklerini belirterek, “Buralardaki 4 bin 500 çadırda 24 bin tarım işçisi yaşamaktadır. Bunların 9 binini çocuk oluşturmakta. Suriyeli çocuk sayısı 7 bini buluyor. Bu sayı dönem dönem mevsim geçişleri ve ürün çeşitliliğinden dolayı çoğalmakta ya da azalmaktadır. Şu anda tarım işçilerinin yüzde 80’ni Suriyeli mülteciler oluşturmaktadır. Yüzde 20’si ise Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş’tan gelen tarım işçileri. Çadır yerleşim yerlerinde belirlemiş olduğumuz tespit çalışma sonucunda 5 ana faaliyette mücadele edilmesi gerektiği ortaya çıktı. Bunlar, eğitim, sağlık, yaşam ve çalışma ortamları ile çocukların korunması. Bizim hedefimiz, bu bilgileri oluşturup Adana’nın yerel bazda bu durumları iyileştirmesidir. Eğer, mevsimlik işçilerin durumunu iyileştiremezsek, standartlarını yükseltemezsek 200 yıldır devam eden bu süreç bir 200 yıl daha devam edecek gibi görünüyor. Mücadelemiz bu yönde” dedi.

İhsan İznebioğlu, şu anda tarım işçilerinin narenciye topladığını, seralardaki karpuz, kavun ve domates fidesi dikim işinde çalıştığını söyledi. Suriyeli tarım işçileri nedeniyle günlük işçi fiyatlarının da günlük 56 liradan 40 liraya kadar düştüğünü sözlerine ekledi.