Fransız rahibin cinsel saldırısına maruz kaldı

Fransız rahibin cinsel saldırısına maruz kaldı

Fransız rahibin cinsel saldırısına maruz kaldı
12 Ekim 2021 - 16:47

Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonunun (CIASE) açıkladığı rapora göre, kiliselerde son 70 yılda 15 bin yetişkin cinsel şiddete uğradı, kiliseye bağlı kurumlardaki vakalarla bu sayı 35 bine çıkıyor.Kiliselerde cinsel istismara uğrayanlar hakkında çalışma yapan "Sentinelle" isimli derneğin Başkanı Laurence Poujade, 25 yıl önce Fransa'dan bir dini vakıf ve bir Fransız rahiple Gine'ye gitti. Burada Fransız rahip tarafından cinsel saldırıya maruz kalan 55 yaşındaki Poujade, bu rahibin mağdurlardan sadece biri.

Ülkede 1950'den bu yana 216 bin çocuğun kiliselerde cinsel istismara maruz kaldığının ortaya çıkması Fransız kamuoyunu sarsmıştı. Katolik Kilisesine bağlı özel okullarda ve kurumlarda çalışanlar tarafından gerçekleştirilen cinsel istismar vakaları eklendiğinde bu sayı 330 bine ulaşıyor.

Fransız rahibin cinsel saldırısına ve şiddetine maruz kalan Laurence Poujade, bu saldırının hayatındaki etkisinin çok büyük olduğunu ifade ederek içinde bulunduğu Hristiyan topluluğun ailesiyle tüm irtibatını kesmesini ve yaşananları anlatmamasını istediğini belirtti.Poujade,uğradığı cinsel saldırıyı ve hayatındaki etkilerini şöyle anlattı:

"Bu bir tsunami. Şok yarattı. Bu rakamlar ortalama sayılar. Ölen veya konuşmayan kişiler olduğu için gerçekte bu sayılar daha yüksek. Bu rakamlara ulaşmak oldukça önemli. Rapor tüm bu anonim hayatların tarihe geçmesine neden oldu. Raporda kilisenin sorumluluğuna vurgu yapılması açısından tarihi bir an yaşıyoruz.Bu sayılar olayların boyutunu ve bunun ötesinde (cinsel) istismarları gerçekleştirmek ve şikayetçi olan mağdurları dinlememek için bir sistemin uygulandığını gösteriyor." ifadesini kullandı.

Poujade, daha önce manevi bağı ve teması olmamasına rağmen Fransız rahibin cinsel saldırısına maruz kaldığını belirtti.Uğradığı saldırıyı,
"Rahip, öfkelendi ve beni yere fırlattı, benim yerde olmamı fırsat bilerek bana tecavüz girişiminde ve cinsel saldırıda bulundu. Yaşananları yetkili bir kişiye haber vermek için ayağı kalktığımda susmam için beni dövdü." sözleriyle anlatan Poujade, bu saldırının 25 yıl önce 30 yaşındayken gerçekleştiğini söyledi.


12.10.2021

Fransız rahibin cinsel saldırısına maruz kalan Laurence Poujade AA'ya konuştu

Fransız rahibin cinsel saldırısına ve şiddetine maruz kalan Laurence Poujade, bu saldırının hayatındaki etkisinin çok büyük olduğunu ifade ederek içinde bulunduğu Hristiyan topluluğun yaşananları anlatmamasını istediğini belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum