‘Araçta dansa’ 5 ay hapis cezası onandı

Trafikte güvenliği tehlikeye sokanlar yandı

‘Araçta dansa’ 5 ay hapis cezası onandı

Trafikte güvenliği tehlikeye sokanlar yandı

 ‘Araçta dansa’ 5 ay hapis cezası onandı
14 Aralık 2019 - 09:09

Haydar ŞENGÜL
 
ADANA(GÜNAYDIN)-Adana'da hareket halindeki aracının kapısını açıp ayakta dans ederken çekilen görüntüsü sosyal medyada paylaşılan sürücü İslam Sönmez’e verilen 5 ay hapis cezası Adana Bölge Adliye Mahkemesi’nce onandı.  
Adana 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 31 Ocak’ta tutuksuz sanık İslam Sönmez, ‘Trafiğin Güvenliğini Tehlikeye Sokmak’ suçundan 5 ay hapis cezasına mahkum edilmişti. Verilen hapis cezasının hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevrilmemesi ve TCK’nın 50.maddesinde yer alan ‘adli para cezasına, cezasını kamu kurumunda çekmesine, ya da belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanmaya’ gibi seçenek yaptırımlarına çevrilmemesi üzerine sanık Sönmez, Adana Bölge Adliye Mahkemesi’ne itirazda bulunmuştu. Bölge Adliye Mahkemesi 6.Ceza Dairesi yapılan istinaf başvurusunu red edip, oy birliği ile yerel mahkemenin sanık İslam Sönmez ile ilgili verdiği 5 ay hapis cezasını onadı. Daire, kararında, “..mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, atılı suçun sanık tarafından işlendiğinin, hükümde gösterilen ve tartışılan delillerle sübuta erdiği, eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezanın takdir ve tayininde isabetsizlik bulunmadığı anlaşılmıştır” denildi. Sanığın ileri sürdüğü nedenlerin ise yerinde görülmediği gerekçesiyle istinaf başvurusunun red edildiğine dikkat çekildi. Bu karar üzerine sanık Sönmez, hakkında verilen 5 ay hapis cezasını çekecek.
 

 
‘Dans ederken trafik boştu’
 
Çukurova İlçesi Turgut Özal Bulvarı’nda 29 Ekim 2018’de 01 ABM 140 plakalı aracı ile seyir halinde giden İslam Sönmez,  hareket halindeki aracının kapısını açarak direksiyonu bırakıp bir müddet araç dışında dans ettiği sosyal medyaya yansımıştı. Görüntüler üzerine 31 Ekim 2018’de gözaltına alınan Sönmez’e,  "tehlikeli şerit değiştirmekten" bin 2 lira, "emniyet kemeri kullanmamaktan" 108 lira para cezası uygulanmış ayrıca "trafik güvenliğini tehlikeye düşürmekten" de ehliyetine el konulup hakkında dava açılmıştı. Adana 21.Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 5 ay hapis cezasına mahkum edilen Sönmez savunmasında, görüntülerdeki kişinin kendisi olduğunu ,hareket halindeki aracının kapısını açıp ayakta dansı arkadaşına şaka, komiklik olsun diye yaptığını itiraf emiş, “Araçta dans ederken trafik boştu. Tehlikeli bir durum bulunmuyordu. 15 kilometre hızla gidiyordum. Hızım fazla olsa o hareketleri yapamazdım. Yaptığım hız araca anlık inme binmeye müsait bir hızdır. Trafiği tehlikeye sokma gibi bir hareketim yoktur” diyerek kendini savunmuştu. Mahkeme hakimi gerekçeli kararında, sanık Sönmez’in eylemi neticesinde trafikte tehlike oluşturduğu belirtilerek, “Bir kazanın veya başkaca bir olumsuzluğun meydana gelmemiş olması suçun oluşumunu etkilemez. Sanığın kural dışı ve tehlikeli şekilde araç kullanmak suretiyle ‘Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokmak’ suçunu işlediği anlaşıldığından tehlikenin boyutu, eylem saati ve eylemi gerçekleştirme biçimi nazara alınarak sanığın takdiren ve teşdiden alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılmasına karar verilmiştir” denilmişti. Bu karar üzerine sanık Sönmez, Bölge Adliye Mahkemesi’ne itirazda bulunmuştu.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum