Ayhan Barut, pandemi cezalarını Meclis gündemine taşıdı

Ayhan Barut, pandemi cezalarını Meclis gündemine taşıdı

Ayhan Barut, pandemi cezalarını Meclis gündemine taşıdı
28 Haziran 2021 - 13:44

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, pandemi döneminde kolluk kuvvetlerince yurttaşlara maske, mesafe, sokağa çıkma kısıtlaması gibi gerekçelerle kesilen idari para cezalarının iptalini istedi. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Barut, iktidarı göreve çağırdı.

"HÜKÜMET DE DARBE VURDU"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na iki ayrı soru önergesi sunan Ayhan Barut, "Koronavirüs salgını döneminde uygulanan yasaklar neticesinde vatandaşlara kolluk kuvvetlerince maske, mesafe, sokağa çıkma kısıtlaması gibi gerekçelerle idari para cezaları kesilmiştir. Kesilen bu cezalar ile pandemi döneminde dükkanını kapatan, işinden olan ve geçim sıkıntısı ile boğuşan vatandaşlarımıza bir darbe de hükümet tarafından vurulmuştur" dedi.

"VİCDANLARI KANATIYOR"

İdari para cezaları nedeniyle yurttaşların yaşadığı mağduriyete çözüm bulunmasını isteyen Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Bazı vatandaşlarımız kesilen cezaları yargıya taşımış, neticesinde Hıfzıssıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının kolluk kuvvetleri tarafından kesilemeyeceği, sokağa çıkma yasağının öngörülebilir olmaması gibi sebeplerle iptal edilmiştir. Sözde kredi paketleri ile salgın döneminde iyice yoksullaşan esnafa yapılan yardımlar, kesilen cezaların yanına dahi yaklaşmamaktadır. Bazı firmalara tanınan ayrıcalıklar ile milyarlarca vergi borcunu silen hükümetin vatandaşlarımız için hiçbir adım atmaması vicdanları kanatmaktadır."
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum