Bir nargilenin zararı 50 sigaraya eşit

Bir nargilenin zararı 50 sigaraya eşit

Bir nargilenin zararı 50 sigaraya eşit
13 Şubat 2018 - 16:17

Türkmenbaşı Tıp Merkezi’nden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Halil Tolga Koçum sigara konusunda uyarılarda bulundu. Sigaranın insanoğlunun bugüne kadar karşılaştığı gelmiş geçmiş en büyük sağlık tehdidi olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Koçum, dünyada yılda yaklaşık 7 milyon kişinin sigaraya bağlı nedenlerle hayatını kaybettiğini söyledi.

Sigaraya bağlı ölümlerin 900 bininin ise daha da üzüntü verici biçimde sigara içmeyen kişilerde pasif içicilik nedeniyle gerçekleştiğine vurgu yapan Prof. Dr. Halil Tolga Koçum, “İnsanlık sigara bağımlılığına kesin ve ciddi bir çözüm üretemez ise bu sayının 2030 yılında yılda 8 milyon kişiye ulaşacağı hesaplanmaktadır.” dedi.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Koçum sigara içiminin kanser, kalp damar hastalıkları, felç geçirme, kronik akciğer hastalıkları ve hipertansiyona doğrudan sebep olduğunu hatırlatarak şunları kaydetti; “Bunun dışında ikincil etkileri ile insan vücudunda zarar vermediği organ sistemi yok denilebilir. Temelde, sigara içimine bağlı olarak kalp krizi riskinin 3-4 kat arttığı söylenebilir, ancak bu risk artışı gençlerde çok daha belirgin olduğundan gençlerin sigara içerken aldığı riskin bu orandan daha yüksek olduğunu kabul etmek gerekir”