Çukurova pamuğu tescillendi

Çukurova pamuğu tescillendi

Çukurova pamuğu tescillendi
29 Ocak 2020 - 15:49

Adana Ticaret Borsası (ATB) 22. Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Başkan Şahin Bilgiç, “Adana Ticaret Borsası, Pamuğa, “Çukurova Pamuğu” Coğrafi İşareti alarak ilimize, tescilli ikinci ürünü kazandırmıştır” dedi.
Bilgiç, bölgenin ve ülkenin potansiyelini ortaya çıkaracak ve bunu katma değere dönüştürecek, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak olan Coğrafi işaretler ile ilgili yapılacak her somut faaliyetten çok mutlu olduklarını ifade etti.
Coğrafi İşaretler konusunda her etkinliği son derece stratejik bir faaliyet olarak gördüklerinin altını çizen Başkan Bilgiç, “Bölgemizde genel olarak bilinen geleneksel ve yöresel ürünlerimizin, coğrafi işaret alarak ekonomik değere dönüştürdüğünde, ülke kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bu durum aslında yöresel ürünlerin birer fabrika olduğunu bizlere göstermektedir. Coğrafi işaret kapsamında, Türkiye genelinde şu ana kadar toplam 916 adet başvuru yapılmış olup bu başvuruların 470 tanesi tescillenmiştir ve yapılan başvuruların 446 tanesinde ise başvuru süreci devam etmektedir. Adana’da ise toplam 21 adet başvuru yapılmış olup bu başvurulardan 2 tanesi (Adana Kebabı ve Çukurova Pamuğu) tescillenmiş olup diğer başvurularda ise süreç devam etmektedir.” diye konuştu

YORUMLAR

  • 0 Yorum