Damada müebbet hapis cezası verildi

Eski güvenlik korucusu olan kayınbabasını öldürdüğü iddiasıyla yargılanıyordu

Damada müebbet hapis cezası verildi

Eski güvenlik korucusu olan kayınbabasını öldürdüğü iddiasıyla yargılanıyordu

Damada müebbet hapis cezası verildi
15 Şubat 2020 - 08:48

 
Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana’da eski güvenlik korucusunu, kendisini evden kovduğu gerekçesiyle silahla öldürdüğü öne sürülen damadı müebbet, ona yardımcı olduğu iddia edilen kuzeni ise 15 yıl hapis cezasına mahkum edildi.
Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına Mehmet Şerif Kaya'nın (57) evinde öldürülmesiyle ilgili tutuklu damadı Galip Akıncı, Akıncı'nın kuzeni Murat Akıncı ile müştekiler ve tarafların avukatları katıldı. Dava dosyasında başka araştırılacak husus olmaması nedeniyle mahkeme savcısı, geçen celse verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı. Savcı, mütalaasında sanıklardan Galip Akıncı'nın "kasten öldürmek" suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasını ve haksız tahrik indirimi uygulanmasını istedi, diğer sanığa da "kasten öldürmeye yardım" suçundan ceza verilmesini talep etti.
Son savunmaları sorulan sanıklardan Galip Akıncı, suçlamayla yakından uzaktan ilgisinin bulunmadığını belirterek, "Benim bu olayı işlemem için nedenim yoktur. Suçsuzum. Niye bu olaya bulaştırıldım bilmiyorum." dedi.
Sanık Murat Akıncı da suçlamayı kabul etmeyerek beraatini istedi.
Müştekiler Halil ve Abdurrahman Kaya, sanıklardan şikayetçi olup cezalandırılmalarını istedi.
Mahkeme heyeti, sanıklardan Galip Akıncı’yı ‘Tasarlayarak öldürme’ suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Heyet, sanığın cezasını duruşmadaki iyi hali nedeniyle müebbete çevirdi. Cezada başkaca indirim uygulanmazken heyet, sanığa ayrıca, ‘ruhsatsız silah bulundurmak’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis 740 lira adli para cezası verdi.
Diğer sanık Murat Akıncı ise ‘Tasarlayarak öldürme suçuna yardım etmekten’ 15 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Heyet her iki sanığın tutukluluk hallerinin devamını da kararlaştırdı.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum