Diyabet tedavisi sofrada başlıyor

Diyabet tedavisi sofrada başlıyor

Diyabet tedavisi sofrada başlıyor
14 Kasım 2018 - 17:04

Acıbadem Adana Hastanesi’nden Diyetisyen Çisem Gündüz Gizir, diyabetin tedavisinin sofrada başladığını belirterek, hangi besinlerin nasıl tüketildiğinin diyabet kontrolünde kritik önemde olduğunu söyledi.
Diyetisyen Çisem Gündüz Gizir, diyabetin yani şeker hastalığının ismi kadar tatlı olmayan kronik bir sağlık sorunu olduğunu ifade ederek, “Pankreasın insülin üreten hücrelerinde bozulma olması sonucu ortaya çıkan diyabet, kalp krizi veya inme benzeri akut komplikasyonlardan uzun vadede ortaya çıkabilen körlük, böbrek yetmezliği, nöropati gibi kronik sağlık sorunlarına kadar birçok ciddi hastalığa yol açabiliyor. Dengeli beslenme başta olmak üzere egzersiz ve düzenli ilaç kullanımını da içeren üç adımla diyabet kontrol altına alınabilir” dedi.
Sağlıklı kişilerde yenilen gıdaların bir kısmının sindirildikten sonra şeker, yani glikoz olarak kana geçtiğini ve çeşitli dokular tarafından enerji kaynağı olarak kullanıldığını söyleyen Gizir, “Diyabetli kişilerde ise kandaki glikozun (kan şekerinin) düzeyini dengeleyen insülin hormonunun eksikliği veya yeterince salgılanmasına rağmen vücutta kullanılamaması nedeniyle kronik bir metabolizma bozukluğu gelişimi görülüyor. Diyabet tedavisinin amacı kan şekeri kontrolünü sağlayarak diyabet ve beraberinde gelen çeşitli komplikasyonları önlemek ve geciktirmek” diye konuştu.