DEAŞ'ın füzecisi yakayı ele verdi

Füze başlığı yapan...

DEAŞ'ın füzecisi yakayı ele verdi

Füze başlığı yapan...

DEAŞ'ın füzecisi yakayı ele verdi
16 Mayıs 2018 - 14:28

Suriye'nin El Bab kentinde DEAŞ'a katılarak yaklaşık 1.5 yıl boyunca füze başlığı yaptığı ileri sürülen "Ebu Salah" kod isimli Muhammet El Muhammet Ali'nin Adana'ya gelip atık kağıt topladığı öğrenildi. Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bunun üzerine harekete geçti. Zanlının atık kağıt topladığı bölgelerde önlem alındı. Polis şüpheliyi merkez Seyhan ilçesi, Kocavezir Mahallesi'nde atık kağıt toplarken yakaladı. Muhammet El Muhammet Ali emniyete götürülerek sorgulandı.

DEDİKLERİNİ KABUL ETMEYENLERİ KURŞUNA DİZDİLER

Zanlı ifadesinde kendisinin El Bab'ta yaşadığını ve tornacılık yaptığını söyleyerek; "Bana füze başlığı yapıp yapamayacağımı sordular. Ben de cevap vermeyince kafama silah dayadılar. Havaya 6-7 el ateş ettiler. Beni ölümle tehdit ettikleri için kabul edip onlara füze başlığı yapmaya başladım. Onların dediklerini kabul etmeyenleri sıraya dizip kurşuna dizdiler" diye konuştu.

50-60 FÜZE BAŞLIĞI YAPMIŞ

Muhammet El Muhammet Ali 1.5 yıl boyunca 50-60 füze başlığı yaptığını, belirterek, "Bir süre sonra DEAŞ namaz kılmayanı, sakal uzatmayanı, dar pantolon giyeni kafir diye öldürmeye başladı. Ben de namaz kılmıyordum, bunu da öğrendiler. Beni bu nedenle öldüreceklerdi ben de El Bab'ı Türkiye almadan kısa bir süre önce kaçak yollardan Kilis'e oradan da Adana'ya geldim. Burada atık kâğıt toplayarak geçimimi sağlıyorum" ifadelerini kullandı.

TUTUKLANDI

Muhammet El Muhammet Ali emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Daha sonra çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından DEAŞ terör örgütü üyesi olmaktan tutuklandı.