Çelme cinayetine ağırlaştırılmış müebbet istendi

Çelme cinayetine ağırlaştırılmış müebbet istendi

 Çelme cinayetine ağırlaştırılmış müebbet istendi
14 Mayıs 2022 - 09:08

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana’da çelme takma yüzünden arkadaşını bıçaklayarak öldürdüğü iddia edilen çocuk hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle dava açıldı.

Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi'nde 25 Ocak’ta 16 yaşındaki Zafer Can Kılıç’ı bıçaklayarak öldürdükten sonra tutuklanan 15 yaşındaki O.T. hakkındaki soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı, O.T. ile ilgili “Kasten çocuğu öldürme” suçundan iddianame hazırladı. Savcı, sanık çocuğun ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını isterken yargılama sonunda verilecek kararda yaş küçüklüğünden indirim uygulanmasını talep etti.

Adana Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame yapılan incelemenin ardından kabul edildi. İddianamede, sanık çocuk ile öldürülen çocuğun arkadaş oldukları birlikte bir internet kafede oyun oynadıktan sonra birlikte eve giderlerken aralarında şakalaşmaya başladıkları belirtildi. Sanığın, “Sen kimsin.. Seni bir tokatla bayıltırım”  diyerek Zafer Can Kılıç’ı kızdırmaya çalıştığı Kılıç’ın da, “Benimle uğraşma bu samimiyet sana nereden geliyor?” diyerek sanığı uyarmaya çalıştığı kaydedilen iddianamede olay anı şöyle anlatıldı:

“Bu uyarı üzerine sanık, Zafer’i çelme takarak düşürmek istedi. Başarılı olamayınca Zafer ile aralarında arbede yaşanmaya başladı. Çevreden gelenlerin aralaması üzerine O.T. üzerinde taşıdığı sustalı bıçağı çıkarıp yanına gittiği Zafer’i  göğsünden iki bıçak darbesiyle yaralayıp kaçtı. Hastaneye götürülen Zafer kurtarılamayarak hayatını kaybetti.”

İddianamede, sanık O.T. hakkında Adana Dr.Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nden alınan rapora da yer verildi. Raporda, sanığın, “Kasten çocuğu öldürme ve bıçak veya diğer aletleri izinsiz olarak taşıma, satın alma veya bulundurma” suçlarının hukuki anlam ve sonuçlarını algıladığı, davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmiş olduğu belirtildi.

Sanık çocuk ilerleyen günlerde yargılanmaya başlayacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum