Güneş gözlüğü kışın da kullanılmalı

Güneş gözlüğü kışın da kullanılmalı

Güneş gözlüğü kışın da kullanılmalı
22 Ekim 2018 - 16:14

Dr. Cüneyt Karaarslan, göz sağlığının korunmasına yönelik bir dizi önemli bilgi aktardı. Dr. Karaarslan, güneş gözlüğü kullanımı, mevsim değişikliğinin göz sağlığına etkileri, bunlardan korunma yöntemleri ve beslenmenin önemine değindi.

Oftolmolog Op. Dr. Cüneyt Karaarslan, göz sağlığına yönelik, mutlaka bilinmesi gereken bazı noktalarla ilgili açıklamada bulundu. Güneş gözlüğünün yazın olduğu kadar, kışın da kullanımının gerekebileceğini ifade eden Dr. Karaarslan, “Yazın güneş ışınlarından ultraviyolenin dik açıyla dünyaya düşmesi nedeniyle güneş gözlüğü kullanımı şart. Güneş gözlüğünün yazın kullanımı biraz da moda olmuş bir durum. Aslında kış aylarında belli bulutların arasından, ya da karların arasından gelen, hatta etkisi artmış olarak düşen ultraviyole ışınlarının yarattığı sorunlarla da karşılaşabiliyoruz gözde. Özellikle lazerle yapılan göz tedavisiyle ilgilendiğim için biliyorum, bizim bölgemizde yaz-kış, lazer tedavisi olmuş olsun olmasın, insanlarımızın belli bir yaştan sonra, belli bir yaşa kadar güneş gözlüğü kullanımı şart. Bunu sık sık vurguluyoruz” dedi.

FLORESAN LAMBALARIN OLUMSUZ ETKİLERİ

Ultraviyole ışınlarının  floresan lambalarının yaydığı ışıkta da bol miktarda bulunduğunu belirten Dr. Karaarslan, “Kalitesiz standartlarda üretilmiş floresan lambaların ışınlarına uzun süre maruz kalan kişilerin, gerekirse renk değiştirebilen, gerekmezse değiştirmeyen güneş gözlükleri kullanması gerekiyor.

Özellikle bizim bölgemizde yaz-kış güneş gözlüğü, tropikal-sultropikal bölgelerde mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerekiyor. Karda, kışta, bulutlu havada da ultraviyolenin zarar verdiği kanıtlandığı için mutlaka güneş gözlüğü takılmalı.”

MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ

Mevsim değişiminin de göz sağlığında sorun oluşturabildiğini ifade eden Dr. Karaarslan, şunları söyledi: “Ön segment dediğimiz, gözümüzün ön bölümünde, konjonktival kornea katmanında mevsimsel değişiklikle ortaya çıkan iki büyük rahatsızlık var. Bir tanesi alerjik dönemler dediğimiz dönemlerde ortaya çıkan alerjik göz rahatsızlıkları ve alerjik konjonktivitler, diğeri de özellikle okulların açılması ve sohbaharla başlayan, havaların değişmesi, vücut direncinin düşmesi döneminde, akut, enfeksiyöz, bulaşıcı salgınlar yapan konjonktivit şekli. Alerjik rahatsızlıklar ilkbaharı sever. Enfeksiyöz ve salgın ise, genellikle sonbahar ve okulların açıldığı dönemde, çocukların birbirine daha kolay bulaştırabildiği rahatsızlıklardır. Bir de mevsimlere bağlı olarak gelişen ilginç göz rahatsızları vardır. Bunlar üveit ve göz tansiyonu yükselme nöbetiyle kendini gösterir.  Oldukça karmaşık bir klinik yapıyla gelir karşımıza. Teşhis koymak zordur ama teşhisi koyduğunuzda da gözü kurtarırsınız.”

  

YORUMLAR

  • 0 Yorum